ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΙΩΑΝΝΗ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ιερείς και μοναχοί στην κόλαση

Πήγαινε κάτω

Ιερείς και μοναχοί στην κόλαση Empty Ιερείς και μοναχοί στην κόλαση

Δημοσίευση από amnos Κυρ Απρ 07, 2013 2:25 pm

vas019 έγραψε:ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΠΛΑΝΑ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΚΟΣΜΑΚΗ, ΑΣΧΕΤΑ ΤΟΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΟ ΚΑΙ ΕΝΙΟΤΕ ΒΑΠΤΙΣΜΕΝΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ,
ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΟΥΜΕ ΕΔΩ ΟΡΘΟΔΟΞΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΔΕΝ ΚΡΑΤΑ ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ ΟΠΩΣ ΑΦΕΛΩΣ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ..

"Θα τιμωρήσω και τους μοναχούς, τους άφρονες και σκοτισμένους, που μοιάζουν σαν θηλυμανή άλογα. Δεν αρκέσθηκαν στη νόμιμη συζυγία τους, αλλά στράφηκαν ανόητα στην μοιχεία και ο σατανάς τους έριξε δεμένους στην άβυσσο του πυρός. Δεν άκουσαν ότι φοβερό το εμπεσείν εις χείρας Θεού ζώντος; Δεν φοβούνται το εγώ το εμβρίμημά μου αποτελέσω εις αυτούς; Τους κάλεσα να μετανοιώσουν κι όμως δεν μετάνοιωσαν."
Όραμα της μέλλουσας κρίσης
Του αγίου Νήφωνα Επισκόπου Κωνσταντιανής
amnos
amnos

Αριθμός μηνυμάτων : 1146
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ιερείς και μοναχοί στην κόλαση Empty Απ: Ιερείς και μοναχοί στην κόλαση

Δημοσίευση από amnos Κυρ Απρ 07, 2013 2:26 pm

vas019 έγραψε:Αλλά σε ποιαν οργή θα παραδώσω τους μισθωτούς, που δεν ήταν γνήσιοι ποιμένες; Που ρήμαξαν τον αμπελώνα μου και σκόρπισαν τα πρόβατά μου; Που ποίμαιναν χρυσάφι κι ασήμι – όχι ψυχές – και ζήτησαν την ιεροσύνη από συμφέρον; Πόση θα είναι η τιμωρία τους; Πόσος ο οδυρμός; Θα ξεχύσω πάνω τους όλο το θυμό και την οργή μου και θα τους συντρίψω. Πρόβατα και βόδια φθαρτά φρόντισαν ν’ αποκτήσουν, μα τα δικά μου λογικά πρόβατα δεν τα νοιάσθηκαν. Θα τιμωρήσω με ράβδο τις ανομίες τους και με μαστίγιο τις αδικίες τους.

Αλλά και τους ιερείς που γελούν η φιλονικούν μέσα στις αγίες εκκλησίες μου, τι θα τους κάνω; Θα τους συμμορφώσω στο πυρ και στον τάρταρο.

Θα κατακρίνω όμως κι όσους μοναχούς αμέλησαν τα καθήκοντά τους και πρόδωσαν τις υποσχέσεις που έδωσαν ενώπιον Θεού, αγγέλων και ανθρώπων. Αλλά υποσχέθηκαν κι άλλα έπραξαν. Απ’ το ύψος των νεφελών θα τους γκρεμίσω στην άβυσσο. Δεν τους έφτανε η δική τους απώλεια, αλλά προξένησαν ολέθριο σκάνδαλο και σ’ άλλους. Ήταν καλύτερα γι’ αυτούς να μην απαρνηθούν τον κόσμο παρά που τον απαρνήθηκαν κι έζησαν αισχρά, ανακατεμένοι με την ασωτία. Εμοί εκδίκησις, εγώ ανταποδώσω σ’ όσους δεν θέλησαν να μετανοιώσουν. Εγώ θα τους κρίνω σαν δίκαιος Κριτής!…»

Όραμα της μέλλουσας κρίσης
Του αγίου Νήφωνα Επισκόπου Κωνσταντιανής
amnos
amnos

Αριθμός μηνυμάτων : 1146
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ιερείς και μοναχοί στην κόλαση Empty Απ: Ιερείς και μοναχοί στην κόλαση

Δημοσίευση από amnos Κυρ Απρ 07, 2013 2:26 pm

vas019 έγραψε:Οἱ ἁμαρτωλοὶ Ἱερεῖς καὶ Μοναχοί
Καὶ μὲ τὸ κάλεσμα τοῦ Κριτῆ οἱ Ἄγγελοι χώρισαν ἄλλη συναγωγή, τοὺς Ἱερεῖς καὶ Μοναχοὺς οἱ ὁποῖοι ἁμάρτησαν (καὶ δὲν μετανόησαν), πολὺ πλῆθος, καὶ ἔρριψαν ἄλλους στὸν Τάρταρο τοῦ ᾍδη, ἄλλους στὸ σκοτάδι τὸ ἐξώτερο καὶ ἄλλους στὸ τρίξιμο τῶν δοντιῶν, νὰ κολάζονται αἰώνια.


(Ἀπὸ Σιναΐτικο Χειρόγραφο τοῦ 15-16ου αἰῶνα)
Το κείμενο αυτό είναι απόσπασμα απο το βίο του αγίου Γρηγεντίου ή Γρηγορίου, ο οποίος εξιστορείται στο εξαιρετικά ωφέλιμο σπάνιο και δυσεύρετο βιβλίο "Στόμα Θανάτου", το οποίο έχει απίστευτες και πρωτοφανείς αποκαλύψεις του Θεού για τον θάνατο,την Μέλλουσα Κρίση αλλά και επέκεινα αυτής !!!...
Το πρωτότυπο Βρίσκεται σε κώδικα στη Ιερά Μονή Κωνσταμονίτου του Αγίου Όρους.

ΠΗΓΗ: http://www.pentapostagma.gr/2012/12/blog-post_9293.html#ixzz2ElsSQSWb
amnos
amnos

Αριθμός μηνυμάτων : 1146
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ιερείς και μοναχοί στην κόλαση Empty Απ: Ιερείς και μοναχοί στην κόλαση

Δημοσίευση από amnos Κυρ Απρ 07, 2013 2:27 pm

vas019 έγραψε:ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΡΑΜΑ ...


Αλλά σε ποιαν οργή θα παραδώσω τους μισθωτούς, που δεν ήταν γνήσιοι ποιμένες; Που ρήμαξαν τον αμπελώνα μου και σκόρπισαν τα πρόβατά μου; Που ποίμαιναν χρυσάφι κι ασήμι – όχι ψυχές – και ζήτησαν την ιεροσύνη από συμφέρον; Πόση θα είναι η τιμωρία τους; Πόσος ο οδυρμός; Θα ξεχύσω πάνω τους όλο το θυμό και την οργή μου και θα τους συντρίψω. Πρόβατα και βόδια φθαρτά φρόντισαν ν’ αποκτήσουν, μα τα δικά μου λογικά πρόβατα δεν τα νοιάσθηκαν. Θα τιμωρήσω με ράβδο τις ανομίες τους και με μαστίγιο τις αδικίες τους.

Αλλά και τους ιερείς που γελούν η φιλονικούν μέσα στις αγίες εκκλησίες μου, τι θα τους κάνω; Θα τους συμμορφώσω στο πυρ και στον τάρταρο.
amnos
amnos

Αριθμός μηνυμάτων : 1146
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ιερείς και μοναχοί στην κόλαση Empty Απ: Ιερείς και μοναχοί στην κόλαση

Δημοσίευση από amnos Κυρ Απρ 07, 2013 2:27 pm

vas019 έγραψε:Θὰ ρωτηθοῦν οἱ ἐπίσκοποι καὶ γιὰ τὸν δικό τους τρόπο ζωῆς καὶ γιὰ τὸ ποίμνιό τους. Θὰ τοὺς ζητηθεῖ λόγος γιὰ τὰ λογικὰ πρόβατα, ποὺ παρέλαβαν ἀπὸ τὸν ἀρχιποιμένα Χριστό. Ἂν ἀπὸ ἀμέλειά τους χάθηκε κάποιο πρόβατο, τὸ αἷμα του θὰ ζητηθεῖ ἀπὸ τοὺς ἴδιους. Παρόμοια καὶ οἱ ἱερεῖς θὰ δώσουν λόγο γιὰ τὶς ἐνορίες τους.

ΑΓ. ΕΦΡΑΙΜ Ο ΣΥΡΟΣ
http://www.orthodoxfathers.com/Deutera-Parousia/Deutera-Parousia-Osiou-Ephraim-tou-Surou
amnos
amnos

Αριθμός μηνυμάτων : 1146
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης