ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΙΩΑΝΝΗ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αντίχριστος και Σφράγισμα

Πήγαινε κάτω

Αντίχριστος και Σφράγισμα Empty Αντίχριστος και Σφράγισμα

Δημοσίευση από raimon Κυρ Απρ 07, 2013 10:14 am

omg έγραψε:Διάβασα με προσοχή σχεδόν όλο το Section "Το Πρόσωπο του Αντιχρίστου".

Πολύ ωραία όσα γράφτηκαν και πολύ ενημερωτικά.
Αλήθεια όμως το "Σφράγισμα"/ "Χάραγμα" πότε θα γίνει?

Αν είναι πχ. ο Prince William ο αντίχριστος, προλαβαίνει να σφραγιστεί ο κόσμος πριν βασιλέψει? (στην εποχή του Χριστού, ο Ιωάννης ο Βαπτιστής βάπτιζε ΠΡΙΝ αρχίσει ο Χριστός μας να διδάσκει. Συνεπώς το σφράγισμα του αντιχρίστου θα υφίσταται και ΠΡΙΝ έρθει ο αντίχριστος. Σωστά?

Προσωπικά νομίζω οτι ίσως θα έπρεπε να πάρουμε και το θέμα λίγο ανάποδα.
Υποψιάζομαι οτι σε σχέση με την Ευρώπη η χώρα πάνω στην οποία θα ΠΡΩΤΟ-ΕΦΑΡΜΟΣΤΟΥΝ όσα είναι να εφαρμοστούν στην ευρώπη, θα είναι η Ελλάδα. Σωστά? Άρα και το "χάραγμα"/σφράγισμα, θα έρθει σε εμάς πρώτα λογικά...!!!

πχ.

ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΕΤΡΗΤΑ ΑΠΟ 01/04/2011 ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 3.000 ΕΥΡΩ
https://www.youtube.com/watch?v=4dbLES6gNJE
(για τους Ιδιώτες το ποσό είναι 1500 ευρώ και για τους Επιχειρηματίες είναι τα 3.000 ευρώ)



Όχι μετρητά για συναλλαγές πάνω από 100 ευρώ, λένε βουλευτές του ΠΑΣΟΚ!

http://www.protothema.gr/politics/article/?aid=175823

Κείμενο με αίτημα την παράταση της κυβέρνησης Παπαδήμου για έναν χρόνο κυκλοφορεί στους κόλπους της ΚΟ του ΠΑΣΟΚ. Την πρωτοβουλία έχει ο αντιπρόεδρος της Βουλής, Γρηγόρης Νιώτης, και "χρεώνεται" στην Ιπποκράτους. Επισημαίνεται ότι προ ημερών είχε μιλήσει για το θέμα και ο ίδιος ο Γιώργος Παπανδρέου.

Στο κείμενο οι βουλευτές ζητούν από τον πρωθυπουργό, αφού ψηφίσει τα μέτρα που ζητά η τρόικα, να προχωρήσει σε σειρά νομοθετικών πρωτοβουλιών που θα... αντισταθμίσουν τις απώλειες! Μεταξύ άλλων ζητούν να απαγορευτούν οι συναλλαγές σε ρευστό άνω των 100 ευρώ.

Ακόμη, προτείνουν να κουρευτούν και να επιμηκυνθούν τα δάνεια των νοικοκυριών και των επιχειρήσεων. Για τέλος το καλύτερο: Επιβολή εξοντωντικών ποινών σε όσους κερδοσκοπούν με στόχο τη μείωση των τιμών κατά 40%!



Η αποκάλυψη λέει μέσα οτι δεν θα μπορούνε να αγοράζουν και να πουλάνε όσοι δεν έχουν το
α) Χάραγμα
β) Όνομα του Θηρίου
γ) ή Τον Αριθμό του ονόματος αυτού

"και ίνα μή τις δύνηται αγοράσαι ή πωλήσαι ει μή ο έχων το χάραγμα, το όνομα του θηρίου ή τον αριθμόν αυτού"

Σήμερα γνωρίζουμε οτι "ξαφνικά" μας ήρθαν τα εξής:

α) ΑΜΚΑ
β) Κάρτα Πολίτη
γ) Σφράγισμα με τσιπάκι (γίνεται στην αμερική εδώ και χρόνια απλά δεν έχει εφαρμοστεί επίσημα στις χώρες του κόσμου). Στην Αμερική ο Ομπάμα κατέθεσε νομοσχέδιο προς ψήφιση για να βάλουν ΟΛΟΙ οι Αμερικάνοι τσιπάκι για να είναι ασφαλισμένοι και ξεσηκώθηκαν αρκετός λαός.
Στην Ελλάδα "διαφήμιζε" ο ΣΚΑΙ στην εκπομπή ένα εμφυτεύσιμο τσιπάκι για να δίνει τα φάρμακα στον ασθενή χωρίς αυτός να τα "ξεχνάει" κλπ (μη μου πειτε οτι ΔΕΝ αντιλαμβάνεστε "τι ρόλο" παίζει αυτό το κανάλι - βασικά ΟΛΑ τα κανάλια είναι πουλημένα, αλλά αυτό παρα-αγωνίζεται για να φέρει την ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ). Πχ. ένας ΔΙΑΒΗΤΙΚΟΣ, εμφυτεύει αυτό το τσιπάκι που περιέχει τις δόσεις του φαρμάκου του και το τσιπάκι του διοχετεύει το φάρμακο, χωρίς να χρειάζεται πλέον ο διαβητικός να "τρυπιέται" ξανά και ξανά στο σώμα του. (Γλυτώνει η αλήθεια είναι πολύ ταλαιπώρια και τρύπημα και άγχος ο ασθενής - ποιός είπε οτι το σφράγισμα ΔΕΝ θα είναι κάτι επιθυμητό??? Άλλωστε όποιος δεν το πάρει θα ΠΕΙΝΑΣΕΙ. Για φανταστείτε πως είναι να μην τρώτε? Πως θα ήταν αν Καθήστε ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΜΟΝΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ χωρίς φαγητό και νερό (για να μην ζαλιστείτε και πάθετε κανένα ατύχημα και μάλιστα με ΣΤΕΝΗ ΕΠΙΒΛΕΨΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΔΙΚΟΥ ΣΑΣ - ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΕΥΘΥΝΗ - ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ) για ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΜΟΝΟ? Φανταστείτε να ΑΦΗΝΕΤΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΑΣΙΤΙΑ και ΧΩΡΙΣ ΝΕΡΟ....???? Βέβαια ο θεός δεν θα μας αφήσει έτσι - αλλά φανταστείτε το για να δείτε ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ).
δ) Ηλεκτρονικό ΤΑΤΟΥΑΖ (ψάξτε το είναι σχετικά καινούριο αυτό). Πρόκειται δηλαδή για ένα μικροκύκλωμα υπο μορφή τατουάζ που μπορεί να φέρει GPS, Camera, Microphone, και διάφορους αισθητήρες (να παρακολουθεί πίεση αίματος, χτύπους καρδιάς, θερμοκρασία, κλπ κλπ κλπ...αφήστε την φαντασία ελεύθερη διότι το συγκεκριμένο κόλπο δεν έχει περιορισμούς).


ΠΡΟΣΟΧΗ: Επειδή ΔΕΝ ΘΕΛΩ να πάρω κανέναν στον λαιμό μου, Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟΥ.
Εγώ απλά θέτω πράγματα προς προβληματισμό και συζήτηση. ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΠΡΑΤΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ (Επίσης τα δρώμενα τρέχουν γρήγορα. Κάτι που σήμερα πχ. "Δεν είναι", αύριο μπορεί να "ΕΙΝΑΙ"


Ερώτηση: Είναι το ΑΜΚΑ ο "ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΟΥ ΘΗΡΙΟΥ"??
Απάντηση: ακούγεται οτι το ΑΜΚΑ δεν είναι το σφράγισμα ναι μεν αλλά οτι είναι κάποιου είδους αρραβώνιασμα (προσωπικά συμφωνώ αλλά πως θα δουλέψω αν δεν το έχω? Θα μπορώ να αγοράζω και να πουλάω αλλά δεν θα μπορώ να κερδίζω λεφτά μέσω της δουλειάς). Αν δεν έχω όμως πχ. εγώ το ΑΜΚΑ και πάω να αγοράσω από το περίπτερο καραμέλες, θα μου δώσει ο περιπτεράς καραμέλες? ΝΑΙ (προς το παρόν). Αρα μπορώ να αγοράζω ή πουλάω - ενώ δεν έχω ΑΜΚΑ. Τι γίνεται όμως στην περίπτωση ενός ΑΜΚΑ υπό μορφή BARCODE? Τα πράγματα είναι υποπτα. Αν ο ΑΜΚΑ ειναι το "νεο μας όνομα", τότε το Barcode (που περιέχει τον αριθμό 666) θα είναι το νέο μας όνομα με το 666 μέσα. Συνεπώς ακόμα και ο ΑΜΚΑ θέλει προσοχή.
Δηλαδή μπορεί σήμερα να τον θεωρούμε ουτως ή άλλως ΚΑΚΟ, αλλά να τον ανεχόμαστε κάποιοι (στα μοναστήρια κλπ υπάρχουν μοναχοί που τον έχουν επιστρέψει και χάσανε την σύνταξη) αλλά κάποια στιγμή μπορεί να γίνει ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ και να ΠΛΗΡΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΤΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ. ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΥΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ


Ερώτηση: Είναι η κάρτα του πολίτη μήπως κάποιο από τα "α,β,γ,δ"?
Απάντηση: Δεν ξέρω αλλά είναι εξαιρετικά ΥΠΟΠΤΗ (δηλαδή προσωπικά η πρόθεσή μου είναι να ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ).
Η Κάρτα του πολίτη (ΝΕΑ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ) θα εμπεριέχει μέσα της τον ΑΜΚΑ (τον νέο μας ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΑΡΙΘΜΟ ΔΙΑ ΒΙΟΥ) καθώς και άλλα πράγματα όπως η ίριδα του ματιού τα δακτυλικά αποτυπώματα, αναγνώριση φωνής, DNA, τον ΦΑΚΕΛΟ ΜΑΣ (Ιατρικο, Ποινικό, κλπ), το ΔΙΠΛΩΜΑ, την ΚΑΡΤΑ ΑΝΑΛΗΨΕΩΣ ΤΡΑΠΕΖΩΝ (να είναι δηλαδή ΠΟΛΥ-ΚΑΡΤΑ που να κάνει τα πάντα) και φυσικά να περιέχει τον ΔΥΣΩΝΥΜΟ ΑΡΙΘΜΟ 666 μέσα της.
Πρώτα θα μας πήξουν στις κάρτες (κάρτα ταυτότητας, κάρτα ΑΜΚΑ, κάρτα τράπεζας, κάρτα διπλώματος οδήγησης, κάρτα που χτυπάνε οι υπάλληλοι στην δουλεια, θα βάλουν ειδική κάρτα με Credits μέσα για τα μέσα μαζικής μεταφοράς κλπ...και στο τέλος θα μας πούνε "να και μια κάρτα όλα σε ένα".
Συνεπώς πρέπει να αποφύγουμε ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ την ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ (Νέα ηλεκτρονική ταυτότητα δηλαδή) πάση θυσία. Γενικώς εμένα η άποψή μου είναι να μην μπούμε καθόλου μέσα στην ηλεκτρονική διακυβέρνηση. Να μην επιτρέψουμε να μας φακελώσουν τις ίριδες του ματιού κλπ. (μπορεί πχ. αυτοί να μας πούνε στην αρχή οτι η κάρτα του πολίτη είναι μόνο ταυτότητα αλλά ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ μπορούμε να βάλουμε για "ευκολία" και το δίπλωμα και τα πάντα μέσα (σαλαμοποίηση)).
ΟΧΙ λοιπόν στην κάρτα του πολίτη διότι αν τα πάρουμε όλα αυτά και μπούμε στην βάση δεδομένων τους, τι απέμεινε? Το τσιπάκι. Και τι διαφορά θα έχει αν έχουμε το τσιπάκι μέσα στο σώμα μας ή αν το έχουμε την κάρτα? (το 666 θα υπάρχει μέσα ούτως ή άλλως). Απλά με την κάρτα, μπορεί να την κρατάει μέσα το μηχάνημα, να την κλέβουν, να καταστρέφεται κλπ. Ενώ με το τσιπάκι θα είναι ο άλλος "ασφαλής" τάχα...!!!!! Κολοκύθια τούμπανο λέω εγώ...!!!!

Ερώτηση: Είναι το microchip το σφράγισμα κλπ?
Απάντηση: Προσωπικά πιστεύω οτι "Αυτό θα είναι" (και μάλιστα σε συνδιασμό με κάποια νέα τεχνολογία που θα εφαρμόζεται και στο κεφάλι - όπως το ηλεκτρονικό τατουάζ). Θα μπορούσε πχ. να υπόσχεται επέκταση μνήμης του εγκεφάλου, διόρθωση τύφλωσης και ακοής, πολλά πράγματα...!!!
Πολλά μπορούν να κάνουν.
Πάντως να γνωρίζετε οτι η εταιρία Hitachi έχει βγάλει ένα απίστευτα μικρό τσιπάκι RFID σε μέγεθος κόκκου άμμου (πολύ πολύ μικρό).
Τα τσιπάκια τύπου "κόκος ρυζιού" είναι απαρχαιωμένα και παμπάλαια.
Ένα άλλο πράγμα που θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή είναι στην λέξη "Νανο-Τεχνολογία". Θα μπορούσαν να μας ρίξουν μέσα στο σώμα μας και νανοσωματίδια που να κάνουν "κάτι". (όσοι δεν γνωρίζετε τι είναι η "νανο-τεχνολογία, καλό είναι να μάθετε οτι η νανοτεχνολογία είναι η τεχνολογία που ασχολείτε σε επίπεδο nano-meter. --> Ρίξτε μια ματιά στον πίνακα

http://en.wikipedia.org/wiki/Nano-

Με την νανοτεχνολογία τα γνωστά σωματίδια της ύλης, αλλάζουν ιδιότητες. Με άλλα λόγια ο "περιοδικός πίνακας" με τα στοιχεία της φύσης και τις ιδιότητες τους θα είναι μια από τις πολλές περιπτώσεις που θα υπάρχουν....!!!
Θα είναι σαν να έχουμε παρα πολλούς περιοδικούς πίνακες με νέα στοιχεία και με νέες εντελώς άγνωστες (ή και "περίεργες") ιδιότητες...!!!
Δεν είναι καθόλου αστείο λοιπόν το να σου ρίξουν στα κρυφά και νανοσωματίδια που να κάνουν "κάτι" όταν θα σου κάνουν με ένεση το microchip μέσα στο σώμα σου...!!!!

Ας δούμε και το παρακάτω βίντεο

ΒΙΟΜΕΤΡΙΚΕΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΙΝΔΙΑ (2011)
https://www.youtube.com/watch?v=b_XF8CJ_JxM&feature=player_embedded
Το σχόλιο του user που ανέβαεσε το βίντεο στο Youtube ήταν το παρακάτω:

Οι βιομετρικές ταυτότητες στην Ινδία είναι γεγονός.Ανακοίνωση στον sky news.http://www.activistpost.com NWO Ατζέντα 2012 κοινωνία χωρίς μετρητά Κατά τη διάρκεια των προηγούμενων λίγων μηνών, έχω γράψει αρκετά άρθρα που ασχολούνται με τον ερχομό κοινωνία χωρίς μετρητά και την τεχνολογική ανάπτυξη δικτύου ελέγχου. Επίσης έχω γράψει για την αύξηση των προσπαθειών της κυβέρνησης να αποκτήσουν πρόσβαση και να αναγκάσει τη χρήση των βιομετρικών δεδομένων για τους σκοπούς της αναγνώρισης, παρακολούθησης, εντοπισμού και παρακολούθησης. Δυστυχώς, οι αντιδράσεις που έχω λάβει από το ευρύ κοινό είναι σχεδόν πάντα η ίδια. Ενώ κάποιοι αναγνωρίζουν τον κίνδυνο, πιο απλά να αρνηθεί ότι οι κυβερνήσεις έχουν την ικανότητα ή ακόμη και την επιθυμία να δημιουργηθεί ένα σύστημα στο οποίο ο πληθυσμός παρακολουθείται συνεχώς βάσει των πιο ιδιωτικές, ακόμα και βιολογικές πληροφορίες τους. Άλλοι, είτε κυριευμένος από απάθεια ή άγνοια, δεν μπορούμε να πιστέψουμε ότι οι συσκευές που τους δόθηκε από τις μαζικές τεχνολογίας και εταιρείες σχεδιαστεί για οτιδήποτε άλλο εκτός από την ψυχαγωγία και τη διασκέδασή τους. Ωστόσο, τα τρέχοντα γεγονότα στην Ινδία, δεν πρέπει να χρησιμεύσει απλώς ως μια προειδοποίηση, αλλά και ως ένα προπομπό των γεγονότων να έρθει στον δυτικό κόσμο, ειδικά τις Ηνωμένες Πολιτείες. Πρόσφατα, η Ινδία έχει ξεκινήσει ένα εθνικό πρόγραμμα που θα περιλαμβάνει τη χορήγηση ενός μοναδικού αριθμού αναγνώρισης (UID) για κάθε ένα από τα 1,2 δισεκατομμύρια κατοίκους του. Κάθε ένας από τους αριθμούς θα πρέπει να συνδέεται με τα βιομετρικά δεδομένα του παραλήπτη χρησιμοποιώντας τρεις διαφορετικές μορφές της πληροφορίας - δακτυλικά αποτυπώματα, ίριδα τομογραφίες και εικόνες του προσώπου. Όλα τα δέκα ψηφία του χεριού θα πρέπει να καταγράφονται, και τα δύο μάτια θα σαρωθoύν.

Οκ, ωραία όλα αυτά...!!!! Αλλα.....

ΠΩΣ ΘΑ ΒΑΣΙΛΕΨΕΙ Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝ ΟΜΩΣ πρώτα ΔΕΝ ΣΦΡΑΓΙΣΤΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ή έστω αρκετοί???
ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΣΦΡΑΓΙΣΤΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ?
ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΦΡΑΓΙΣΤΕΙ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ??? (αν σκοτωθούν τα 2/3 της ανθρωπότητας από τον πόλεμο πάει να πει οτι αν ειμαστε πχ, 7 ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ πληθυσμός τώρα, μετά τον πόλεμο θα έχουν σκοτωθεί οι 4,6 ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ και θα έχουν απομείνει 2.4 ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ)
Πότε θα φτιαχτεί ο ΝΑΟΣ ΤΟΥ ΣΟΛΩΜΟΝΤΑ (ΜΕΓΑΛΟ ΣΗΜΑΔΙ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΗΡΘΕ Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ). (λογιά θα πρέπει να γίνει ο πόλεμος πρώτα όπου θα βοηθούσε πχ. να γκρεμιστεί το τέμενος του Ομάρ που εμποδίζει το κτίσιμο του νέου ναού του σολωμόντα που τον έχουν έτοιμο PRO-KAT απλά δεν μπορούν να τον χτίσουν λόγω του τεμένους)
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΗΛΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΕΝΩΧ να μας ειδοποιήσουν??? (αν είναι ο WILLIAMS, γιατί δεν εμφανίστηκαν ακόμα?)

χμμ....κάτι δεν κολλάει στην υπόθεση αλλά και ταυτόχρονα κολλάνε και όλα...!!!!...!!!!

Πόσο μακρυά είμαστε πιστεύετε για την πλήρη κατάργηση του Ρευστού Χρήματος???

Τι είναι αυτά τα δείγματα για τον William?
http://jubilee2012.50webs.com/antichrist.htm

White Horseman of the Apocalypse behind Prince William
https://www.youtube.com/watch?v=VrSxSoM1bws


Δεν ξέρω αν έχετε δει και αυτά εδώ:


HARD EVIDENCE! THE ANTICHRIST FINALLY EXPOSED!!! PART 1
https://www.youtube.com/watch?v=JJNLkrsqVeQ

HARD EVIDENCE! THE ANTICHRIST FINALLY EXPOSED!!! PART 2
https://www.youtube.com/watch?v=AmMByaLZn50&feature=channel

HARD EVIDENCE! THE ANTICHRIST FINALLY EXPOSED!!! PART 3
https://www.youtube.com/watch?v=7Wb5Pm1A_x8&feature=channel

HARD EVIDENCE! THE ANTICHRIST FINALLY EXPOSED!!! PART 4
https://www.youtube.com/watch?v=6iTh2Ma1_JA&feature=channel

HARD EVIDENCE! THE ANTICHRIST FINALLY EXPOSED!!! PART 5
https://www.youtube.com/watch?v=LOmXMopsKIA&feature=channel

HARD EVIDENCE! THE ANTICHRIST FINALLY EXPOSED!!! PART 6
https://www.youtube.com/watch?v=8_-K5L7og3Y&feature=channel

HARD EVIDENCE! THE ANTICHRIST FINALLY EXPOSED!!! PART 7
https://www.youtube.com/watch?v=VWF7XrAoFP8&feature=channel


Αν υποθέσουμε οτι ΕΙΝΑΙ ο William, προλαβαίνουν να γίνουν όλα όσα χρειάζονται άραγε (σχετικά με σφραγίσματα)?

Από την άλλη οι Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 στο Λονδίνο, είναι και το ΤΕΛΕΙΟ ΜΕΡΟΣ για να τον ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ τον ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ...!!!!!
ΤΡΕΛΗ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ


Ενώ όλοι μας είμαστε πολύ περίεργοι για να μάθουμε ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ, θα ήθελα να ρωτήσω μια ρητορική ερώτηση--->
ΠΟΣΟ ΕΤΟΙΜΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ αν
α) Αν Πεθάνει ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΥΡΙΟ από οποιοδήποτε αίτιο (πχ. ατύχημα η καρδιακή προσβολή)
β) Αν Γίνει 3ος Παγκόσμιος Πόλεμος (κοντά είναι) και πέσει μια βόμβα και σκοτωθεί (να θυμήσω οτι οι πιθανότητες σύμφωνα με την Αποκάλυψη είναι ΕΝΑ προς ΤΡΙΑ να επιζήσουμε...!! Αφού θα πεθάνουν τα 2/3 της ανθρωπότητας)
β) Έρθει ο Αντίχριστος (έστω οτι είναι ο Williams η όποιος νάναι) και χρειαστεί να τον πολεμήσει αντιστεκόμενος στην πείνα και σε όλες τις θλίψεις και τα δεινα και τις κακουχίες που θα φέρει. Θα είναι έτοιμος με όπλα ψυχικά και θα είναι κοντά στο θεό, όντας δυνατός και έτοιμος να πεθάνει μαρτυρικά για τον Χριστό και για την πίστη?

ΑΝ στα παραπάνω απαντάμε όλοι μας με δισταγμό και λέμε "δεν ξέρω πόσο έτοιμος είμαι"..."δεν ξέρω αν θα πάω στον παράδεισο ή στην κόλαση γιατί δεν πηγαίνω στην εκκλησία τις Κυριακές, δε εξομολογούμαι, δεν νηστεύω", δεν προσεύχομαι, δεν κοινωνώ την θεία κοινωνία, συγκοινωνώ και συλειτουργώ και συμπροσεύχομαι με οικουμενιστές και αιρετικούς γενικώς .....τότε δεν είμαστε χριστιανοί Ορθόδοξοι κατ' ΟΥΣΙΑ αλλά κατ' ΟΝΟΜΑ μόνο....
Αφού λοιπόν ΔΕΝ είμαστε έτοιμοι (ούτε καν ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ δεν είμαστε άξιοι να λεγόμαστε) και θα χάσουμε την ψυχή μας...τι νόημα έχει να αφιερώνουμε χρόνο και να αγωνιζόμαστε για να ανακαλύψουμε ποιός είναι ο αντίχριστος και να κοκορομαχούμε ο ένας με τον άλλο για το ποιός έχει δίκειο και ποιός όχι??

Τι νόημα έχει να γνωρίζουμε "ποιός" θα είναι ο αντίχριστος όταν, όντας τυφλωμένοι από την ύλη (προσήλωση στα υλικά αγαθά) δεν θα πάρουμε χαμπάρι τι μας γίνεται και θα σφραγιστούμε? Τι νόημα έχει να γνωρίζουμε ποιός είναι ο αντίχριστος από την στιγμή που δεν είμαστε εφοδιασμένοι με ΚΑΝΕΝΑ πνευματικό όπλο για να αγωνιστούμε εναντίων του και από τη στιγμή που βρισκόμαστε ΕΚΤΟΣ της εκκλησίας του Θεού (πχ. λένε οι κανόνες όποιος δεν πάει εκκλησία για 3 φορές ΑΦΟΡΙΖΕΤΑΙ--> Δηλαδή βγαίνει εκτός της Εκκλησίας του Χριστού. Τι νομίζαμε? Μόνο Χριστούγεννα και Πάσχα στην εκκλησία θα πάμε??? Και "Τι είναι" η εκκλησία που πάμε? Είναι σωστή? Ποιούς μνημονεύει? Με ποιούς συλλειτουργεί και συγκοινωνεί και συμπροσεύχεται, τι ακολουθεί, κλπ κλπ κλπ...Ποιοί είναι ΕΝΤΟΣ της ΜΙΑΣ αγίας, καθολικής και αποστολικής εκκλησίας και ποιοί είναι εκτός (το θέμα αυτό φτάνει τόσο βαθιά που δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο - δεν θέλω να επεκταθώ - καθένας έχει το μυαλό του και ακολουθεί αυτό που νομίζει σωστό) Μήπως δεν είναι σωστή? Δεν τα ξέρουμε καλά...)


(αυτά τα τελευταία... προς σκέψην μας και προς προβληματισμού μας....μήπως και διορθωθούμε όλοι μας - χωρίς να εξαιρώ τον εαυτό μου)


Από εκεί και πέρα περιμένω τα σχόλιά σας..!!! :-)
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίχριστος και Σφράγισμα Empty Απ: Αντίχριστος και Σφράγισμα

Δημοσίευση από raimon Κυρ Απρ 07, 2013 10:15 am

Καλώς όρισες omg, πολύ ενδιαφέροντα πράγματα έγραψες που πραγματικά προβληματίζουν όλους μας, από το χάραγμα έως και το αν είμαστε έτοιμοι να αντικρίσουμε τον Χριστό, δεν νομίζω κανείς να έχει την γνώμη ότι είναι έτοιμος, πιστεύω όμως ότι όλοι είμαστε σε διαρκή αγώνα εναντίον των παθών του ο κάθε ένας μας, για το σφράγισμα που ανέφερες πιστεύω ότι θα ξεκινήσει όπως ήδη έχει αρχίσει να εφαρμόζεται προαιρετικά σε άλλα κράτη, αλλά όπως είπε (αν θυμάμαι) και ο πατέρας Ν. Μουλατσιώτης ότι ο αντίχριστος θα το επιβάλει, στης υπόλοιπες απορίες που έχεις (και έχουμε οι περισσότεροι) νομίζω με τον επερχόμενο πόλεμο θα γίνουν μεγάλες ανακατατάξεις και υπό την σκιά της δικτατορίας και του τρόμου θα τα επιβάλουν όλα, και θα μας λυθούν πολλές απορίες για το πώς θα γίνουν.
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίχριστος και Σφράγισμα Empty Απ: Αντίχριστος και Σφράγισμα

Δημοσίευση από raimon Κυρ Απρ 07, 2013 10:16 am

omg έγραψε:Όπα, έχουμε επικαιρότητα βλέπω, σχετικά με τον "ηλεκτρονικό κλοιό" που σφίγγει επικίνδυνα...
Πράσινο φως για το ηλεκτρονικό εισιτήριο
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=55717008


Πράσινο φως για το ηλεκτρονικό εισιτήριο
Θα επαναφορτίζεται στα ATM τραπεζών ή μέσω Διαδικτύου, ενώ οι επιβάτες μίας διαδρομής θα μπορούν να την «επικυρώσουν» στέλνοντας ένα γραπτό μήνυμα με το κινητό τους. Σταδιακά οι κάρτες απεριορίστων διαδρομών θα αντικατασταθούν από τις «ηλεκτρονικές»

Παρελθόν θα αποτελεί το κλασικό χάρτινο εισιτήριο για τη μετακίνηση με τις αστικές συγκοινωνίες σε περίπου έναν χρόνο από τώρα, καθώς σύμφωνα με τον σχεδιασμό του υπουργείου Υποδομών το «έξυπνο» ηλεκτρονικό εισιτήριο, το οποίο θα το αντικαταστήσει, θα είναι έτοιμο -βάσει χρονοδιαγράμματος- να κυκλοφορήσει περίπου στα μέσα του 2012.
Το ηλεκτρονικό εισιτήριο θα μπορεί να επαναφορτίζεται από ΑΤΜ τραπεζών, από το Διαδίκτυο, ενώ θα δίνει τη δυνατότητα στους επιβάτες μίας διαδρομής να μετακινούνται με τις αστικές συγκοινωνίες, στέλνοντας απλώς ένα γραπτό μήνυμα μέσω του κινητού τηλεφώνου τους.
Η πρόσκληση ενδιαφέροντος για τον σχετικό διεθνή διαγωνισμό πρόκειται να τεθεί σε δημόσια διαβούλευση μεθαύριο ή το αργότερο έως το τέλος της εβδομάδας, ενώ το έργο του Αυτόματου Συστήματος Συλλογής Κομίστρου (ΑΣΣΚ) θα υλοποιηθεί μέσω Σύμπραξης Δημοσίου Ιδιωτικού Τομέα (ΣΔΙΤ). Ο αρχικός προϋπολογισμός του είναι 82 εκατ. ευρώ, αλλά ο διαγωνισμός θα είναι μειοψηφικός.

Το χάρτινο εισιτήριο και οι κάρτες απεριορίστων διαδρομών θα αντικατασταθούν σταδιακά από «ηλεκτρονικές» κάρτες, ενώ στόχος είναι η χρησιμοποίησή τους να δώσει τη δυνατότητα εφαρμογής δικαιότερων χρεώσεων στους επιβάτες.
Ετσι ήδη εξετάζεται ο καθορισμός του κομίστρου ανάλογα με τη διανυόμενη απόσταση και τον χρόνο κατά τον οποίο οι επιβάτες πραγματοποιούν τις μετακινήσεις τους, ώστε να σχεδιαστεί μείωση της τιμής του κομίστρου τα Σαββατοκύριακα ή τις αργίες. Τρεις είναι οι τύποι «έξυπνου» εισιτηρίου που εξετάζονται:
• Πολλαπλό: «Εξυπνη» κάρτα μνήμης χωρίς μικροεπεξεργαστή. Θα αποθηκεύει χρηματική αξία και θα υποκαταστήσει το χάρτινο εισιτήριο απλής διαδρομής και το ημερήσιο εισιτήριο πολλαπλών διαδρομών. Λόγω των περιορισμένων διαδρομών που θα είναι αποθηκευμένες, θα απευθύνεται κυρίως σε περιστασιακούς επιβάτες ή τουρίστες και η χρηματική της αξία θα μειώνεται κατά την ακύρωση, ενώ θα επαναφορτίζεται από τα σημεία πώλησης.
• Κάρτα: «Εξυπνη» κάρτα με μικροτσίπ. Θα υποκαταστήσει τις μηνιαίες και ετήσιες κάρτες και θα περιέχει ηλεκτρονικά τη χρονική ισχύ των απεριορίστων διαδρομών, ανήκοντας αποκλειστικά στον κάτοχό της. Θα απευθύνεται σε τακτικούς χρήστες και το κόμιστρο θα είναι χαμηλότερο του πολλαπλού.
• Γραπτό μήνυμα μέσω κινητού τηλεφώνου για μεμονωμένες διαδρομές. Η επαναφόρτιση των «έξυπνων» καρτών θα γίνεται εκτός από τα αυτόματα μηχανήματα και στα εκδοτήρια των φορέων και από εξωτερικά σημεία πώλησης, από ΑΤΜ, μέσω e-banking, Διαδικτύου, σταθερού ή κινητού τηλεφώνου, ενώ θα υποστηρίζει ζωνική και χρονική χρέωση και θα μειώνει τον χρόνο αναμονής των επιβατών.
ΜΑΡΙΑ ΛΙΛΙΟΠΟΥΛΟΥ


Παιδιά, εγώ δεν δίνω παραπάνω από 1-3 χρόνια για την (παντελώς) κατάργηση του ρευστού χρήματος σε όλα τα κράτη.
Μη σας πω οτι μέχρι το τέλος το 2012 θα έχουμε πλήρη κατάργηση του Ρευστού Χρήματος και υποχρέωση για κινήσεις μόνο μέσω τραπεζών (όπου εκεί θα απαιτούνται τα ηλεκτρονικά μέσα (χάραγμα, αριθμός θηρίου ή το όνομα αυτού). Κανείς δεν ξέρει το "πότε", αλλά φως φανάρι όσον αφορά το "πόσο κοντά" είναι η δουλειά...!!! :-(

ΔΕΝ μας βλέπω καθόλου καλά...!!!
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίχριστος και Σφράγισμα Empty Απ: Αντίχριστος και Σφράγισμα

Δημοσίευση από raimon Κυρ Απρ 07, 2013 10:17 am

emman έγραψε:Kαταρχήν καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας και καλώς σας βρήκα μετά απο πρόσκληση του μέλους raimon.


Απο τα λίγα που διάβασα και είδα(διότι είναι αδύνατον να διαβαστούν όλα αυτά που είναι αναρτημένα εδώ μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα) σχετικά με το ποιος είναι ο Αντίχριστος,έχω να πώ ότι τα ίδια περίπου(αν όχι όλα) ονόματα παίζουν στις περισσότερες σελίδες στο διαδίκτυο.


Ο Αντίχριστος κατά την προσωπική μου άποψη είναι ένα πρόσωπο που μένει μακριά απο τα φωτα της δημοσιότητας,όμως μπορεί να είναι γνωστό στον κόσμο.


Δηλαδή είναι ένα πρόσωπο που δεν πάει ευκολα το μυαλό μας ότι μπορεί να είναι αυτός ο Αντίχριστος.

Οταν λένε οι Άγιοι Πατέρες ότι θα πλανέψει αν είναι δυνατόν ακόμα και τους εκλεχτούς δεν το λένε τυχαία.

Όταν ο ίδιος ο Ιησούς τόνιζε να δείχνουμε μεγάλη προσοχή ώστε να μην πλανευτούμε και να γνωρίζουμε την πραγματική αλήθεια διότι «Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς» , πάλι δεν το έλεγε τυχαία.


Οταν λοιπόν βλέπουμε αυτά τα ονόματα που έχουν παραθέσει τα αγαπητά μέλη σε αυτόν εδω τον χώρο, όπως επίσης και άλλα ονόματα που υπάρχουν σε άλλες σελίδες να έχουν γίνει βούκινο παντού στο ιντερνετ το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι είμαστε σε λάθος δρόμο και δεν μπορούμε να αντιληφθούμε την πραγματικότητα,ώστε να φτάσουμε στην αλήθεια.



Δεν καταδικάζω καμία προσπάθεια....αντιθέτως χαίρομαι που κάποιοι αφιερώνουν χρόνο και ψάχνουν να βρούν ποιος είναι ο Αντιχριστος ο οποίος αύριο μεθαυριο θα μας οδηγήσει στην υποδούλωση μας.

Βέβαια όπως είπε και ο omg θα πρέπει παραλληλα να ασχολούμαστε και με τον Ιησού Χριστό,ώστε να μας δίνει φώτιση για όλα τα μελλούμενα και να μην Τον βάζουμε σε δεύτερη μοίρα.


Για να φτάσουμε όμως στην αλήθεια θα πρέπει να γνωρίζουμε τουλάχιστον τα ουσιώδες απο την Ορθοδοξία,τον Χριστό και τους Αγιους Πατέρες,ώστε να μην πέσουμε σε πλάνες,προπαγάνδες και διαστρεβλώσεις!



Επείσης είναι πολλά αυτά που θέλω να πώ και για να μην κουράζω θα αναφερθώ σε ένα παράδειγμα.

Τα τελευταία χρόνια στο διαδίκτυο έχουν εμφανιστεί κάποιοι αποκαλούμενοι Ορθόδοξοι Χριστιανοί οι οποίοι διαδίδουν με σθένος τον ερχομό του εκ πενία βασιλέα,Ιωαννη Παλαιολόγου,Μαρμαρωμένου Βασιλια,Βατατζή και άλλα ονόματα.

Οι υποστηρικτές λοιπόν του Ιωάννη πατάνε επάνω σε κάποιους σύγχρονους "Προφήτες" αλλά και στην Αποκάλυψη(βλ. λευκός Ιππος) για να μπορέσουν να προπαγανδίσουν τον κόσμο και να τον οδηγήσουν στην πλάνη.


Υποστηρίζουν και διαδίδουν ότι αυτός ο υποτιθέμενος Ιωαννης θα είναι απεσταλμένος απο τον Θεό,ώστε να φέρει την τάξη,να διαδόσει το ευαγγέλιο,να φέρει την Ειρήνη,να πλουτίσει τον κόσμο,να τον επαναφέρει στον σωστό δρόμο κτλ κτλ

Ένα πρόσωπο με λίγα λόγια που είναι καρμπόν ο Αντίχριστος!!!


Σε όλο αυτό το σκηνικό ήταν και είναι υποστηρικτές οι αρχαιοελληνιστες,όπως π.χ ο Φουράκης κ.α

Οι οποίοι επίσης μιλούσαν για κάποιον Ελληνα βασιλέα που θα έρθει και θα φέρει το καλό σε όλη την γή.

Παρόμοια πράγματα λένε και οι μασώνοι,εβραιοι και άλλοι πολλοί,όμως αυτό δεν μας αφορά και πολύ στην προκειμένη περίπτωση.



Το θέμα μας είναι ότι άνθρωποι μέσα απο την Ορθοδοξία οι οποίοι παίζουν τον δικό τους παιχνίδι για λογαριασμό κάποιου άλλου.


Εκτός απο τα πρόσωπα που δουλευουν υπογείως για τον ερχομό του Αντιχρίστου με μεθοδικότητα και χρησιμοποιούν την Ορθοδοξία, είναι και κάποιοι άλλοι που αλλάζουν και διαστρεβλώνουν κείμενα Αγίων Πατέρων,Προφητών και όχι μόνο.

Τέλος υπάρχουν και κάποιοι σύγχρονοι γεροντάδες-μοναχοί "Προφήτες" οι οποίοι και αυτοί απο την μεριά τους παίζουν ή έπαιζαν το ίδιο παιχνίδι αλλοιωνοντας κάποια πράγματα.

Βέβαια σε κάποιους έβαλε το χεράκι του και ο Διάβολος !!!


Για αυτό Συννέλληνες Ορθόδοξοι χρειάζεται μεγάλη προσοχή σε όλα.
Θα πρέπει να τα περνάμε όλα απο κόσκινο και να μην αφήνουμε τίποτα στην τύχη.

Υπάρχουν τέτοια παραδείγματα πολλά και θα πρέπει να είμαστε συνεχώς σε επαγρύπνιση!

Ο Διαβολος παίζει πολλά παιχνιδια....




Τώρα στο θέμα μας που είναι ο Αντίχριστος.

Μέσα απο τον Δανιήλ μπορούμε να πάρουμε αρκετά και αξιόλογα στοιχεία για τον Αντιχριστο όπως το πότε γεννήθηκε και σε ποιο μέρος.


Εκτός βέβαια απο τον Αντίχριστο θα πρέπει να δώσουμε και μεγάλη σημασία στους 2 Προφήτες,όπως επίσης στον Ψευδοπροφήτη αλλά και σε άλλους Προφήτες απομιμήσεις των προηγούμενων οι οποίοι θα μπερδεύουν τον κοσμάκι.




Μας έχει(όπως και σε κάποια άλλα άτομα) κάνει την εμφανιση του κάποιος αποκαλούμενος ώς ο Προφήτης Ενώχ!

Θα σας παραθέσω ένα απο τα σταλθέντα του αλλά θα σας παρακαλέσω να μείνει μεταξύ μας προς το παρόν και να μην βγεί κάπου παραέξω:




Θεός Ἀεὶ Παρών.

Τὸ πρὸ τῆς ἀρχῆς Ἄλφα, τὸ μετὰ τὸ τέλος Ὠμέγα.

Ἰησοῦς Χριστός ὁ Υἱός τοῦ Θεοῦ ὁ Μονογενής, ὁ Θεός ὁ Ἐνανθρωπήσας, ὁ ἀμνὸς τοῦ Θεοῦ ὁ αἴρων τὴν ἁμαρτίαν τοῦ κόσμου, ὁ ὑπὲρ σωτηρίας Ἀνθρώπου σταυρωθείς.

Λόγος Θεοῦ διὰ πνεύματος Ἁγίου Ἰωάννου, τοῦ μαθητοῦ ὃν ἠγάπα ὁ Ἰησοῦς καὶ ὅν Αὐτὸς ἤθελε μένειν ἕως ἔρχεται, τοῦ Ἀποστόλου καὶ Εὐαγγελιστοῦ καὶ Προφήτου καὶ Θεολόγου, ἐφ’ ἑξῆς Παναγίου καλουμένου.

Ἐγώ Ενώχ, ἄνθρωπος δικαῖος, ὁ γραμματεύς τοῦ Θεοῦ, ὁ ὤν ἐν τῷ Ἄλφᾳ καὶ ἄλφων ἐν τῷ Ὠμέγᾳ, ὁ τιμωρός τῆς εὐσεβείας, ὁ φέρων τὴν Ἄτην Κυρίου.

Ἐμοί ἐνόχῳ ἐπνεύσθη Λόγος Ἐν Ὧ Χριστός καὶ ἤγειρὲ με ἐν χώρᾳ τῶν Δάν δι’ ἐπαναφοράν ἐπὶ σκοπῷ προειρημένῳ. Καὶ ἑν τῇ θαλάσσῃ τῶν Δάν ἔνουν καὶ ηὐφράνθην καὶ πλεῖστα ἐρωτήματα μοὶ ἠγείροντο καὶ ἀναπάντητα ἐπὶ μακρόν παρέμενον καὶ ἄρτι ἐνημερώθην ἐπὶ τῶν θείων κελευσμάτων καὶ ἤγγικεν ἡ ὧρα ἐμοί ἐπὶ τῷ ἔργῳ Θεοῦ τοῦ Παμμεγίστου ἐπιτελείν.

Ἔνοχος οὖν ὤν πολλάκις ἀνερωτήθην διὰ τὸ δίκαιον τῆς κλήσεως ἐμοῦ ἐπὶ τὸ θεῖον ἔργον τοῦτο, ἀλλὰ μυστὴριοι αἱ βουλαί τοῦ Ὑψίστου αἱ ἐν ταῖς προφητείαις.

Εἰς δόξαν καὶ ἐπίγνωσιν Θεοῦ ἐπὶ δικαίοις καὶ ἀδίκοις σκοπῶν, τὴν τοῦ Λόγου τῆς Ἀληθείας τοῦ Μονογενοῦς Αὐτοῦ Υἱοῦ Ἰησοῦ Χριστοῦ καὶ τὴν Δευτέραν ἐπὶ Γαίας Παρουσίαν Αὐτοῦ παρασκευάσαι καὶ τὰς προφητείας ἐπ’ ἀνθρώποις, ἐπὶ πνεύμασι καὶ ἐπὶ τῇ ὕλῃ πάσῃ διευκρινῆσαι τοῖς πλανηθέσι καὶ ἐφαρμόσαι τοῖς ἀπίστοις ἵνα οὗτοι ἐν φόβῳ πιστεύσωσι, τοῖς δ’ ἐν Χριστῷ ἀδελφοῖς ἀποσαφηνίσαι καὶ τὴν ὁδόν καταδεῖξαι.

Ὅτι ἤγγικεν ἡ Ὥρα ἡ ἐπὶ τοσοῦτον ἀναμειναμένη καὶ ἰδοὺ ἅπασαι αἱ προφητεῖαι τῶν Ἁγίων καὶ Προφητῶν νοηταί πᾶσι καὶ ἐνώπιον τῶν ὀφθαλμῶν ὑμῶν ἐξ ἔπους ἐς πράξιν γενήσονται.

Διὸτι Ἑλληνική γλῶσσα γλῶσσα συμβόλων ἐστί καὶ Ενώχ μέν κατὰ Θεόν σημαίνει Χάρις Ἐνεργείας διὰ Νοητικήν Πέμψιν, Δασεῖα γε καὶ Πλήρωσις ἐκ Θεοῦ κριθήσονται, Δάν δὲ τὸ Πνεῦμα τὸ Δεδομένον διὰ Διαρκῆ Ροήν καὶ Τελικὴν Νίκην.

Ὅτι Ενώχ φίλον μοναδικόν ἔχει Θεόν καὶ Ενώχ οὔκ ἔχει ἐνεργόν πρόσωπον, ἀλλ’ οὗτος ἐργαλεῖον καὶ ἀδήν καὶ μάρτυς Θεοῦ ὁ Ἀμήν ἐστίν.

Ὅτι Ἑλλάς ἐστὶ χώρα τῶν Δάν ἐν εὐλογίᾳ αἰῶνος καὶ Δαναοί καὶ Κάρες, Ἀχαιοί καὶ Δωριεῖς καὶ Αἰολεῖς καὶ Πελασγοί καὶ Αἰγυπτιῶται καὶ Κρῆτες καὶ Γραικοί καὶ Ἴωνες καὶ Μακεδόνες καὶ Θράκες καὶ Κύπριοι καὶ Σικελοί καὶ Ρῶσσοι νῦν πολλοί καὶ Ὑφήλιοι καὶ Φιλέλληνες οὕτως αὑθοριζόμενοι καὶ ἅπαντες οὗτοι Ἕλληνες καλοῦνται καὶ Ἕλληνες εἰσί. Οὔ γὰρ τὸ αἷμα ποιεῖ Ἕλληνας, ἀλλ’ Ἰχώρ.

Ὅτι ἐν Ἑλλάδι ηὑρέθην καὶ ἐξ Ἑλλάδος Προφητείαν Ἀποκαλύψεως Παναγίου Ἰωάννου ὑπηρετήσω καὶ προσεύχομαι Θεῷ Παμμεγίστῳ Δόξαν καὶ Λόγον Αὐτοῦ ἄξιόν με καταστῆσαι φέρειν καὶ τοῖς ἀνθρώποις σαφῶς δεῖξαι καὶ χιλιάρμενον ποιῆσαι.

Τὸ λογικόν γὰρ προφανές μὲν παρὰ Θεῷ καὶ πνεύμασιν, ἀφανές δέ ἤ δυσνόητον παρ’ ἀνθρώποις πλειστάκις ἐστί.

Ἐπί βαρβάροις δ’ οὖν τοὺς Ἕλληνας ἀεὶ ἐπιβουλευομένοις λέγω ὅτι ἐν ἐπιλεκτικῇ χρεωκοπίᾳ οὗτοι τέθεινται καὶ ὅτι νῦν αὕτη ἐστίν ἡ ὥρα ὅπως Ἕλλησι προσῆκον σέβας οὗτοι δώσωσιν.

Ἕλληνες γάρ Λαός Θεοῦ εἰσίν.

Ὅτι Σοφία καὶ Ἀγάπη Ἑλλήνων Σοφία καὶ Ἀγάπη Θεοῦ ἐστί. Πίστις δ’Ἑλλήνων Ἰχώρα παράγει καὶ οὗτος νῦν βουλὴσει Παντοδυνάμου Θεοῦ μὲλλει ἀναδευθῆναι καὶ γῆν καὶ οὐρανόν κινῆσαι. Ὅτι Ἰχώρ κατὰ θεῖον κώδικα σημαίνει Ῥοή Ἐνεργείας τοῦ Θεοῦ κεχωρημένη κατὰ μονάδα καὶ προφητικῶς δι’ Ἰησοῦ Χριστοῦ.

Ὅτι Ἕλληνες ὡς πρῶτον παράγγελμα ἐν Δελφοῖς ἀνέγραφον «Ἕπου Θεῷ», τούτου σημαίνοντος οὔ μονον «ἀκολοὺθει Θεόν», ἀλλὰ τοῦ «ἕπομαι» ῥήματος ἐν χρὴσει μαθηματικῇ ὄντος, «Θεός, ἕπεται Ἄνθρωπος» ἤγουν ἀναγκαία καὶ ἱκανή συνθήκη ὑπάρξεως τοῦ ἀνθρώπου ἐστὶν ὁ Θεός, οὐχὶ δὲ δή ἀντιστρόφως, ὡς Διάβολος μετὰ τῶν ἀκολούθων του μωρῶς ἐπιμένει.

Διὸτι γλῶσσα Ἑλληνική ἐκ Θεοῦ κῶδιξ ἐδόθη τοῖς Ἕλλησιν, αἱ δ’ ἐκ τῶν ὑστὲρων μεταβολαί ἐξ ἀμαθεὶας ἀνθρώπων ἤ ἐκ τοῦ Πονηροῦ ἐνεργηθεῖσαι ἀποτέλεσμα καὶ σκοπόν εἶχον τήν ἀπομάκρυνσιν τοῦ γένους τῶν Ἑλλήνων ἐκ τοῦ Θεϊκοῦ κώδικος.

Ἐν ἀρχῇ ἦν ὁ Λόγος, καὶ ὁ Λόγος ἦν πρὸς τὸν Θεόν, καὶ Θεὸς ἦν ὁ Λόγος. Οὗτος ἦν ἐν ἀρχῇ πρὸς τὸν Θεόν. (Ἰω. 1:1-2)

Ὅτι Ἑλληνικός κῶδιξ ἐστίν ἔναρθρος γλῶσσα Θεοῦ, ἧς Ενώχ τὴν σημασίαν δι’ Ἁγίου Πνεύματος ἑώρακεν.

Ὅτι Ἰησοῦς Χριστός ἰουδαϊστί τε καὶ ἑλληνιστί ὡμίλησεν, ἑλληνιστί δέ αἱ Γραφαί Αὐτοῦ ἐδόθησαν.

Καὶ Ἕλληνες κύριοι φορεῖς μαρτυρίας Ἰησοῦ ἐν τῇ ἀνθρωπότητι ἐγένοντο, καὶ διὰ τὸν λόγον τοῦτον πλεὶστους ἐχθρούς ἀπέκτουν καὶ πλεῖστα μαρτύρια ὑπεστήκασιν.

Ἐχθροὶ δ’Ἑλλήνων φορεῖς καὶ ἀκόλουθοι ἀντιχρίστου Δράκοντος εἰσίν.

Ὅτι πλεῖσται λέξεις ξενικαί ἐν τῇ Ἁγίᾳ Γραφῇ ἐζυμώθησαν ἐν τῇ γλώσσῃ τῇ Ἑλληνικῇ ἐκ Θεϊκοῦ μυστηρίου καὶ τὴν ἀλήθειαν αὐτῶν δηλοῦσιν εἴτε ἐν τῇ νὲᾳ Ἑλληνικῇ εἴτε ἐν τῇ νεοβαρβαρικῇ.

Βαρβαρική δ’ ἐστίν ἡ γλῶσσα ἡ κατ’ ἀποκοπήν, ἀντιγραφήν καὶ μιμητισμόν πεποιημένη, καὶ λαοί ὀνομάζονται βάρβαροι οἱ τὴν βαρβαρικήν ὁμιλοῦντες.

Ὅτι Μαμωνάς μὴ Ἑλληνική λέξις οὖσα, ἐν τῇ Ἑλληνικῇ ἐνεχωνεύθη καὶ παρήγαγε κατὰ βούλησιν Θεοῦ λέξιν «μαμούνι» ἤ «μαϊμούνι» σημαίνουσα τὸν μικρόν διάβολον, τὸ μικρόν ἑρπετόν ἤ ἔντομον, ἐξ ἐννοίας καὶ ἤχου παραπέμπουσα εὐθέως εἰς τὴν βαρβαρικήν «MyMoney» (Τὰ χρήματά Μου, Ἡ περιουσία Μου), ἔννοιαν ἥν κατ’ οὐσίαν ἡ λέξις αὕτη ἀρχικῶς εἶχε καὶ νῦν εἰσέτι ἔχει, ἔννοιαν ἥν ἅπαντες ὀφείλομεν νοεῖν ἐν τῇ χρήσει αὐτῆς.

Παρομοίως δ’ ἑτέρα λέξις παρήχθη «μαϊμού» δηλοῦσα τὸν πίθηκον, ὅτι ἐς πιθηκοειδές ἐπιδιώκει Διάβολος τὸν ἄνθρωπον μεταβάλαι.

Διὸτι Ἑβραῖος Λαός Ἰσραήλ ὁμοίως Λαός Θεοῦ ἐν ἀρχῇ, ἐν συνεχείᾳ δέ καὶ ἐπανειλημμένως καὶ ἐν ἐμμονῇ καὶ νῦν εἰσέτι Μαμωνάν ἐλάτρευεν καὶ λατρεύει, ἐνῷ τὸν Υἱόν τοῦ Θεοῦ τὸν Μονογενῆ Ἰησοῦν Χριστόν εἰς σταύρωσιν ὡδήγησεν καὶ πάλιν ἄν ὁδηγήσῃ κράζων «τὸ αἷμα Αὐτοῦ ἐφ’ ἡμῶν καὶ ἐπὶ τῶν ἡμετέρων τέκνων».

Ὅτι Ἰησοῦς Χριστός ἐστί τὸ ἀρνίον τὸ ἐσφαγμένον ἀπὸ καταβολῆς κόσμου.

Ὅτι ἀδύνατον ὑπηρετεῖν δὺο Κυρίους, Θεόν καὶ Μαμωνάν, καὶ

Ἀσφαλῶς οὖν γινωσκέτω πᾶς οἶκος Ἰσραὴλ ὅτι καὶ Κύριον καὶ Χριστὸν αὐτὸν ὁ Θεὸς ἐποίησε, τοῦτον τὸν Ἰησοῦν ὃν ὑμεῖς ἐσταυρώσατε. (Πραξ. Αποστ. 2:36)

Ὅτι Θεός ἐν Ὀργῇ Μεγαλόθυμος ἔδιδεν Ἰουδαίοις διὰ διωγμῶν εὐκαιρίας μετανοῆσαι καὶ ἑαυτοὺς διορθῶσαι καὶ σῶσαι, τὸ πρῶτον ἐκ «χριστιανῶν» καὶ λοιπῶν, τὸ δεύτερον ἐν αἰῶνι εἰκοστῷ ἐξ ἀντιχρίστου ναζισμοῦ, ἀλλ’ οὗτοι ἀδιόρθωτοι ἐμμένουν ἐς τὴν τοῦ Μαμωνᾶ λατρείαν καὶ ἀσήμαντοι παραμένουσιν αὐτοῖς ἡ πρὸς τὸν Ἄνθρωπον Ἀγάπη καὶ ἡ μαρτυρία Ἰησοῦ, χείριστον δὲ αὐτοῖς νῦν ὄνειδος αἱ κατὰ Παλαιστινίων ναζιστικαὶ μέθοδοι.

Οὗτοι δ’εἰσίν ἡ ἐνοχή ἐμοῦ ἡ πρώτη:

Ἱερουσαλὴμ Ἱερουσαλήμ, ἡ ἀποκτείνουσα τοὺς προφήτας καὶ λιθοβολοῦσα τοὺς ἀπεσταλμένους πρὸς αὐτήν! Ποσάκις ἠθέλησα ἐπισυναγαγεῖν τὰ τέκνα σου, ὃν τρόπον ὄρνις ἐπισυνάγει τὰ νοσσία ἑαυτῆς ὑπὸ τὰς πτέρυγας, καὶ οὔκ ἠθελήσατε. Ἰδοὺ ἀφίεται ὑμῖν ὁ οἶκος ὑμῶν ἔρημος. Λέγω γὰρ ὑμῖν, οὔ μή μέ ἴδητε ἀπ' ἄρτι ἕως ἂν εἴπητε, εὐλογημένος ὁ ἐρχόμενος ἐν ὀνόματι Κυρίου. (Ματθ. 23:37-39)

Ὅτι Πανάγιος Ἰωάννης Λόγον Ἀποκαλύψεως αὐτοῦ ἐμοί ἐνενόησεν ἵνα τοῦτον ἐν τῇ κοινωνίᾳ τῶν ἀνθρώπων ἐπαναφέρω ὡς Μέγαν Προφητικόν, πλὴρως ζῶντα, ἰσχυρόν, Ἑλληνικόν καὶ Θεϊκόν εἶναι.

Καιρός γὰρ Νῦν ἐστί.

Διὸτι Ἀποκάλυψις Παναγίου Ἰωάννου, Ἁποκάλυψις Θεοῦ καὶ Λόγος Ἐν Ὧ Χριστός, ἀναφέρεται εἰς τὰς ἐποχάς τοῦ 1ου καὶ τοῦ 21ου αἰῶνος τρεχούσης μετὰ Χριστόν ἀριθμήσεως. Κἀγώ ἐν τῶ ἐμῷ ἔργῳ καθῆκον ἔχω δεῖξαι τοῦτο.

Καὶ εἰς μνήμην καὶ δόξαν ἠγαπημένης Ἁγίας Παρασκευῆς προσεύχομαι ἵνα Αὕτη συνδράμῃ πᾶσι τοῖς ἀδελφοῖς ἐν Χριστῷ πιστοῖς παρασκευασθῆναι ἐπί τῇ Μεγάλῃ Βλάβῃ τῇ ἐπερχομένῃ ἐπὶ τῆς Γῆς καὶ τῶν ἀνθρώπων.

Ἀπευθύνω Λόγον Ἐν Ὧ Χριστός εἰς Ἕλληνας καὶ φίλους ἐν γλώσσῃ κατανοητῇ ὑπό τῶν πλείστων. Αὕτη δὲ γλῶσσα ἐστίν ἀφ’ ἑνός ἡ Ἑλληνική ἁπλῆ, μεικτή ἀπό τὴν ἀρχικήν ἕως τὴν καθομιλουμένην, ἀφ’ ἑτέρου ἡ κυρία τῶν βαρβαρικῶν, ἡ ἀμερικανική.

Λέγω δὲ τοῖς βελτίστοις τῶν βαρβάρων ὅτι βέλτιον αὐτοῖς τὴν Ἑλληνικήν μανθάνειν καὶ ἐς Ἕλληνας ἐν Χριστῷ βαπτίζεσθαι.

Ἐχθροὶ ἐμοῦ Ἀντίχριστοι καὶ. Ἀνθέλληνες.

Ἀκόλουθοι Ἀντιχρίστου Σατανᾶ ἐν Ἑλλάδι καὶ ἐν ταῖς χώραις τῆς ἀλλοδαπῆς, κατὰ τὸ ἐμόν ἔργον, ἀποδοκιμασθῶσι, σατυρισθῶσι, προπηλακισθῶσι, ὀνειδισθῶσι καὶ τὸν ὕπνον των ἀπολέσουσι, κατάπτυστοι δὲ καὶ ἅμα καταγέλαστοι οὗτοι γενήσονται.

Πλέον δὲ τούτων, ἐγώ λέγω αὐτοῖς ὅτι τοῦτα ἔσεται τὸ ἐλάχιστον κατ’ αὐτοῖς καὶ συμβουλεύω αὐτούς τὸν Θεόν δοξάζειν εἰ μόνον τὸ ἐλάχιστον λάβωσιν.

Ὧδὲ ἐστιν ἡ ὑπομονή καὶ ἡ πίστις τῶν Ἁγίων: Ὅτι ἐπὶ πολλοὺς αἰῶνας οἱ τελευταῖοι καὶ ταπεινοί ἠδικήθησαν τε καὶ ἐσφαγιάσθησαν καὶ ἐχλευάσθησαν ὑπὸ τῶν ἰσχυρῶν τῆς Γῆς, νῦν δ’ἐστίν ἡ Ὥρα ἵνα οἱ σφαγιασταί ἀδικήσωσι καὶ σφαγιάσωσιν ἁλλήλους τε καὶ ἀδικηθῶσι καὶ σφαγιασθῶσιν ὑπ’ Ἀγγέλων Θεοῦ καὶ ἵνα χλευασθῶσιν ὑπὸ τῶν ἐπὶ Γῆς ταπεινοτάτων.

Ἐπὶ προθεσμίᾳ αὐστηρᾷ ἐπὶ ἔργῳ Θεοῦ καλούμενος, μετ’ ἐλαχίστων διαλέγομαι. Διὸτι Λόγον Ἐν Ὧ Χριστός φέρω καὶ ἐν Παμμεγίστου Θεοῦ Σχεδίῳ ἐπιτελῶν, Ἀποφάσεις Αὐτοῦ ἀγγέλω πνεύμασι καὶ ἀνθρώποις.

Καὶ Στρατιαί Ἀγγέλων καὶ Ἅγιοι μετ’ ἐμοῦ. Τὰ γὰρ ἐμὰ στρατεύματα οὐχὶ ἐμοῦ, ἀλλὰ στρατεὺματα Θεοῦ ἐστίν.

Ὁ βλασφημῶν ἐμέ ἐντός μηνός ὑπὸ πάντων καταπτυσθήσεται. Ὁ ἀπαξιῶν ἤ πλαστογραφῶν ἤ πλαστοπροσωπῶν ἐμέ τὰς φρένας ἀπολέσει ἀμέσως ἐπὶ ἡμέρας ἑπτά, τὸ δεύτερον ἐπὶ μήνα, ὁ δὲ τὸ τρίτον ὑπότροπος ἀπολέσει αὐτάς ἐσαεί. Ὁ διώκων ἐμέ διωχθήσεται ὑπὸ τῶν ἀγγέλων τοῦ Θεοῦ. Ὁ ἐνεργῶν ἐπὶ τῆ ἐμῆ συλλήψει ἀπολέσει ὅρασιν ἤ καὶ ἰσορροπίαν ἤ καὶ φρένας αὖθις ἐπὶ τριήμερον, ὁ ὑπότροπος ἐπὶ μήνα, ὁ τό τρίτον δέ μονίμως. Ὁ ἐπιθυμῶν κακόν ποιῆσαι ἐμοί, αὐθημερόν ἴδιον κακόν οὗτος εὑρήσεται ἐν τῆ οἰκίᾳ αὐτοῦ, μόνος δέ ὑπαίτιος τοῦ κακοῦ αὐτός οὗτος ὁρίζεται. Ὁ κινῶν με ἀποκτεῖναι, πάραυτα ἀποκτανθήσεται. Ὁ ἐπὶ κακόν ἐγγίζων με ὁμοίως.

Πνεῦμα δὲ ἐπὶ κακῷ κινούμενον κατ’ ἐμοῦ καὶ τοῦ Λόγου μου Ἐν Ὧ Χριστός, εἰς τὴν λίμνην τοῦ πυρός καὶ τοῦ θείου ἀμέσως ῥιφθήσεται καὶ βασανισθήσεται ἡμέρας καὶ νυκτός ἀενάως.

Οὕς δ’ἄν προστατεύω, βοηθοῦντας καὶ ἐν Χριστῷ πιστούς, οὗτοι τὰς ἰδίας ἐμὰς ἀσπίδας ἀπολαύωσι καὶ τὰς αὐτὰς ποινάς κατ’ ἀσεβούντων πνευμάτων τε κἀνθρώπων ὁρίζωσι.

Ἀσπὶς δ’ ἐμή, οὐχὶ ἐμοῦ τοῦ ἀνθρώπου, ἀλλὰ ἀσπίς Θεοῦ ἐστί.

Μὴ οὖν φοβηθῆτε αὐτούς· οὐδὲν γάρ ἐστι κεκαλυμμένον ὃ οὐκ ἀποκαλυφθήσεται, καὶ κρυπτὸν ὃ οὐ γνωσθήσεται. (Ματθ. 10:26)

Καὶ ὅ,τι ἐγώ ἀγγέλω, ἤδη ἀπόφασις Θεοῦ ἐστί καὶ ἤδη ἐπὶ τῇ διενεργείᾳ της ὁδεύει.

Ἐπεὶ δ’ἐγώ δικαῖος μέν ἴσως, ἀλλ’ ἄνθρωπος, προσεύχομαι Παναγάθῳ Θεῷ ἵνα φυλάττῃ ἐμέ ἐκ τῆς φθορᾶς ἐκ τοσούτης ἐξουσίας καὶ τὸν ἐμόν Λόγον ἐν ῥείθρῳ ἀγαθότητος.

Χριστός δέ Λόγος Θεοῦ δι’ Ἑλλήνων ἐπανελαύνει κατὰ τήν μεγάλην Αὐτού ὑπόσχεσιν κατὰ τὰς Γραφάς καὶ κατὰ τὸν θεῖον κώδικα δι’ ὀνόματος Ἰωάννου.

Εἶδον δ’ ἐγώ φωτογραφίαν νεαροῦ ἀδελφοῦ διημελισμένου ἐν πολέμῳ ἐν Μεσοποταμίᾳ καὶ ἤκουσα ὑπουργόν εἰσβολῆς Ράμσφελντ δηλοῦντα ὅτι «ὁ πόλεμος στὸ Ἰράκ τὰ ἔβγαλε τὰ λεφτά του». Καὶ ἤκουσα ἀντιπρόεδρον εἰσβολῆς Τσένεϋ δηλοῦντα συμφωνίαν καὶ θαυμασμόν πρός τόν πρῶτον ἄθλιον. Καὶ ἤκουσα πρόεδρον εἰσβολῆς Μπούς καὶ πρωθυπουργόν εἰσβολῆς Μπλαίρ ἁμφοτέρους ἀλαζονικῶς ὁμολογοῦντας ὅτι ἐψεύδοντο ἵνα ἐπικερδῶς τήν εἰσβολήν ποιήσωσι.

Ἐπεὶ Πάντων Χρημάτων Μέτρον Ἄνθρωπος.

Ἐπεὶ Ἀκολουθία Μαμωνᾶ Λατρεία Σατανᾶ ἐστί.

Ἐπεὶ τριακόσιαι καὶ ἑκατόν χιλιάδες Ἰρακινῶν καὶ Ἀφγανῶν ἀδελφῶν τεθνεῶτες εἰσί καὶ ἔτι πλείονες τέτρωνται καὶ δυστυχούσι, πλεῖστοι δέ τούτων γονεῖς καὶ τέκνα καὶ ἠγαπημένα πρόσωπα θρηνοῦσι.

Διό καὶ Δικαῖαι αἱ ἀποφὰσεις Κυρίου:

Ράμσφελντ ταχύ διὰ διαμελισμοῦ ἀποκτανθήσεται ἐν θέᾳ δημοσίᾳ.

Τσένεϋ ἀκολουθήσει τὸν πρῶτον μετ’ὀλίγον.

Μπούς καὶ Μπλαίρ μέλλουσιν ἀνὰ δίμηνον θρηνεῖν γονέα ἤ σύζυγον ἤ τέκνον ἤ συγγενῆ ἄχρι βαθμοῦ δευτέρου καὶ οὗτοι δι’ ἀπωλείας φρενῶν αὐτομολήσουσι.

Αἱ δἐ περιουσίαι πάντων αὐτῶν κληρονόμοις καὶ διαχειρισταῖς πλείστας δυστυχίας μέλλουσιν ἐπιφέρειν καὶ τελικῶς εἰς τοὺς τέσσαρας ἀνέμους σκορπισθήσονται.

Ὁμοίως δέ ἅπασαι αἱ συλλεγείσαι περιουσίαι ἐν τῷ αὐτῷ πολέμῳ οὐχί μόνον σκορπισθήσονται ἀλλὰ πολλαπλὰς ζημίας δημιουργήσουσι εἰς πάντας τοὺς κατόχους.

Ἐγώ δέ λέγω αὐτοῖς πᾶσιν ὅπως μετανοήσωσι προσευχόμενοι διὰ τήν σωτηρίαν τῶν ψυχῶν των ἐκ τοῦ θανάτου τοῦ δευτέρου.

Μὴ νομίσητε ὅτι ἦλθον βαλεῖν εἰρήνην ἐπὶ τὴν γῆν· οὐκ ἦλθον βαλεῖν εἰρήνην ἀλλὰ μάχαιραν. (Ματθ. 10:34)

Ἡ δ’ ἐμὴ κοπίς οὐχὶ ἐμοῦ τοῦ ἀνθρώπου, ἀλλ’ ἀγανάκτησις Ἁγίων ἐπὶ ῥομφαιῶν Ἀγγέλων, ἤγουν κοπίς Θεοῦ ἐστίν.

Οὕτως οὖν ἡ Δικαιοσύνη καὶ ἡ Δύναμις καὶ ἡ Ἰσχύς τοῦ Παμμεγίστου Ἡμῶν Δημιουργοῦ δοξασθήσεται ἐπὶ τῆς Γῆς,

Φέρω Σπάθην τὴν Ἄτην Θεοῦ καὶ καλῶ Ἕλληνας ἐπὶ τῆς Ὑφηλίου ὅλης ἵνα προσευχηθῶσι μετ’ ἐμοῦ κατὰ τῆς βασιλείας τοῦ ἀντιχρίστου Σατανᾶ ἐπὶ τῆς Γῆς, ἡ Σπάθη γάρ τοῦ εὐσεβοῦς ἡ προσευχή ἐστί.

Μακάριοι οἱ πραεῖς, ὅτι αὐτοὶ κληρονομήσουσιν τὴν γῆν. Μακάριοι οἱ πεινῶντες καὶ διψῶντες τὴν δικαιοσύνην, ὅτι αὐτοὶ χορτασθήσονται. (Ματθ. 5:5-6)

Καὶ βεβαιῶ πάντας ὅτι οὐδέν ὅπλον ἀμαχώτερον προσευχῆς, εἰς δὲ τοὺς Ἕλληνας πρὸ αἰῶνος ἰδιαιτέρα χάρις κεχώρηται. Καὶ μάθημα ἐλάβομεν ἀνὰ τοὺς αἰῶνας ὅτι Ἕλληνες οὐδὲν ἐπέτυχον ἄνευ Θείας Βουλήσεως, ὁ δὲ γρηγορῶν ἀμειφθήσεται.

Ἐγώ εἰμι ἡ ἄμπελος, ὑμεῖς τὰ κλήματα. ὁ μένων ἐν ἐμοὶ κἀγὼ ἐν αὐτῷ, οὗτος φέρει καρπὸν πολύν, ὅτι χωρὶς ἐμοῦ οὐ δύνασθε ποιεῖν οὐδέν. (Ἰω.15:5)

Κατὰ τὰς Γραφάς καὶ κατὰ τὴν ἐμήν βούλησιν, σάκκους περιβάλλομαι καὶ ἀνθρώποις μένω ἄγνωστος ἕως τὴν ὥραν καθ’ ἥν, ἐνώπιον Ἠλιοῦ καὶ ἐμοῦ, ὁ Ἑρπετός συρθῇ καὶ τὴν αἰώνιον καταδίκην του ἰδιοχείρως οὗτος παραλάβῃ.

Ὁ ἀφ' ἑαυτοῦ λαλῶν τὴν δόξαν τὴν ἰδίαν ζητεῖ, ὁ δὲ ζητῶν τὴν δόξαν τοῦ πέμψαντος αὐτόν, οὗτος ἀληθής ἐστιν καὶ ἀδικία ἐν αὐτῷ οὔκ ἐστιν. (Ἰω.7:18)

Συγχωροῖ δὲ με ὁ Θεός, ἐπί τῷ ἐμῷ έργῳ σκοπῶν, εἰ μή ἐπανεισέλθω ἐν ἱερῷ ναῷ, ἐν ἱερᾷ μονῇ, ἐν τῷ Ἁγίῳ Ὄρει καὶ εἰ μὴ ἐπαναμετάσχω τῶν Ἀχράντων Μυστηρίων.

Ἡ Νίκη ἡ ἐμή, οὐχὶ ἐμοῦ, ἀλλὰ Νίκη γένους Ἑλλήνων ἔσεται. Ἡ Νίκη Ἑλλήνων οὐχὶ Ἑλλήνων, άλλὰ Νίκη Ἀνθρώπου ἐστίν. Ἡ δὲ Νίκη Ἀνθρώπου, Νίκη Θεοῦ καὶ Ἧττα Σατανᾶ ἐστίν εἰς τοὺς αἰῶνας τῶν αἰώνων.

Διὰ τοῦ Χριστοῦ τὴν Ἐπανάστασιν καὶ τῶν Ἑλλήνων τὴν Ἀνάστασιν.

Δι’ εὐχῶν τῶν Ἁγίων Πατέρων ἡμῶν, Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ ὁ Θεός, ἐλέησον καὶ σῶσον τὸν λαόν Σου.

Ἀμήν.

ΕνΩΧ 1



Τα συμπεράσματα δικά σας!

Το παραπάνω είναι μεταφρασμένο και σε άλλες γλώσσες.

Αυτά για αρχή διότι σας κούρασα απο το πρώτο μου πόστ.

Βέβαια τα είπα πολύ γενικά και μπακαλίστικα. Very Happy ..... να με συγχωρείτε διότι δεν έχω πολύ ελευθερο χρόνο.
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίχριστος και Σφράγισμα Empty Απ: Αντίχριστος και Σφράγισμα

Δημοσίευση από raimon Κυρ Απρ 07, 2013 10:18 am

jm_ac_2018 έγραψε:αγαπητε emman,

Οπως προείπες αλλα και ο ΧΡΙΣΤΟΣ μας ΕΤΟΝΙΖΕ, να προσέχουμε να μην ΠΛΑΝΗΘΟΥΜΕ...

πολυ προσευχη χρειάζεται να κάνουμε ωστε να μας ΦΩΤΙΣΕΙ ο ΠΑΝΑΓΑΘΟΣ τον νου για να ΔΙΑΚΡΙΝΟΥΜΕ το ΑΓΑΘΟ απο το ΠΟΝΗΡΟ..
emman έγραψε:
jm_ac_2018 έγραψε:αγαπητε emman,

Οπως προείπες αλλα και ο ΧΡΙΣΤΟΣ μας ΕΤΟΝΙΖΕ, να προσέχουμε να μην ΠΛΑΝΗΘΟΥΜΕ...

πολυ προσευχη χρειάζεται να κάνουμε ωστε να μας ΦΩΤΙΣΕΙ ο ΠΑΝΑΓΑΘΟΣ τον νου για να ΔΙΑΚΡΙΝΟΥΜΕ το ΑΓΑΘΟ απο το ΠΟΝΗΡΟ..


Έτσι ακριβώς......
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίχριστος και Σφράγισμα Empty Απ: Αντίχριστος και Σφράγισμα

Δημοσίευση από raimon Κυρ Απρ 07, 2013 10:19 am

Καλώς ήρθες emman συνταρακτικά αυτά που μας παρέθεσες, τον γραπτό λόγο του προφήτη Ενώχ, αυτό σου εδόθη ιδιοχείρως; ενεφανίσθη σε εσένα προσωπικός ο Προφήτης; η σου τα έχει δώσει άλλος; και πότε εμφανίστηκε ο Προφήτης; κάνω αυτές της ερωτήσεις γιατί αυτό κάποια στιγμή επρέπει να συμβεί, είναι ο Προφήτης Ενώχ; Question
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίχριστος και Σφράγισμα Empty Απ: Αντίχριστος και Σφράγισμα

Δημοσίευση από raimon Κυρ Απρ 07, 2013 10:20 am

xristoforos έγραψε:καλως ορισες....αλλα διαφωνω σε αυτο που ειπες οτι παραμεριζουμε τον Χριστο μιλωντας για τον Αντιχριστο...
συμφωνα με τον Αγιο Ιωαννη τον Χρυσοστομο
<<ετι τον περι του διαβολου λογον ανακινουμεν...ποιουμεν δε τουτο ουκ επειδη ηδυς ημιν ο περι του διαβολου λογος,αλλ' επειδη ασφαλης ημιν η περι τουτου διδασκαλια,εχθρος γαρ εστι και πολεμιος,μεγαλη δε ασφαλεια τα των εχθρων ειδεναι σαφως>>
Αρα δεν πρεπει να συμφωνουμε με αυτους που λενε οτι δεν πρεπει να λεμε,να συζηταμε,να κηρυττουμε,να γραφουμε και να διαβαζουμε ολα αυτα τα θεματα σχετικα με τον αντιχριστο,το 666,τη Δευτερα Παρουσια,την Αποκαλυψη του Ιωαννη.Ο Διαβολος υπαρχει και αγωνιζεται να παρασυρει τους πιστους μακρια απο τον Θεο και τον ορθο δρομο.Αλλα και ο Αντιχριστος ειναι συγκεκριμενο προσωπο το οποιο θα παρει τη θεση του Χριστου,θα ζητησει να τον προσκυνησουνε ολοι οι κατοικουντες της γης και θα θελησει να σφραγισει ολη την ανθρωποτητα με το χαραγμα του-666 οδηγωντας ολους τους ανθρωπους στην απωλεια και στην αιωνια κολαση.
Και αφου και ο Διαβολος και ο Αντιχριστος υπαρχουν και ειναι εχθροι μας και προσπαθουνε να μας απομακρυνουνε απο το στοχο μας και κοντα απο το Θεο,θα ηταν ανοητο και αφελες εμεις να μη γνωριζουμε τιποτα για αυτους τους 2,και να μη μιλαμε για αυτους και να μην ενημερωνουμε τους εαυτους μας,μα και τους αδελφους μας για αυτους προκειμενου να προφυλαχθουνε απο τα επερχομενα δεινα.

xristoforos έγραψε:μα το κειμενο μεσα γραφει σε καποιο σημειο <<μπους και μπλαιρ>>
δηλαδη τι? εχει εμφανιστει ο ΕΝΩΧ κ εχει αρχισει να κυρηττει ??
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίχριστος και Σφράγισμα Empty Απ: Αντίχριστος και Σφράγισμα

Δημοσίευση από raimon Κυρ Απρ 07, 2013 10:22 am

emman έγραψε:
raimon έγραψε:Καλώς ήρθες emman συνταρακτικά αυτά που μας παρέθεσες, τον γραπτό λόγο του προφήτη Ενώχ, αυτό σου εδόθη ιδιοχείρως; ενεφανίσθη σε εσένα προσωπικός ο Προφήτης; η σου τα έχει δώσει άλλος; και πότε εμφανίστηκε ο Προφήτης; κάνω αυτές της ερωτήσεις γιατί αυτό κάποια στιγμή επρέπει να συμβεί, είναι ο Προφήτης Ενώχ; Question


Αυτό έχει σταλεί στην ομάδα Φιλούμενος,σε άλλες 2 χριστιανικές ιστοσελίδες(αν θυμαμαι καλά),σε κάποιες μητροπόλεις και στο Άγιο Όρος.

Συνολικα γύρω στους 15 παραλήπτες πρέπει να είχε.

Δεν το έχουμε δημοσιευσει πουθενά και κανείς

Για αυτό και επαναλαμβάνω να παραμείνει προς το παρόν μεταξύ μας!

Μόνο εμείς και εσείς το ξέρετε.


Δεν είναι μόνο αυτό..... υπάρχουν άλλα 8 αν θυμάμαι καλά που λέει για όλους και για όλα.

Προς το παρόν είμαστε 50/50 αν είναι ο αληθινός Ενώχ!

Περιμένουμε να σταλούν και άλλα.
Στο τέλος θα βγάλουμε το ακριβές συμπέρασμα.....

Το ότι στέλνει email κάπου δεν με αρέσει..... ακόμα και εάν δεν το κάνει ο ίδιος και βάζει κάποιον άλλον εκ μέρος του.


Θα τα πούμε αύριο αναλυτικότερα
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίχριστος και Σφράγισμα Empty Απ: Αντίχριστος και Σφράγισμα

Δημοσίευση από raimon Κυρ Απρ 07, 2013 10:22 am

jm_ac_2018 έγραψε:"Οὔ γὰρ τὸ αἷμα ποιεῖ Ἕλληνας, ἀλλ’ Ἰχώρ"

αυτο ειναι απο ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟ....ειναι ΠΛΑΝΗ αυτη η ιστορια να ΠΡΟΣΕΞΟΥΜΕ....
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίχριστος και Σφράγισμα Empty Απ: Αντίχριστος και Σφράγισμα

Δημοσίευση από raimon Κυρ Απρ 07, 2013 10:23 am

xristoforos έγραψε:ποτε σταλθηκε το κειμενο....γιατι λεει οτι ανα διμηνο θα πεθαινουνε οι συγγενεις του μπους και του μπλερ...ξερετε αν εχουν αρχισει θανατοι συγγενων αυτων των 2?
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίχριστος και Σφράγισμα Empty Απ: Αντίχριστος και Σφράγισμα

Δημοσίευση από raimon Κυρ Απρ 07, 2013 10:23 am

omg έγραψε:Αυτά περί "Ενώχ" μου φαίνονται "κάπως".
Είναι πρωτάκουστα, δεν γνωρίζουμε την πηγή τους και επίσης η αποκάλυψη λέει μέσα οτι ο "Ηλίας και ο Ενώχ" θα είναι δυο πρόσωπα που θα μείνουν και άταφα στην πλατεία και "θα τους βλέπει όλος ο κόσμος" (Για μερικούς που ισχυρίζονται οτι η Αποκάλυψη του Ιωάννη είναι "παραμυθάκι" ο Απόστολος Ιωάννης ο Θεολόγος "γνωρίζει" οτι όλος ο κόσμος θα βλέπει τα πτώματα. ΜΟΝΟ στην εποχή μας θα μπορούσε αυτό να γίνει με τις τηλεοράσεις και με τις Ειδήσεις. Πως στο καλό θα μπορούσε να το είχε προβλέψει αυτό αν δεν ήταν προφητεία??? (αυτά για μερικούς εκτός φόρουμ στην real life που λένε οτι είναι παραμύθια της χαλιμας)---> και βλεπουσιν εκ των λαων και φυλων και γλωσσων και εθνων τα πτωματα αυτων ημερας τρεις και ημισυ και τα πτωματα αυτων ουκ αφησουσιν τεθηναι εις μνημα)
Από εκεί και πέρα συμφωνώ με τον Χριστόφορο όσον αφορά το θέμα του ψαξίματος για τον αντίχριστο.

Θα ήθελα να συμπληρώσω όμως στα λεγόμενα του Χριστόφορου οτι, χωρίς την βοήθεια του Αγίου Πνεύματος (δηλαδή χωρίς να προσευχόμαστε κλπ --> δες πρώτο μου post - αρχή thread, κάτω-κάτω), υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να σφραγιστούμε, να έρθει ο αντίχριστος και να ΜΗΝ πάρουμε χαμπάρι οτι έγιναν όλα αυτά (διότι μπορεί να είμαστε προσηλωμένοι στα υλικά αγαθά).

Επίσης να πω και το εξής. Οτι ο Θεός θα προστατέψει την ΜΙΑ Αγία Καθολική και Αποστολική εκκλησία του (που σημαίνει οτι όσοι είναι "εκτος", δεν θα είναι στην ΜΙΑ Αγία....Εκκλησία του. Εκτός είναι όσοι πχ. δεν πατάνε εκκλησία (αφορισμένοι λόγω του ότι δεν πατάνε εκκλησία - τα λέει μέσα στο Ιερό Πηδάλιο) καθώς και όσοι ανήκουν σε σχίσματα και αιρέσεις. Οι τελευταίοι (σχίσματα και αιρέσεις) δεν έχουν την χάρη του Αγ. Πνεύματος κοντά τους και ΔΕΝ είναι η ΜΙΑ αγία καθολική και αποστολική Εκκλησία του Χριστού. Πχ. οι Καθολικοί Χριστιανοί δεν έχουν ΚΑΝ μυστήρια. Πόσο μάλλον όσοι συμπροσεύχονται, συλλειτουργούνε και συγκοινωνούνε μαζί τους έμμεσα ή άμεσα...!!! Καταλαβαίνετε τι έχει να γίνει...!!! Αν ήταν όλα "τόσο καλά" στην εποχή μας, ΔΕΝ θα ερχότανε ο αντίχριστος. Για να έρθει ο αντίχριστος ΠΡΕΠΕΙ πρώτα να έρθει η "ΑΠΟΣΤΑΣΙΑ"...!!!! Πως το νιώθετε? Ήρθε η αποστασία ή όχι? Εγώ νιώθω/λέω ΝΑΙ).

Τεσπα.

Το βασικό που πρέπει να έχουμε το νού μας σε σχέση με τον αντίχριστο κατά την γνώμη μου είναι το ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ και μετά όλα τα άλλα. Αυτό πρέπει να αποφύγουμε πάση θυσία για αρχή.

Πχ. το ΑΜΚΑ που είναι διπρόσωπο. Κανονικά θα πρέπει να το επιστρέψουμε και να μεινουμε χωρίς δουλεια? Αν πχ. το ανεχτούμε και δεν το επιστρέψουμε θα μπορούμε για λίγο ακόμη καιρό να αγοράζουμε και να πουλάμε (με ή χωρίς αυτό). Από την άλλη αν μας το βάλουν υπο μορφή Barcode ή σε έξυπνη κάρτα, θα πρέπει να το αρνηθούμε (διότι θα περιέχει τον δυσώνυμο αριθμό 666). Από την άλλη, ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ να δεχτούμε το "νέο μας όνομα". Μήπως όμως επιστρέφοντάς το, μείνουμε εκτεθειμένοι (όντας μη μπορώντας να εργαστούμε) και πέσουμε σε ΠΛΑΝΗ που θα μας κάνει να κουραστούμε πιο γρήγορα από τις κακουχίες (αστεγοι, χωρίς χρήματα, χωρίς στον ήλιο μοίρα, χωρίς φάρμακα κάποιοι...κλπ) και τελικώς ο Αντίχριστος και το "τελικό σφράγισμα" κάνουν πχ. καμιά 5-10 χρόνια να έρθουν (χλωμό το κόβω - εγώ νομίζω οτι 2012-2013 θα έχουμε ξέσπασμα Γ' Παγκόσμιου πολέμου και μετά την μείωση του πληθυσμού θα έχουμε το τελικό σφράγισμα και τον αντίχριστο σε έντονη δράση με κυνηγητά Χριστιανών - διωγμούς, σκοτωμούς, κλπ).


Και σας ρωτάω τώρα εγώ--> Υπάρχουν άνθρωποι ΕΞΥΠΝΟΤΑΤΟΙ και ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΙ που όμως την αποκάλυψη του Ιωάννη την θεωρούν "παραμυθάκι" για μικρά παιδιά (δεν την πιστεύουν - και μάλιστα όχι μόνο την αποκάλυψη αλλά όλη την Καινή Διαθήκη κλπ κλπ εκδοχές του "δεν πιστεύω"/άθεοι κλπ).
Υπάρχουν και απλοί άνθρωποι που ειναι "χαζοί" (χαμηλής νοημοσύνης άνθρωποι - όχι επιστήμονες κλπ - όχι μορφωμένοι) αλλά "καλοί άνθρωποι" και θεοσεβούμενοι που πιθανώς τους επιτρέπεται να μεταλαμβάνουν, κλπ.

Με βάση το παραπάνω παράδειγμα του "έξυπνου/αθεου και του "Καλού ανθρώπου/ Καλού Χριστιανου/θεοσεβούμενου...αλλά χαζού", και με βάση την λογική, πως θα γίνει ο ΧΑΖΟΣ άνθρωπος να καταλάβει οτι αυτό είναι το σφράγισμα για να το αποφύγει? Μα φυσικά με την χάρη του Αγίου Πνεύματος. Γιαυτό λέω οτι ο Χριστόφορος είναι ναι μεν σωστός αλλά το σωστό δεν εμπεριέχεται μόνο σε αυτό που λέει.

Αν δεν είμαστε ΠΡΟΣΚΟΛΛΗΜΕΝΟΙ στον ΧΡΙΣΤΟ μας, ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΧΑΜΠΑΡΙ. Θα την ΠΑΤΗΣΟΥΜΕ και θα λεμε ΠΩΩΩΠΩΩΩ ΤΙ ΕΚΑΝΑΑΑΑΑΑ ΤΟ ΠΗΡΑΑΑ...!!!!
Αμφιβάλλετε? Απαντήστε μου στο παράδειγμα του ΑΜΚΑ τι πρέπει να κάνουμε?
Νομίζετε οτι αν έστω "γνωρίζουμε το πρόσωπο του Αντιχρίστου" θα σωθούμε? Αν σφραγιστούμε ΠΡΙΝ? (καὶ ἵνα μή τις δύνηται ἀγοράσαι ἢ πωλῆσαι εἰ μὴ ὁ ἔχων τὸ χάραγμα, τὸ ὄνομα τοῦ θηρίου ἢ τὸν ἀριθμὸν τοῦ ὀνόματος αὐτοῦ)

Δηλαδή αν είχαμε πάρει την Φοροκάρτα ή/και την Κάρτα του Πολίτη θα μπορούσαμε να αγοράζουμε και να πουλάμε? (αν η απάντηση ειναι "στην αρχή ναι" και μετά από πχ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ, απλά δεν θα μπρούμε ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΑ να αγοραζουμε και να πουλάμε, τότε πολύ απλά το ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΗΡΙΟΥ ή ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΥΤΟΥ είναι ΚΑΙ ΤΟ ΑΜΚΑ και η ΚΑΡΤΑ ΠΟΛΙΤΗ και η ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ. Βλέπετε πόσο ύπουλα είναι ολα αυτά?

"και πλανήσει ακόμα και τους εκλεκτούς".

Πάντως για να σας ξε-μπερδέψω λίγο, η ουσία είναι οτι
α) Το νέο μας όνομα θα είναι το ΑΜΚΑ + Τα υπόλοιπα νούμερα για να σχηματίσουν το 15ψηφιο, 17-ψηφιο ή δεν ξέρω και εγώ τι, ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΝΟΥΜΕΡΟ. Αυτό το όνομα θα είναι το κλειδί. Η βάση δεδομένων θα είναι online παντού. Ήδη έρχονται και τα 4G δίκτυα με τρομερές ταχύτητες διαμεταγωγής δεδομένων (πρόοδος ...ψςςςς).
β) Ο παραπάνω ΑΡΙΘΜΟΣ θα βρίσκεται μέσα σε ψηφιακή κάρτα, microchip, Barcode. (α, δειτε και αυτο εδω-->ΠΑΤΕΝΤΑ Νο. 5.878.155 --> http://giaouris.blogspot.com/2011/04/5878155.html
Εμάς εδώ στην Ελλάδα μας δίνουν με το ζόρι το ΑΜΚΑ που στην συνέχεια θα συμπληρωθεί και θα γίνει ο τελικός ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ. Προσπαθούν να μας μπερδέψουν κόβοντας το κόλπο σε πολλά κομμάτια.
Η ουσία είναι να ΜΗΝ ΜΠΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ τους και να μην λάβουμε κανενός είδους "κλειδί" (που θα εμπεριέχει την λέξη "χάραγμα", "όνομα θηρίου" ή "αριθμό του ονόματος αυτού").
γ) Μετά τον Πόλεμο όσοι είναι φακελωμένοι θα πρέπει να έχουν (να δεχτούν) το νέο τεχνολογικό κόλπο (microchip implant/εμφυτευμα, electronic tatoo, ή άλλο κόλπο τεχνολογικό). Πχ. οι ΙΝΔΟΙ που είδατε στο βίντεο να φακελώνονται μικροί - μεγάλοι, παίρνουν τον ΑΡΙΘΜΟ του Θηρίου νομίζω.

ΒΙΟΜΕΤΡΙΚΕΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΙΝΔΙΑ (2011)

https://www.youtube.com/watch?v=b_XF8CJ_JxM&feature=player_embedded


Τα πράγματα δεν είναι καθόλου απλά παιδιά.
Εγώ πραγματικά ΔΕΝ ΞΕΡΩ αν πρέπει να επιστρέψω τον ΑΜΚΑ μου ή όχι.

Τι με συμβουλεύετε να κάνω? Να προσευχηθώ? Ή να διαβάσω για τις κάρτες και τον αντίχριστο? Τι είναι πιο δυνατό? Το Αγ. Πνεύμα που αν με δει να προσπαθώ (ΑΝ είμαι για σωτηρία - που δεν είμαι άξιος λόγω αμαρτιών κλπ κλπ κλπ) ίσως με Φωτίσει να κάνω το σωστό, ή η εξυπνάδα μου και η αντίληψή μου και η ευστροφία μου που όλα τα έχει ψάξει και όλα τα έχει ξεψαχνίσει και ξέρει και τον πιθανό αντίχριστο κλπ..!!!!

Υποθέστε οτι ο αντίχριστον ΕΙΝΑΙ ο Williams και οτι το να εχουμε ΑΜΚΑ ΕΙΝΑΙ ισοδύναμο με ΚΟΛΑΣΗ for ever. Σωθήκαμε?
Τι κάναμε? Μια τρύπα στο νερό...!!!
Υποθέστε οτι ΕΙΝΑΙ ο Williams και ΔΕΝ είναι τίποτα το ΑΜΚΑ, αλλά πέφτει μια βόμβα και μας σκοτώνει και είμαστε ανεξομολόγητοι. Σωζόμαστε? Μπα, δεν νομίζω.
Υποθέστε οτι ΕΙΝΑΙ ο Williams και ΔΕΝ είναι τίποτα το ΑΜΚΑ, αλλά πέφτει μια βόμβα και μας σκοτώνει και είμαστε ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΜΕΝΟΙ και ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΤΑΛΑΒΕΙ κιολας, αλλά χωρίς να το ξέρουμε ΣΥΜΠΡΟΣΕΥΧΗΘΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΣΥΛΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΑΜΕ και ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΗΣΑΜΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ που ΣΥΜΠΡΟΣΕΥΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΥΛΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΙ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΟΙ με ΑΙΡΕΤΙΚΟΥΣ (πχ. ο παπάς που μας μετάλαβε, ΔΕΝ μνημονεύει τον Πατριάρχη αλλά συλλειτούργησε και λοιπά με έναν που τον μνημονεύει ή μπορεί να είναι η "επαφή" συλλειτουργίας, συγκοινωνίας, συμπροσευχής κλπ, με αιρετικό πιο "έμμεση". Σωζόμαστε? Μπα, δεν νομίζω.

Τι νομίζετε οτι είναι όλα αυτα? Αστεία? Ή εύκολο να τα εξετάσει κανείς?

Νομίζετε οτι ο Αντίχριστος θα έρθει επειδή είμαστε όλοι εμείς οι Ορθόδοξοι (παγκοσμίως μιλάω, γιατί η Ελλάδα είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό των ορθοδόξων, πχ. σε σχέση με τους Ορθόδοξους Ρώσους + Σέρβους μαζί. Μην έχουμε αυταπάτες για τον εαυτό μας) τάχα σωστοί χριστιανοί (εξομολογούμαστε κοινωνούμε, εκκλησιαζόμαστε, κάνουμε σωστό χριστιανικό βίο, κλπ), πιστεύουμε στο σωστό Δόγμα - δεν συλλειτουργούμε κλπ με αιρετικούς? Ή επειδή ο κόσμος πάει "κατα διαόλου"? Η θα έρθει γιατί οι ούτως ή άλλως αιρετικοί Καθολικοί, Προτεστάντες, Μωαμεθανοί Ινδουιστές, Μαρξιστές, Δαρβινιστές, άθεοι κλπ κλπ κάναν κάποια αλλαγή προς το κακό στο δόγμα τους (που δεν έχει ούτως ή άλλως μυστήρια).
Αν η Ορθοδοξία είναι τόσα πολλά άτομα (Εκατομύρια στο σύνολο) Ρώσων, Ελλήνων, Σέρβων, τότε πως είναι δυνατόν να έχουμε "Αποστασία"?
Κάπου, "κάτι πηγαίνει λάθος" στην ορθοδοξία εδώ και πολύ καιρό...!!!! Και το κακό νομίζω προσωπικά έγκυται μέσα στα "Παγκόσμια Συμβούλια Εκκλησιών - Π.Σ.Ε.". Η Ορθοδοξία πλέον είναι ΜΟΛΥΣΜΕΝΗ με την ΠΑΝΑΙΡΕΣΗ του ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΜΟΥ και έπαψε να είναι Ορθοδοξία κατ' ουσία. Είναι μόνο κατ' όνομα (ως προς το μεγαλύτερο μέρος της)....!!! Αμφιβάλλετε? Για ψάξτε το λίγο? Πόσο νομίζετε θα φρίξετε αν το ψάξετε? Αν διαφωνείτε, τότε ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ να είναι ο Αντίχριστος ο Πρίγκημας Williams. "Τι είναι η ΑΠΟΣΤΑΣΙΑ" που πρέπει να έχει προηγηθεί ΠΡΙΝ έρθει ο Αντίχριστος?
(τεσπα, το θέμα ΠΣΕ και αιρέσεων και Συλλειτουργων και Συμπροσευχών και Συγκοινωνιών (έμμεσα ή άμεσα) είναι πολύ βαθύ...δεν είναι επί του παρόντος να το αναλύσουμε. Είναι και θέμα ΥΠΕΥΘΥΝΩΝ προσωπικών επιλογών του καθένα. Καθένας είναι υπεύθυνος για την ψυχή του)

Πρώτα θα έρθει η "Αποστασία" λοιπόν...!!!! Και να συμπληρώσω το εξής σημαντικό στην "αποστασία" που έχει πολλές διαστάσεις.
Τολμήσατε κανείς σας να μιλήσει έξω (στις παρέες του κλπ) για αυτά τα θέματα του Αντιχρίστου, τους κινδύνους που έρχονται, κλπ? Τι διαπιστώσατε?
Ο κόσμος ΔΕΝ ενδιαφέρεται να μάθει. Σας κοιτάξανε ΚΑΙ εσάς σαν τρελό ή "συνομοσιολόγο" ή "υπερβολικό", κλπ??? Ο κόσμος που τάχα "πιστεύει σε αυτα", νομίζει οτι όλα αυτά "ΘΑ" έρθουν σε κάποιο μακρυνό μέλλον (όχι όμως στην γενιά τους, αλλά σε κάποια άλλη "μακρυνή" γεννεά πχ. τα παιδιά των παιδιών τους...κλπ). Αποφεύγει να τα συζητάει. ΔΕΝ θέλει να ξυπνήσει.
Το νιώσατε αυτό εσείς? Πως σας φάνηκε?

Τι νομίζετε ΕΣΕΙΣ οτι είναι η "ΑΠΟΣΤΑΣΙΑ" (δώστε ορισμό)? (διότι ΧΩΡΙΣ αποστασία ΔΕΝ γινεται να έρθει ο Αντίχριστος).
Αν η Αποστασία είναι όντως τα ΠΣΕ και η αδιαφορία του (ορθοδόξου) κόσμου ταυτόχρονα, τότε ο αντίχριστος είναι πολύ κοντά μας.
Αν δεν είναι αυτά όλα η "αποστασία" και όλοι μας είμαστε χαρούμενοι ενδιαφερόμενοι Χριστιανοί Ορθόδοξοι και δεν υπάρχει αίρεση μέσα στην Ορθοδοξία, τότε λυπάμαι που θα σας απογοητεύσω αλλά ο αντίχριστος ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να είναι ο πρίγκηπας Williams και θα συμφωνήσω με όσους λένε οτι "δεν θα τον γνωρίσουμε εμείς τον αντίχριστο" (ίσως τα παιδιά μας ή τα παιδιά των παιδιών μας ή σε 100 χρόνια - δεν ξέρω).
Αλλά ΑΝ είναι όντως έτσι, τότε γιατί μας σφιχτοκωλιάζουν *(συγνώμη για την έκφραση) με τις κάρτες και τα φακελώματα και το ΑΜΚΑ κλπ, γιατί στην αμερική ήδη σφραγίζουν κόσμο σε club και σε διάφορες άλλες περιπτώσεις κλπ, στην Ινδία γιατί τους φακελώνουν, και επίσης τι μαζέυτηκαν να κάνουν τόσες πολεμικές μηχανές (αεροπλανοφόρα, υποβρύχια, κλπ κλπ) κάτω στην Ιερουσαλήμ/Κύπρο κλπ? Τις κολοκυθιές θα παίξουν?

Κάτι μου βρωμάει....!!! Εσάς?

Γιαυτό είναι πολύ σημαντικό (κατα την γνώμη μου) εφόσον ψαχνόμαστε όλοι μας (και πολυ καλά κάνουμε και ψαχνόμαστε), να συσχετίζουμε το ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ με το ΠΡΟΣΩΠΟ του ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ, αλλά όπως βλέπετε, δεν αρκεί αυτό. Πρέπει να ανακαλύψουμε και "τι είναι αποστασία" για να συμπληρώσουμε το Puzzle.

Αντιλαμβάνεστε οτι ΑΝ ισχύουν τα παραπάνω στον ορισμό της λέξης "αποστασία", πολύς κόσμος θα έπρεπε αντί να ψάχνει για τον αντίχριστο, να ψάχνει "σε ποιον παπά" μετάλαβε και με ποιόν συλλειτουργησε αυτός ο παπάς (έστω και μία φορά) και ο παπάς που συλλειτούργησε με ποιόν συλλειτούργησε και ποιον μνημονεύει κλπ (ψάξε-βρες άκρη δηλαδή), διότι προφανώς αν συλλειτούργηε με αιρετικό αυτομάτως καθαιρείται κλπ που σημαίνει οτι τα μυστήρια είναι ΑΚΥΡΑ κλπ κλπ κλπ(άρα ΚΑΙ η εξομολόγηση αλλά και η Κοινωνία κλπ και τα πάντα θα είναι άκυρα).....ουφ...!!! Μεγάλο μπέρδεμα...!!!!
Ξέρετε φαντάζομαι οτι τα Παγκόσμια Συμβούλια Εκκλησιών υπάρχουν στα φανερά εδώ και καμια 25-30 χρόνια έτσι...? (στα κρυφά λογικά θα έχουν πολύ περισσότερο)


Παρόλα αυτά όμως θα συμφωνήσω οτι ο Πρίγκηπας William είναι Φαβορί...
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίχριστος και Σφράγισμα Empty Απ: Αντίχριστος και Σφράγισμα

Δημοσίευση από raimon Κυρ Απρ 07, 2013 10:24 am

xristoforos έγραψε:Θα ξεκινησουνε πρωτα με την καρτα που θα ειναι καρτα πληρωμων δηλαδη ηλεκτρονικο χρημα θα αφαιρειται με ηλεκτρονικο τροπο απο το πορτοφολι σου....τωρα μην μενουμε στην ονομασια δηλαδη αν θα λεγεται φοροκαρτα ή εξυπνη καρτα ή παγκαρτα που τα περιεχει ολα μεσα (διαβατηριο,βιβλιαριο υγειας,ταυτοτητα) .Ειτε λεγεται αμκα ειτε καρτα πολιτη ειτε μεσω των νεω κινητων τα οποια μπαινουν στο ιντερνετ κ κανουν αγορες...ή μπορουν να ειναι ατομικα κινητα για τον καθενα κ με αυτα να μπορεις να αγοραζεις ή να πωλεις...σημασια εχει οτι θα ειναι μια καρτα ή ενα πιστωτικο κινητο ...με ενσωματωμενο τσιπακι με το οποιο θα κανεις τις δοσοληψιες-αγοραπωλησιες σου......Το εμφυτευμενο τσιπ στο χερι ή η χαραξη του μετωπου ή το σφραγισμα-λειζερ στο ματι ή το ηλεκτρνικο τατουαζ ειναι η ΤΕΛΙΚΗ ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ ΧΑΡΑΓΜΑΤΟΣ......
οπως ειπε ο πατηρ παισιος...δεν υπαρχει επιστροφη μετα το χαραγμα με το δυσωνυμο αριθμο θηριου..πρωτα σου δινουν την ψηφο εν τριβη την οποια βαστας στο χερι...ή οποια εκπεμπει ηλεκτρομαγνητικα κυματα κ αλλοιωνει νου κ συνειδηση...κ μετα χαρασσεσαι......
αν σου δωσουν ομως τον προαγγελο του χαραγματος δηλαδη μια καρτουλα με την οποια θα πραγματοποιεις τις συναλλαγες σου ,μετα θα εισαι υποχρεωμενος για να μη πεινασεις ή για να μπορεις να παρεις τα φαρμακα σου....να το βαλεις κ στο δερμα σου ή στον οφθαλμο σου....τοτε αν αρνηθεις θα κυνηγηθεις....και δε σε σωνει το να πας σε χωριο ή το να μεινεις στην πολη....γιατι κι εκει θα σε κυνηγησουνε...πρεπει να παρουμε τα ορη...κ ο Κυριος θα φροντισει για εμας...μην ξεχναμε οτι θα γινει ο μεγαλυτερος διωγμος των Χριστιανων που εγινε ποτε αλλα κ ο πολεμος ο οποιος θα ερημωσει τον πλανητη (εξ ου κ ο ορος ''βδελυγμα της ερημωσεως'' που διδεται στον πλανο ).
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ........προετοιμασου...γιατι αν το τελος ειναι η 8η απριλιου του 2018 οπως εχει αναλυθει σε αλλα νηματα.....τοτε 42 μηνες πριν τη συντελεια συμφωνα με τη θεοπνευστη αποκαλυψη και συμφωνα με το ζητα κεφαλαιο του Δανιηλ....θα ενθρονιστει ο ανομος......αρα υπολογιζε οτι η ενθρονιση του θα γινει γυρω στον Οκτωβρη του 2014...ΑΝ ΛΑΒΕΙΣ ΥΠΟΨΗ ΣΟΥ ΑΥΤΟ...ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ...ΟΤΙ ΜΑΣ ΜΕΙΝΑΝΕ ΜΟΝΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ 7 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΖΟΥΜΕ ΤΩΡΑ.


υστερογραφο...με ποιο πονηρο τροπο θα παμε απο το ηλεκτρονικο πορτοφολι στο χαραγμα ? μα θα λενε παντου (ΜΜΕ ΚΑΙ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ) οτι οι ενιαιες πολυκαρτες χανονται απο τους κατοχους τους ή χακαρονται-υποκλεβονται ή χανονται τα καταχωρημενα δεδομενα τους ή χαλαει το υλικο τους ή ακομα κ οτι μπορουν να κλαπουν......ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝΕ ΟΤΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΧΘΕΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΑ ΣΦΡΑΓΙΣΤΕΙ ΟΛΗ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ......κι ετσι ουτε φοροδιαφυγες θα γινονται ουτε τιποτα (ετσι θα μας πουνε)
ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΟΠΟΙΟΣ ΧΑΡΑΧΤΕΙ....ΚΟΛΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ....Κ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΟΙ ΓΡΑΦΕΣ Κ ΟΙ ΣΕΒΑΣΜΙΟΙ ΓΕΡΟΝΤΕΣ ''ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΚΟ ΕΛΚΟΣ ΚΑΙ ΚΑΡΚΙΝΟ'' , ''ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΙ ΝΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ'' ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΑΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΔΩ ΖΩΗ....Κ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΟΜΩΣ? ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίχριστος και Σφράγισμα Empty Απ: Αντίχριστος και Σφράγισμα

Δημοσίευση από raimon Κυρ Απρ 07, 2013 10:25 am

emman έγραψε:Όπως βλέπετε θα βγούνε πολλοί ψευδοπροφήτες...

Ένας Αρχιμανδρίτης εδώ στα μέρη μου μου έδειξε χειρόγραφο,απεσταλμένο απο κάποιον αποκαλούμενο ως ο Προφήτης Ηλίας.

Καταλαβαίνετε τι γίνεται τωρα,ε?


Ένα μπάχαλο όπου απο παντού ξεπροβάλουν διάφοροι "Προφήτες" και μάλιστα με τρόπο φαινομενικά χριστιανικό.


Το παραπάνω κείμενο που παρέθεσα με τον ενώχ βλέπετε τι λόγο χρησιμοποιεί .... μάλιστα τα υπόλοιπα κείμενα του είναι ακόμα ποιο ωραία και μπορεί εύκολα κάποιος να παραπλανηθεί.

Οταν λένε λοιπόν οι Άγιοι Πατέρες μας ότι πολλοί ψευδόχριστοι και ψευδοπροφητες θα εμφανιστούν μην πάει το μυαλό μας σε μετρεγια,Πάπες και άλλους γνωστούς που ακούμε και βλέπουμε καθημερινά.

Θα είναι άτομα που θα γνωρίζουν καλά την Αγία γραφή,την γλώσσα που μιλόύσαν οι παλαιοι κτλ κτλ και δύσκολα θα μπορούμε να τους αναγνωρίσουμε αν είναι όντως του Θεού ή του ακατονόμαστου.


Έτσι όταν σε λίγο καιρό βγούνε και άλλοι παρόμοιοι σας αυτούς και μάλιστα στο ευρύ κοινό καταλαβαίνετε τι θα γίνει όταν θα έρθουν οι πραγματικοί Προφήτες!

Πλήρης αδιαφορία λόγω της προπαγάνδας και του μπάχαλου που θα επικρατεί απο τους "Σωτήρες".


Τα πραγματα είναι πολύ καλά μεθοδευμένα και χρειάζεται μεγάλη προσοχή.


Εκτός τούτου θα έχουμε αναμέσα σε όλους αυτούς και τον αληθνό ψευδοπροφήτη αλλά και τον ίδιο τον Αντίχριστο!
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίχριστος και Σφράγισμα Empty Απ: Αντίχριστος και Σφράγισμα

Δημοσίευση από raimon Κυρ Απρ 07, 2013 10:27 am

vas019 έγραψε:
omg έγραψε:Αυτά περί "Ενώχ" μου φαίνονται "κάπως".

Και εμενα...Καλως ηρθες..

Θα ήθελα να συμπληρώσω όμως στα λεγόμενα του Χριστόφορου οτι, χωρίς την βοήθεια του Αγίου Πνεύματος (δηλαδή χωρίς να προσευχόμαστε κλπ
Προσευχομαστε, εσωτερικα η εξωτερικα η και τα δυο αδερφε μου, λιγο η πολυ..Αν και αμαρτωλοι καπου μετα την εξομολογηση μας,λιγο η πολυ ολοι μας εδω, δινουμε τον αγωνα μας και ο Θεος παρα την οποια πιθανοτατη αναξιοτητα και ανεπαρκεια μας, μας δινει την απαραιτητη βοηθεια προς σωτηρια και αλλων ψυχων και οχι δικη μας μονο.
Δεν αναιρουμε την πνευματικη ζωη με το να ερευνουμε βαθυτερα τα των εσχατων ..


δεν θα είναι στην ΜΙΑ Αγία....Εκκλησία του. Εκτός είναι όσοι πχ. δεν πατάνε εκκλησία (αφορισμένοι λόγω του ότι δεν πατάνε εκκλησία - τα λέει μέσα στο Ιερό Πηδάλιο) καθώς και όσοι ανήκουν σε σχίσματα και αιρέσεις.

Επειδη υπαρχει μεγαλη συγχηση και μεγαλη ροπη προς το γραμα του νομου, πχ.πηδαλιο, χρειαζεται διακριση...
Ενα καραβι δεν βουλιαζει απαραιτητα αμεσως μολις παρεκλινει απο την χαραγμενη πορεια του, καθως θαλλασα ειναι και το ελεος και η μακριθυμια του Υψιστου..Το οτι εχει παρεκλινει η εκκλησια το γνωριζουμε ολοι εδω..Δεν σημαινει ομως οτι ειναι ενα βουλιαγμενο καραβι...

Αυτο με τον αυτοματο ..αφορισμο ειναι αστειο...ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ...στην πνευματικη πραξη..Ειναι μονοπλευρη αντιμετωπιση και καθοδηγηση ...
Σιγουρα ομως, η έλλειψη εκκλησιασμου ειναι επικίνδυνη για τους περισσοτερους ανθρωπους..ειδικα για οσους την εχουν κοντα τους..
Μην ξεχνας ομως και την οσια Μαρια την Αιγυπτια..

Πχ. οι Καθολικοί Χριστιανοί δεν έχουν ΚΑΝ μυστήρια. Πόσο μάλλον όσοι συμπροσεύχονται, συλλειτουργούνε και συγκοινωνούνε μαζί τους έμμεσα ή άμεσα...!!!

Επειδη σαφως επιχειρείς επιχειρηματολογια ομαδας παλαιου ημερολογιου, δεν ειναι εδω το καταληλοτερο νημα. Σαν βασικοτερο μαθε οτι το μεγαλο σχισμα πηρε γενιες με αιρετιζουσες συμπεριφορες μεχρι να γινει πραξη, λογω της ανοχης των Πατερων και κατ επεκταση του Αγιου Πνευματος.
Υπαρχουν απαντησεις σε ολα οσα προσαπτεις η λανθασμενα σου εχουν μεταφερει σχισματικες ομαδες που εμπιπτουν στο γραμμα του νομου δυστυχως. Η επισημη εκκλησια παρολες τις κατα μερους πτωσεις του πατριαρχη η αλλων μεγαλοσχημων, ειναι η κοινωνουσα μετα τις τοπικες εκκλησιες και η αληθινη ορθοδοξη εκκλησια του Χριστου με πληρη μυστυριακη εγκυροτητα ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ και καταθετω και την δικη μου μαρτυρια..
Αυτα με τα συλειτουργα κτλ, εχουν απαντηθει ...Μεχρι το κοινο ποτηριο με τον παπα η αλλους, θα ειναι η ΜΙΑ ΑΓΙΑ...
Μετα θα γινει η πνευματικη εκκλησια στα βουνα που θα σκεπαζει οσους αντισταθουν.. Ισως και να ειναι ζηλωτες αναμεσα τους..
Ισως το μαρτυριο να ξεπλυνει πολλα..
Υπαρχουν διαφορες αποψεις αλλωστε..

Βρες ομως ολες τις απαντησεις σε οσα προσαπτεις και ασπαζεσαι εδω.

http://www.egolpion.com/zhlotes.el.aspx

Πως το νιώθετε? Ήρθε η αποστασία ή όχι? Εγώ νιώθω/λέω ΝΑΙ).

Ναι ηρθε, γενικοτερα αλλα και μεσα στην ορθοδοξη εκκλησια..
Δεν σημαινει οτι η αποστασια ακυρωνει εξ αρχης τα μυστυρια η την οντολογικη της διασταση ομως..

Το βασικό που πρέπει να έχουμε το νού μας σε σχέση με τον αντίχριστο κατά την γνώμη μου είναι το ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ και μετά όλα τα άλλα. Αυτό πρέπει να αποφύγουμε πάση θυσία για αρχή.

Οπως με την αποκαλυψη του προσωπου του αντιχριστου επιβεβαιωνουμε ολα τα υπολοιπα που δενουν...ετσι και με το να καθορισουμε τι ειναι σφραγισμα, γλυτωνουμε την πλανη και την εκπειραση του Υψιστου να μας διατηρησει πριν την ωρα μας..
Εχω δει μοναχο του παλαιου να αρνηται κουλουρακι επειδη εχει ..σφραγισμενα αλευρα και να νομιζει οτι ολοι οι αλλοι θα κολαστουν ενω εκεινος τα καταφερε..
Χωρις διακριση παραμονεύει η οιηση..και Η ΠΛΑΝΗ...
αρα σωστα λες..
Μήπως όμως επιστρέφοντάς το, μείνουμε εκτεθειμένοι (όντας μη μπορώντας να εργαστούμε) και πέσουμε σε ΠΛΑΝΗ που θα μας κάνει να κουραστούμε πιο γρήγορα από τις κακουχίες (αστεγοι, χωρίς χρήματα, χωρίς στον ήλιο μοίρα, χωρίς φάρμακα κάποιοι...κλπ) και τελικώς ο Αντίχριστος και το "τελικό σφράγισμα" κάνουν πχ. καμιά 5-10 χρόνια να έρθουν (χλωμό το κόβω - εγώ νομίζω οτι 2012-2013 θα έχουμε ξέσπασμα Γ' Παγκόσμιου πολέμου και μετά την μείωση του πληθυσμού θα έχουμε το τελικό σφράγισμα και τον αντίχριστο σε έντονη δράση με κυνηγητά Χριστιανών - διωγμούς, σκοτωμούς, κλπ).

Εχεις αναρωτηθει ποτε εαν αυτα που λες παρακατω ισχυουν για εσενα?

Υποθέστε οτι ΕΙΝΑΙ ο Williams και ΔΕΝ είναι τίποτα το ΑΜΚΑ, αλλά πέφτει μια βόμβα και μας σκοτώνει και είμαστε ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΜΕΝΟΙ και ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΤΑΛΑΒΕΙ κιολας, αλλά χωρίς να το ξέρουμε ΣΥΜΠΡΟΣΕΥΧΗΘΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΣΥΛΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΑΜΕ και ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΗΣΑΜΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ που ΣΥΜΠΡΟΣΕΥΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΥΛΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΙ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΟΙ με ΑΙΡΕΤΙΚΟΥΣ (πχ. ο παπάς που μας μετάλαβε, ΔΕΝ μνημονεύει τον Πατριάρχη αλλά συλλειτούργησε και λοιπά με έναν που τον μνημονεύει ή μπορεί να είναι η "επαφή" συλλειτουργίας, συγκοινωνίας, συμπροσευχής κλπ, με αιρετικό πιο "έμμεση". Σωζόμαστε? Μπα, δεν νομίζω.


Αληθεια ψαξτο απο το 0...Σαν ζηλωτης αποσχισμενος καποιος κινδυνευει πειρισοτερο...απο τα οικουμενιστικα ανοιγματα του πατριαρχη...
Εχουν γνωση οι φυλακες...

Τι νομίζετε οτι είναι όλα αυτα? Αστεία? Ή εύκολο να τα εξετάσει κανείς?
Πρωτα θα σε παρακαλουσα να διαβασεις πολλα απο εδω αλλα και σχετικα με τον zηλωτισμο, και μετα ανοιξε νημα εαν δεν σε καλυπτει κατι..


Αν η Ορθοδοξία είναι τόσα πολλά άτομα (Εκατομύρια στο σύνολο) Ρώσων, Ελλήνων, Σέρβων, τότε πως είναι δυνατόν να έχουμε "Αποστασία"?
Κάπου, "κάτι πηγαίνει λάθος" στην ορθοδοξία εδώ και πολύ καιρό...!!!! Και το κακό νομίζω προσωπικά έγκυται μέσα στα "Παγκόσμια Συμβούλια Εκκλησιών - Π.Σ.Ε.". Η Ορθοδοξία πλέον είναι ΜΟΛΥΣΜΕΝΗ με την ΠΑΝΑΙΡΕΣΗ του ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΜΟΥ


Ναι υπαρχει προβλημα , αλλα μην ξεχνας οτι δεν ειναι αποδεκτα απο μεγαλο μερος.

και έπαψε να είναι Ορθοδοξία κατ' ουσία. Είναι μόνο κατ' όνομα (ως προς το μεγαλύτερο μέρος της)....!!! Αμφιβάλλετε? Για ψάξτε το λίγο? Πόσο νομίζετε θα φρίξετε αν το ψάξετε?


Λαθος..Υπερβαλεις...το εχουν ηδη ψαξει οπως βλεπει κανεις απο την παραπομπη ..παραπανω ..

Αν διαφωνείτε, τότε ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ να είναι ο Αντίχριστος ο Πρίγκημας Williams. "Τι είναι η ΑΠΟΣΤΑΣΙΑ" που πρέπει να έχει προηγηθεί ΠΡΙΝ έρθει ο Αντίχριστος?

Αποστασια μετον οικουμενισμο υπηρξε και υπαρχει , αλλα διαλυση η σμικρυνση της εκκλησιας και περιορισμος της σε μερικες ομαδουλες που αλληλοσπαραζονται ομως δεν υπαρχει...
Αλλο αποστασια και αλλο ανυπαρξια εκκλησιας..


Ο κόσμος ΔΕΝ ενδιαφέρεται να μάθει. Σας κοιτάξανε ΚΑΙ εσάς σαν τρελό ή "συνομοσιολόγο" ή "υπερβολικό", κλπ??? Ο κόσμος που τάχα "πιστεύει σε αυτα", νομίζει οτι όλα αυτά "ΘΑ" έρθουν σε κάποιο μακρυνό μέλλον (όχι όμως στην γενιά τους, αλλά σε κάποια άλλη "μακρυνή" γεννεά πχ. τα παιδιά των παιδιών τους...κλπ). Αποφεύγει να τα συζητάει. ΔΕΝ θέλει να ξυπνήσει.Το νιώσατε αυτό εσείς? Πως σας φάνηκε?

Μια ακομα επιβεβαιωση για οτι ερχεται τα επομενα χρονια..

Αν η Αποστασία είναι όντως τα ΠΣΕ και η αδιαφορία του (ορθοδόξου) κόσμου ταυτόχρονα, τότε ο αντίχριστος είναι πολύ κοντά μας.
Αν δεν είναι αυτά όλα η "αποστασία" και όλοι μας είμαστε χαρούμενοι ενδιαφερόμενοι Χριστιανοί Ορθόδοξοι και δεν υπάρχει αίρεση μέσα στην Ορθοδοξία, τότε λυπάμαι που θα σας απογοητεύσω αλλά ο αντίχριστος ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να είναι ο πρίγκηπας Williams και θα συμφωνήσω με όσους λένε οτι "δεν θα τον γνωρίσουμε εμείς τον αντίχριστο" (ίσως τα παιδιά μας ή τα παιδιά των παιδιών μας ή σε 100 χρόνια - δεν ξέρω).

Το λαθος σου ειναι που μια μερικως αιρετιζουσα συμπεριφορα μερικων ταγων και μια ευρυτερη ανοχη για την μη αμεση καθαιρεση τους απο τους υπολοιπους την μεγαλυνεις σαν αιρεση...
Οχι δεν υπαρχει αιρεση γυμνη την κεφαλη σε τετοια μορφη που να ακυρωνει το δογμα και την σωτηριολογικη αποστολη..
Επιμερους λαθη κτλ γινονται αλλα εαν δεις προσεκτικα την εκκλησιαστικη ιστορια, θα διαπιστωσεις την ατελη φυση των λειτουργων του Υψιστου σε ολο της το μεγαλειο..Και αυτοι αγωνα δινουν για την ανωτερη πνευματικη κατασταση , οπου οι λογισμοι συνδεονται με την αεναη και ανεκλαλητη χαρα.

πολύς κόσμος θα έπρεπε αντί να ψάχνει για τον αντίχριστο, να ψάχνει "σε ποιον παπά" μετάλαβε και με ποιόν συλλειτουργησε αυτός ο παπάς (έστω και μία φορά) και ο παπάς που συλλειτούργησε με ποιόν συλλειτούργησε και ποιον μνημονεύει κλπ (ψάξε-βρες άκρη δηλαδή), διότι προφανώς αν συλλειτούργηε με αιρετικό αυτομάτως καθαιρείται κλπ που σημαίνει οτι τα μυστήρια είναι ΑΚΥΡΑ κλπ κλπ κλπ

Ερμηνειες με το γραμμα του νομου...
ΤΑ ΑΡΘΡΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ SITE ΕΞΗΓΟΥΝ ...

(άρα ΚΑΙ η εξομολόγηση αλλά και η Κοινωνία κλπ και τα πάντα θα είναι άκυρα).....ουφ...!!! Μεγάλο μπέρδεμα...!!!!

σΕ ΠΛΗΡΩΦΟΡΩ ΟΤΙ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΕΩΣ ΕΣΧΑΤΩΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΟΤΑΤΑ...ΟΣΟ ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ...ΟΠΟΤΕ ΨΑΞΤΟ ΒΑΘΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΡΔΙΑΚΟΤΕΡΑ...

Παρόλα αυτά όμως θα συμφωνήσω οτι ο Πρίγκηπας William είναι Φαβορί...

Αρα ο χρονος μας τελειωνει..
Οσοι βαλουν την ζωη τους πανω απο τον Θεο θα την πατησουν..
Οι αλλοι αγιαζουν και μυροβολουν σε ενα δευτερολεπτο εαν βουλεται ο Υψιστος..
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίχριστος και Σφράγισμα Empty Απ: Αντίχριστος και Σφράγισμα

Δημοσίευση από raimon Κυρ Απρ 07, 2013 10:28 am

omg έγραψε:
vas019 έγραψε:
omg έγραψε:Αυτά περί "Ενώχ" μου φαίνονται "κάπως".

Και εμενα...Καλως ηρθες..

Θα ήθελα να συμπληρώσω όμως στα λεγόμενα του Χριστόφορου οτι, χωρίς την βοήθεια του Αγίου Πνεύματος (δηλαδή χωρίς να προσευχόμαστε κλπ
Προσευχομαστε, εσωτερικα η εξωτερικα η και τα δυο αδερφε μου, λιγο η πολυ..Αν και αμαρτωλοι καπου μετα την εξομολογηση μας,λιγο η πολυ ολοι μας εδω, δινουμε τον αγωνα μας και ο Θεος παρα την οποια πιθανοτατη αναξιοτητα και ανεπαρκεια μας, μας δινει την απαραιτητη βοηθεια προς σωτηρια και αλλων ψυχων και οχι δικη μας μονο.
Δεν αναιρουμε την πνευματικη ζωη με το να ερευνουμε βαθυτερα τα των εσχατων ..


δεν θα είναι στην ΜΙΑ Αγία....Εκκλησία του. Εκτός είναι όσοι πχ. δεν πατάνε εκκλησία (αφορισμένοι λόγω του ότι δεν πατάνε εκκλησία - τα λέει μέσα στο Ιερό Πηδάλιο) καθώς και όσοι ανήκουν σε σχίσματα και αιρέσεις.

Επειδη υπαρχει μεγαλη συγχηση και μεγαλη ροπη προς το γραμα του νομου, πχ.πηδαλιο, χρειαζεται διακριση...
Ενα καραβι δεν βουλιαζει απαραιτητα αμεσως μολις παρεκλινει απο την χαραγμενη πορεια του, καθως θαλλασα ειναι και το ελεος και η μακριθυμια του Υψιστου..Το οτι εχει παρεκλινει η εκκλησια το γνωριζουμε ολοι εδω..Δεν σημαινει ομως οτι ειναι ενα βουλιαγμενο καραβι...

Αυτο με τον αυτοματο ..αφορισμο ειναι αστειο...ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ...στην πνευματικη πραξη..Ειναι μονοπλευρη αντιμετωπιση και καθοδηγηση ...
Σιγουρα ομως, η έλλειψη εκκλησιασμου ειναι επικίνδυνη για τους περισσοτερους ανθρωπους..ειδικα για οσους την εχουν κοντα τους..
Μην ξεχνας ομως και την οσια Μαρια την Αιγυπτια..

Πχ. οι Καθολικοί Χριστιανοί δεν έχουν ΚΑΝ μυστήρια. Πόσο μάλλον όσοι συμπροσεύχονται, συλλειτουργούνε και συγκοινωνούνε μαζί τους έμμεσα ή άμεσα...!!!

Επειδη σαφως επιχειρείς επιχειρηματολογια ομαδας παλαιου ημερολογιου, δεν ειναι εδω το καταληλοτερο νημα. Σαν βασικοτερο μαθε οτι το μεγαλο σχισμα πηρε γενιες με αιρετιζουσες συμπεριφορες μεχρι να γινει πραξη, λογω της ανοχης των Πατερων και κατ επεκταση του Αγιου Πνευματος.
Υπαρχουν απαντησεις σε ολα οσα προσαπτεις η λανθασμενα σου εχουν μεταφερει σχισματικες ομαδες που εμπιπτουν στο γραμμα του νομου δυστυχως. Η επισημη εκκλησια παρολες τις κατα μερους πτωσεις του πατριαρχη η αλλων μεγαλοσχημων, ειναι η κοινωνουσα μετα τις τοπικες εκκλησιες και η αληθινη ορθοδοξη εκκλησια του Χριστου με πληρη μυστυριακη εγκυροτητα ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ και καταθετω και την δικη μου μαρτυρια..
Αυτα με τα συλειτουργα κτλ, εχουν απαντηθει ...Μεχρι το κοινο ποτηριο με τον παπα η αλλους, θα ειναι η ΜΙΑ ΑΓΙΑ...
Μετα θα γινει η πνευματικη εκκλησια στα βουνα που θα σκεπαζει οσους αντισταθουν.. Ισως και να ειναι ζηλωτες αναμεσα τους..
Ισως το μαρτυριο να ξεπλυνει πολλα..
Υπαρχουν διαφορες αποψεις αλλωστε..

Βρες ομως ολες τις απαντησεις σε οσα προσαπτεις και ασπαζεσαι εδω.

http://www.egolpion.com/zhlotes.el.aspx

Πως το νιώθετε? Ήρθε η αποστασία ή όχι? Εγώ νιώθω/λέω ΝΑΙ).

Ναι ηρθε, γενικοτερα αλλα και μεσα στην ορθοδοξη εκκλησια..
Δεν σημαινει οτι η αποστασια ακυρωνει εξ αρχης τα μυστυρια η την οντολογικη της διασταση ομως..

Το βασικό που πρέπει να έχουμε το νού μας σε σχέση με τον αντίχριστο κατά την γνώμη μου είναι το ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ και μετά όλα τα άλλα. Αυτό πρέπει να αποφύγουμε πάση θυσία για αρχή.

Οπως με την αποκαλυψη του προσωπου του αντιχριστου επιβεβαιωνουμε ολα τα υπολοιπα που δενουν...ετσι και με το να καθορισουμε τι ειναι σφραγισμα, γλυτωνουμε την πλανη και την εκπειραση του Υψιστου να μας διατηρησει πριν την ωρα μας..
Εχω δει μοναχο του παλαιου να αρνηται κουλουρακι επειδη εχει ..σφραγισμενα αλευρα και να νομιζει οτι ολοι οι αλλοι θα κολαστουν ενω εκεινος τα καταφερε..
Χωρις διακριση παραμονεύει η οιηση..και Η ΠΛΑΝΗ...
αρα σωστα λες..
Μήπως όμως επιστρέφοντάς το, μείνουμε εκτεθειμένοι (όντας μη μπορώντας να εργαστούμε) και πέσουμε σε ΠΛΑΝΗ που θα μας κάνει να κουραστούμε πιο γρήγορα από τις κακουχίες (αστεγοι, χωρίς χρήματα, χωρίς στον ήλιο μοίρα, χωρίς φάρμακα κάποιοι...κλπ) και τελικώς ο Αντίχριστος και το "τελικό σφράγισμα" κάνουν πχ. καμιά 5-10 χρόνια να έρθουν (χλωμό το κόβω - εγώ νομίζω οτι 2012-2013 θα έχουμε ξέσπασμα Γ' Παγκόσμιου πολέμου και μετά την μείωση του πληθυσμού θα έχουμε το τελικό σφράγισμα και τον αντίχριστο σε έντονη δράση με κυνηγητά Χριστιανών - διωγμούς, σκοτωμούς, κλπ).

Εχεις αναρωτηθει ποτε εαν αυτα που λες παρακατω ισχυουν για εσενα?

Υποθέστε οτι ΕΙΝΑΙ ο Williams και ΔΕΝ είναι τίποτα το ΑΜΚΑ, αλλά πέφτει μια βόμβα και μας σκοτώνει και είμαστε ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΜΕΝΟΙ και ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΤΑΛΑΒΕΙ κιολας, αλλά χωρίς να το ξέρουμε ΣΥΜΠΡΟΣΕΥΧΗΘΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΣΥΛΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΑΜΕ και ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΗΣΑΜΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ που ΣΥΜΠΡΟΣΕΥΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΥΛΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΙ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΟΙ με ΑΙΡΕΤΙΚΟΥΣ (πχ. ο παπάς που μας μετάλαβε, ΔΕΝ μνημονεύει τον Πατριάρχη αλλά συλλειτούργησε και λοιπά με έναν που τον μνημονεύει ή μπορεί να είναι η "επαφή" συλλειτουργίας, συγκοινωνίας, συμπροσευχής κλπ, με αιρετικό πιο "έμμεση". Σωζόμαστε? Μπα, δεν νομίζω.


Αληθεια ψαξτο απο το 0...Σαν ζηλωτης αποσχισμενος καποιος κινδυνευει πειρισοτερο...απο τα οικουμενιστικα ανοιγματα του πατριαρχη...
Εχουν γνωση οι φυλακες...

Τι νομίζετε οτι είναι όλα αυτα? Αστεία? Ή εύκολο να τα εξετάσει κανείς?
Πρωτα θα σε παρακαλουσα να διαβασεις πολλα απο εδω αλλα και σχετικα με τον zηλωτισμο, και μετα ανοιξε νημα εαν δεν σε καλυπτει κατι..


Αν η Ορθοδοξία είναι τόσα πολλά άτομα (Εκατομύρια στο σύνολο) Ρώσων, Ελλήνων, Σέρβων, τότε πως είναι δυνατόν να έχουμε "Αποστασία"?
Κάπου, "κάτι πηγαίνει λάθος" στην ορθοδοξία εδώ και πολύ καιρό...!!!! Και το κακό νομίζω προσωπικά έγκυται μέσα στα "Παγκόσμια Συμβούλια Εκκλησιών - Π.Σ.Ε.". Η Ορθοδοξία πλέον είναι ΜΟΛΥΣΜΕΝΗ με την ΠΑΝΑΙΡΕΣΗ του ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΜΟΥ


Ναι υπαρχει προβλημα , αλλα μην ξεχνας οτι δεν ειναι αποδεκτα απο μεγαλο μερος.

και έπαψε να είναι Ορθοδοξία κατ' ουσία. Είναι μόνο κατ' όνομα (ως προς το μεγαλύτερο μέρος της)....!!! Αμφιβάλλετε? Για ψάξτε το λίγο? Πόσο νομίζετε θα φρίξετε αν το ψάξετε?


Λαθος..Υπερβαλεις...το εχουν ηδη ψαξει οπως βλεπει κανεις απο την παραπομπη ..παραπανω ..

Αν διαφωνείτε, τότε ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ να είναι ο Αντίχριστος ο Πρίγκημας Williams. "Τι είναι η ΑΠΟΣΤΑΣΙΑ" που πρέπει να έχει προηγηθεί ΠΡΙΝ έρθει ο Αντίχριστος?

Αποστασια μετον οικουμενισμο υπηρξε και υπαρχει , αλλα διαλυση η σμικρυνση της εκκλησιας και περιορισμος της σε μερικες ομαδουλες που αλληλοσπαραζονται ομως δεν υπαρχει...
Αλλο αποστασια και αλλο ανυπαρξια εκκλησιας..


Ο κόσμος ΔΕΝ ενδιαφέρεται να μάθει. Σας κοιτάξανε ΚΑΙ εσάς σαν τρελό ή "συνομοσιολόγο" ή "υπερβολικό", κλπ??? Ο κόσμος που τάχα "πιστεύει σε αυτα", νομίζει οτι όλα αυτά "ΘΑ" έρθουν σε κάποιο μακρυνό μέλλον (όχι όμως στην γενιά τους, αλλά σε κάποια άλλη "μακρυνή" γεννεά πχ. τα παιδιά των παιδιών τους...κλπ). Αποφεύγει να τα συζητάει. ΔΕΝ θέλει να ξυπνήσει.Το νιώσατε αυτό εσείς? Πως σας φάνηκε?

Μια ακομα επιβεβαιωση για οτι ερχεται τα επομενα χρονια..

Αν η Αποστασία είναι όντως τα ΠΣΕ και η αδιαφορία του (ορθοδόξου) κόσμου ταυτόχρονα, τότε ο αντίχριστος είναι πολύ κοντά μας.
Αν δεν είναι αυτά όλα η "αποστασία" και όλοι μας είμαστε χαρούμενοι ενδιαφερόμενοι Χριστιανοί Ορθόδοξοι και δεν υπάρχει αίρεση μέσα στην Ορθοδοξία, τότε λυπάμαι που θα σας απογοητεύσω αλλά ο αντίχριστος ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να είναι ο πρίγκηπας Williams και θα συμφωνήσω με όσους λένε οτι "δεν θα τον γνωρίσουμε εμείς τον αντίχριστο" (ίσως τα παιδιά μας ή τα παιδιά των παιδιών μας ή σε 100 χρόνια - δεν ξέρω).

Το λαθος σου ειναι που μια μερικως αιρετιζουσα συμπεριφορα μερικων ταγων και μια ευρυτερη ανοχη για την μη αμεση καθαιρεση τους απο τους υπολοιπους την μεγαλυνεις σαν αιρεση...
Οχι δεν υπαρχει αιρεση γυμνη την κεφαλη σε τετοια μορφη που να ακυρωνει το δογμα και την σωτηριολογικη αποστολη..
Επιμερους λαθη κτλ γινονται αλλα εαν δεις προσεκτικα την εκκλησιαστικη ιστορια, θα διαπιστωσεις την ατελη φυση των λειτουργων του Υψιστου σε ολο της το μεγαλειο..Και αυτοι αγωνα δινουν για την ανωτερη πνευματικη κατασταση , οπου οι λογισμοι συνδεονται με την αεναη και ανεκλαλητη χαρα.

πολύς κόσμος θα έπρεπε αντί να ψάχνει για τον αντίχριστο, να ψάχνει "σε ποιον παπά" μετάλαβε και με ποιόν συλλειτουργησε αυτός ο παπάς (έστω και μία φορά) και ο παπάς που συλλειτούργησε με ποιόν συλλειτούργησε και ποιον μνημονεύει κλπ (ψάξε-βρες άκρη δηλαδή), διότι προφανώς αν συλλειτούργηε με αιρετικό αυτομάτως καθαιρείται κλπ που σημαίνει οτι τα μυστήρια είναι ΑΚΥΡΑ κλπ κλπ κλπ

Ερμηνειες με το γραμμα του νομου...
ΤΑ ΑΡΘΡΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ SITE ΕΞΗΓΟΥΝ ...

(άρα ΚΑΙ η εξομολόγηση αλλά και η Κοινωνία κλπ και τα πάντα θα είναι άκυρα).....ουφ...!!! Μεγάλο μπέρδεμα...!!!!

σΕ ΠΛΗΡΩΦΟΡΩ ΟΤΙ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΕΩΣ ΕΣΧΑΤΩΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΟΤΑΤΑ...ΟΣΟ ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ...ΟΠΟΤΕ ΨΑΞΤΟ ΒΑΘΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΡΔΙΑΚΟΤΕΡΑ...

Παρόλα αυτά όμως θα συμφωνήσω οτι ο Πρίγκηπας William είναι Φαβορί...

Αρα ο χρονος μας τελειωνει..
Οσοι βαλουν την ζωη τους πανω απο τον Θεο θα την πατησουν..
Οι αλλοι αγιαζουν και μυροβολουν σε ενα δευτερολεπτο εαν βουλεται ο Υψιστος..

vas019 έγραψε:
jm_ac_2018 έγραψε:
ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΑ oFF-TOPIC οπως εχω επισημάνει και άλλη φορά...
Στο νημα αυτο έχουν ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ πολλες απόψεις για πολλά θέματα, κατι που δεν βοηθάει τον αναγνώστη στην εύρεση των πληροφοριων αλλα και στην ΕΥ-ΤΑΞΙΑ και σωστη ΟΡΓΑΝΩΣΗ-ΔΟΜΗ του φορουμ..

Eχεις απολυτο δικιο.
Μαλλον το βλεπω να μεταφερεται εξ ολοκληρου αλλου και ας ειναι αντιγραφο..


Vas019, μη νομίζεις οτι επειδή

(α) αποφάσισες να θέσεις "απαντήσεις" όπως σε συμφέρει περι διάφορων θεμάτων όπως της αναγνωρισιμότητας των μυστηρίων στους αιρετικούς (καθώς ΤΕΤΟΙΑ ακριβώς διδάσκει ο Νεο-Ημερολογιτισμός και ο ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΜΟΣ)
(β) φρόντισες να μου "κλείσεις το στόμα" σε αυτό εδώ το Thread "προληπτικά" κάνοντας Quote αυτά που είπε ο Admin "Jim_ac_2018" (οτι δηλαδή με άλλα λόγια γνωρίζεις πολύ καλά τις "αδυναμίες" των Administrator και Moderator στο να υπάρχει "τάξη" στα Thread και να μην ξεφεύγουν από το θέμα οι συζητήσεις, αλλά εσύ φρόντισες πρώτα να απαντήσεις όπως εσύ γουστάρεις και μετά φρόντισες να μου "κλείσεις το στόμα" κάνοντας Quote τα λεγόμενα του Jim - δηλαδή όχι μόνο "ύπουλα" αλλά και "παιδικά")

μην νομίζεις οτι ο κόσμος (ή εγώ) δεν θα το αντιληφθεί αυτό.

Και εγώ μπορώ να παραθέσω site όπως πχ. αυτό εδώ που έτυχε να βρω τώρα στα γρήγορα --> http://entoytwnika.blogspot.com/search/label/%CE%A0%CE%91%CE%9B%CE%91%CE%99%CE%9F%CE%97%CE%9C%CE%95%CE%A1%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%A4%CE%95%CE%A3

ή αυτό --> http://www.churchgoc.org/istorika/goutzidis1.html#_ftn2

Άμα ψάξω ένα σωρό θα βρούμε και οι δυο μας.

Δεν θα σου αναλύσω το "γιατί" αναγνωρίσατε τα μυστήρια των αιρετικών (για τα οποία άκουσον-άκουσον εσύ καυχιέσαι κιόλας και τα θεωρείς "Ορθοδοξία" αυτά τα πράματα) και κάνατε αντικανονικές άρσεις αναθεμάτων (βλέπε οικουμενισμός γενικότερα) κλπ.... Απλά θα αναφέρω επιγραμματικά τα παρακάτω.

- ἡ πατριαρχική ἐγκύκλιος τοῦ 1920,
- ἡ ἐπίσημη «ἄρσις τῶν ἀναθεμάτων» τό 1965 ποῦ ἀπό τήν φύση τούς εἶναι αἰώνια,
- ἡ ἐπίσημη χορηγία τῶν Μυστηρίων πρός τούς παπικούς το 1969 ἀπό τό Πατριαρχεῖο τῆς Μόσχας,
- ἡ συμμετοχή τῶν ὀρθοδόξων στό Παγκόσμιο Συμβούλιο Ἐκκλησιῶν (ΠΣΕ) ὡς ἰδρυτικά του μέλη ἀπό τό 1948 (οὔτε οἱ Παπικοί δέν καταδέχτηκαν ποτέ νά γίνουν μέλη τοῦ ΠΣΕ) ,
- ἡ συνοδική ἀναγνώριση τῶν Λατίνων στό Μπάλαμαντ τό 1993,
- ἡ συνοδική ἀναγνώριση τῶν Μονοφυσιτῶν στό Σαμπεζύ ἀπό 9 ὀρθόδοξες ἐκκλησίες καί οἱ μετά αὐτῶν ἑνωτικές ἀποφάσεις τῶν Πατριαρχείων Ἀλεξανδρείας καί Ἀντιοχείας,
- ἡ ἐπίσημη ἀναγνώριση τοῦ βαπτίσματος καί τῆς ἱερωσύνης τῶν Λουθηρανῶν στό Φράιζινγκ ἀπό τόν Γερμανίας Αὐγουστίνο καί τήν περί αὐτόν Σύνοδο,
- ἡ δί’ ἐπιχύσεως καί ραντισμοῦ ἀντικατάσταση τῆς τριπλῆς καταδύσεως στό Μυστήριο τοῦ Ἁγίου Βαπτίσματος πρός ὁμοίωσιν μέ αὐτό τῶν Λατίνων,

(οι παραπάνω άρσεις αναθεμάτων - αναγνωρίσεις μυστηρίων κλπ ΔΕΝ είναι ΟΡΘΟΔΟΞΑ πράγματα, όσο και να χτυπιέστε μερικοί, αλλά όπως φαίνεται ανήκουν στην σφαίρα της λέξης "ΑΠΟΣΤΑΣΙΑ" μαζί με την γενικότερη αδιαφορία του κόσμου για την Ορθοδοξία αλλά και γενικότερα).


και να θυμήσω οτι ΤΟ ΝΕΟΝ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΝ ΥΠΟ ΤΡΙΩΝ ΠΑΝΟΡΘΟΔΟΞΩΝ ΣΥΝΟΔΩΝ

α) Η ΠΡΩΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΝΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΣΥΝΟΔΟΣ Η ΕΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΙ ΣΥΓΚΛΗΘΕΙΣΑ (20 Νοεμβρίου 1583)
β) Η ΔΕΥΤΕΡΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΝΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΣΥΝΟΔΟΣ
Η ΕΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΕΒΙ ΣΥΓΚΛΗΘΕΙΣΑ ΚΑΤΑ ΤΟ 1587
γ) Η ΤΡΙΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΝΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΣΥΝΟΔΟΣ Η ΕΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΣΥΓΚΛΗΘΕΙΣΑ (Φεβρουαρίου 12[2] 1593)

Και στις τρεις αυτές Πανορθόδοξες Συνόδους (οικουμενικές δεν γίνεται να χαρακτηριστούν λόγω του ότι δεν υπήρχε τότε αυτοκρατορία - αλλά έχουν το ίδιο ΚΥΡΟΣ), καταδίκασαν το Νέο Γρηγοριανό Ημερολόγιο ΚΑΙ ως προς το ΜΗΝΟΛΟΓΙΟ και ως προς το ΠΑΣΧΑΛΙΟ.

Ζ. Ὅποιος δέν ἀκολουθεῖ τά ἔθιμα τῆς Ἐκκλησίας, καθώς αἱ ἑπτά Ἅγιαι Οἰκουμενικαι Σύνοδοι ἐθεσπισαν καί τό ῞Αγιον Πάσχα καί τό Μηνολόγιον καλῶς ἐνομοθέτησαν νά ἀκολουθῶμεν καί θέλει νά ἀκολουθῆ τό νεοεφεύρετον Πασχάλιον καί Μηνολόγιον τῶν ἀθέων ἀστρονόμων τοῦ Πάπα, καί ἐναντιώνεται εἰς αὐτά ὅλα, καί θέλει νά ἀνατρέψῃ καί νά χαλάσῃ τά πατροπαράδοτα δόγματα καί ἔθιμα τῆς Ἐκκλησίας, ἄς ἔχει τό ἀνάθεμα καί ἔξω τῆς τοῦ Χριστοῦ Ἐκκλησίας, καί τῆς τῶν πιστῶν ὁμηγύρεως ἄς εἶναι.
Η. Ἐσεῖς δέ οἱ εὐσεβεῖς καί Ὀρθόδοξοι Χριστιανοί, μένετε ἐν οἷς ἐμάθετε καί ἐγεννήθητε καί ὅταν τό καλέσῃ ὁ καιρός καί ἡ χρεία, αὐτό τό αἷμα σας νά χύσετε διά νά φυλάξετε τήν Πατροπαράδοτον Πίστιν καί ὁμολογίαν σας· καί φυλάγεσθε ἀπό τῶν τοιούτων καί προσέχετε, ἵνα ὁ Κύριος Ἰησοῦς Χριστός σᾶς βοηθεῖ ἅμα καί ἡ εὐχή τῆς ἡμῶν μετριότητος εἴη μετά πάντων ὑμῶν, Ἀμήν.

Συνεπώς όπως βλέπεις το Νέο Ημερολόγιο είναι ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟ (με αναθέματα και είναι και εκτός της του Χριστού ΜΙΑΣ εκκλησίας) από τους πατέρες της ορθοδοξίας και όχι το πάτριο.
Οι πατέρες της ορθοδοξίας και οι Αγιοι, θα έφριτταν αν άκουγαν οτι αναγνωρίσατε τους Λατίνους και λοιπά και λοιπά οικουμενιστικά κόλπα σας.
Ακόμα και αν προκαλέσετε ρήξη μέσα στο νέο ημερολόγιο και διαχωριστείτε οι "μνημονευτές" του πατριάρχη με τους "μη μνημονευτές", πάντα θα παραμένετε ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΙ από ΤΡΕΙΣ Πανορθόδοξες Συνόδους (και φυσικά ΚΑΙ εγώ αλλά ΚΑΙ εσύ ξέρουμε οτι ΔΕΝ πρόκειται ποτέ να το παραδεχτείτε αυτό). Όσο λάσπη και να πετάξετε για το Πάτριο εορτολόγιο (αντί να ντρεπεστε που υποκύψατε στους Λατίνους) δεν πεθαίνει η ΜΙΑ Αγία Καθολική και Αποστολική Εκκλησία.

Αλλά ΟΧΙ, δεν θα κάτσω να το συνεχίσω ή αναλύσω σε αυτό εδώ το thread και ούτε και αλλού (στο καθιστώ γνωστό μόνο και μόνο για να μην νομίζεις οτι "δεν είδα" την πρόκλησή σου - ή οτι η πρόκλησή ΣΟΥ θα περνούσε έτσι αέρα πατέρα, και ας ξέρω οτι ίσως είμαι ΜΟΝΟΣ εδώ μέσα ανάμεσα σε ΛΥΚΟΥΣ --> εννοώ οτι ίσως είμαι ο μόνος που είμαι με το Πάτριο εορτολόγιο).

Δυστυχώς όμως για εσένα και ευτυχώς για τους administrator και Moderators που προσπαθούν να κρατήσουν την τάξη, δεν θα σου απαντήσω αναλυτικά, αλλά αντ'αυτού θα αφήσω το thread να εξελιχθεί ΕΝΤΟΣ θέματος δίνοντας την παρακάτω επιπρόσθετη εξέλιξη που είχαμε σχετικά με το σφράγισμα. (ο λόγος που σου απάντησα ήταν απλά για να υπάρχει ΕΝΑΣ αντίλογος στο post σου. Δηλαδή για να υπάρχει ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ και να μην είναι μονόπλευρο το "προ-παγιδευμένο" σχόλιό σου. ΔΕΝ θα το συνεχίσω όσο και να με προκαλέσεις vas109).

Επικαλούμενος και εγώ λοιπόν με την σειρά μου τους ADMINISTRATORS και τους MODERATORS, δηλώνω οτι δεν προτίθεμαι να χαλάσω ΕΓΩ αυτό εδώ το ωραίο thread με flaming και με άσχετα από το θέμα Posts και οτι "ΔΕΝ το βλεπω να μεταφερεται εξ ολοκληρου αλλου..." (δυστυχώς η επιθυμία σου ΔΕΝ θα γίνει, διότι ΔΕΝ υπάρχει λόγος για να γίνει κάτι τέτοιο. Η προσπάθειά σου θα μείνει άκαρπη).
Αν λοιπόν ο χρήστης Vas019 συνεχίσει το Flaming εναντίον μου ΕΠΙΚΑΛΟΥΜΑΙ την τάξη στο Thread που άνοιξα και προτρέπω τους ΔΙΚΑΙΟΥΣ administrators να πράξουν ΔΙΚΑΙΑ και να σβήσουν/μετακινήσουν όσα posts ΜΕΤΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ (που περιέχει την απάντηση στον Vas109 που ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ να δώσω επειδή με προκάλεσε) κάνουν Flame και χαλάνε το Thread.
Το Thread σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν χρίζει λόγο μεταφοράς αλλού (τα έχουμε ξαναγράψει)



Στο θέμα μας λοιπόν, έχουμε επικαιρότητα / έχουμε νέα σχετικά με την εξέλικη του ηλεκτρονικού σφραγίσματος/φακελώματος κλπ. Ο Κλοιός αρχίζει και ΣΦΙΓΓΕΙ....!!!! -->


Πράσινο φως για το ηλεκτρονικό εισιτήριο | κοινωνια | ethnos.gr
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=55717008

Πολλά μέτωπα από παντού έχουν ανοίξει σχετικά με την ηλεκτρονική διακυβέρνηση.

Δείτε και αυτό εδώ-->

ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ: Ο "Μεγάλος Αδελφός", έρχεται - Ο εφιάλτης θα είναι γεγονός το 2013
http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=37079&Itemid=139

Οι παραπάνω δύο ειδήσεις σχετικά με το σφράγισμα δείχνουν οτι ο Williams είναι πολύ περισσότερο "φαβορί" για να είναι τελικά αυτός το "πρόσωπο του αντιχρίστου" από όσο νομίζαμε.
Αν ο "μεγάλος αδελφός" είναι έτοιμος το 2013, απομένει ο πόλεμος για να γλυτώσουν και τον κόπο της καταγραφής των 7 δισεκατομυρίων ανθρώπων.
Αλλιώς είναι να έχεις να καταγράψεις 7 δις και αλλιώς μόνο 2.3 δις.
Ο πόλεμος δεν αποκλείεται να γίνει πχ. και το τελευταίο τρίμηνο του 2012, έτσι ώστε αρχές του 2013 και ταυτόχρονα με τον Big Brother που θα είναι έτοιμος, να γίνει μαζική καταγραφή των εναπομείναντων ανθρώπων (σφράγισμα). Όσες χώρες ή άνθρωποι "αντιδρούσαν" για την Κάρτα του Πολίτη κλπ, τώρα δεν θα έχουν άλλη εκλογή παρά μόνο ή να πάρουν το σφράγισμα ή να πεθάνουν της πείνας.
Μισό 2012+ένα ολόκληρο 2013 = 1.5 έτη.
Μέσα στο επόμενο 1.5 έτος ο κόσμος θα πρέπει να πιστέψει όσο πιο πολύ γίνεται στον αντίχριστο και να δεχτεί το σφράγισμα.
Μετά - όταν θα έχουν σφραγιστεί όσοι είναι να σφραγιστούν, θα αποκαλυφθεί και θα δείξει για 3-3.5 έτη το πραγματικό του πρόσωπο.

Δείχνει να ταιριάζει το σενάριο πάντως θεωρητικά.
Τι λέτε?
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίχριστος και Σφράγισμα Empty Απ: Αντίχριστος και Σφράγισμα

Δημοσίευση από raimon Κυρ Απρ 07, 2013 10:28 am

xristoforos έγραψε:ειμαι κ εγω βαφτισμενος με το νεο ημερολογιο.....αλλα γνωριζω οτι το σωστο ημερολογιο ειναι το πατριο....εξαλλου τωρα ο πολεμος δε θα ειναι μεταξυ παλαιοημερολογιτων κ νεοημερολογιτων αλλα ο κοσμος θα διαχωριστει σε σφραγισμενους κ ασφραγιστους...ο Βασιλης δε σε προκαλεσε ουτε σε ειρωνευτηκε σε σχεση με το πιο ημερολογιο ειναι το σωστο....με το παλαιο ημερολογιο εξαλλου λεμε ολοι εδω μεσα οτι το τελος θα ερθει στις 25 μαρτιου τοτε που πεφτουν 2 πασχαλιες..δηλαδη το 2018
ο μητροπολιτης πειραιως ειναι αυτος που δε μνημονευει τον ιερωνυμο κ που καταριεται ολους αυτους τους προσκυνημενους στον οικουμενισμο
ο βασιλης ειναι ο δημιουργος αυτου του σαιτ....κ ειμαι συμφωνος μαζι του οσον αφορα στη μετατοπιση του νηματος.....υπαρχουν κι αλλοι τομεις στο αυτο φορουμ για τους οποιους μιλαμε για το χαραγμα....
ηδη τα 2 λινκ που παρεθεσες σχετικα με το ηλεκτρονικο εισητηριο κ το μεγαλο αδερφο εχουν ποσταριστει!
ο Ουιλλιαμ ειναι σιγουρα ο Αντιχριστος...κ προλαβαινει να κανει υποχρεωτικο το χαραγμα...κι απο τα τελη του 2014 με αρχες του 2015 που οι πραγματικοι ζωντες τοτε ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ δε θα εχουν χαραχτει...θα κυνηγηθουνε...κ αλλοι θα μαρτυρησουν...κ αλλοι θα ζουνε στα βουνα τις κολοβωμενες ημερες
ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΤΟΥ ΧΑΡΑΓΜΑΤΟΣ Κ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Κ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ-ΑΝΟΜΟΥ
ΑΠΛΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ..Κ ΕΠΕΙΤΑ ΘΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΝΙΑΙΑ ΠΟΛΥΚΑΡΤΑ με συστημα αναγνωρισεως rfid...ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Κ ΑΥΤΗ Κ ΘΑ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ..ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ

ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ...το νημα ας μεινει μονο κ μονο επειδη σχετιζεται ο αντιχριστος με το σφραγισμα..οχι οτι δεν υπαρχουν κ αλλα θρεντς σχετικα με το περιεχομενο που συζηταμε....
αν κ τον τελευταιο λογο σε θεματα παραμονης ή μετατοπισεως των νηματων τον εχει φυσικα ο αρχιμοντ.....
ομως δε θεωρουμε τους εαυτους μας αρχηγους....λιγο εμεινε το ιντερνετ...σε 2μισι χρονακια αν ζουμε θα πρεπει να ξεκινησουμε να την κανουμε για τα ορη ..πρωτα ο Θεος βεβαια..αυτος θα μας βοηθησει κ φυσικα δε θα μας εγκαταλειψει μεχρι τελους οπως το εχει πει ο Ιδιος αλλωστε!
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίχριστος και Σφράγισμα Empty Απ: Αντίχριστος και Σφράγισμα

Δημοσίευση από raimon Κυρ Απρ 07, 2013 10:29 am

vas019 έγραψε:OMG,

Οι πληροφοριες που δινεις με τα Link εχουν προαπαντηθει με το site που παρεθεσα..
Σε προκαλεσα οτι εαν σε ενδιαφερει το παλαιοημερολογητικο ζητημα, να ανοιξεις νημα...
Μην τα μπερδευεις με τα του αντιχριστου...
Εαν σε ενδιαφερει μπορω να καλεσω και πρωην παλαιοημερολογητη φιλο μου με πληρη εξειδικευση στις αναλογες πλανες, που ειναι στο αγιο ορος και πλεον ειναι αντιπαλος του Λαζακη και αλλων που διαδιδουν ψευδη και κουτοπονηρες αποφασεις με ουκ κατ επιγνωση ζηλο..
Εξ εμπειριας και μονο καταθετω, οτι ολοι οι ισχυρισμοι σου για το νεο ημερολογιο περι μυστηριων ειναι ακυροι και οτι τα μυστηρια ειναι ΕΓΚΥΡΟΤΑΤΑ για την ωρα..Εαν θες με πιστευεις..
Εαν κορυφωθει η αποστασια, τοτε η πνευματικη επικοινωνια κατα το πρωτυπο της οσιας ΜΑΡΙΑΣ Αιγυπτιας θα δωσει τον ρυθμο της σχεσης πιστου και Θεου..
Για την ωρα οι περισσοτερες, για να μην πω ολες, οι παλαιοημερολογητικες ομαδες βρισκονται εκτος αληθους εκλησιαστικης πραγματικοτητας..Εκτος και ανα θεωρεις οτι η ρωσικη εκκλησια που ειναι σε κοινωνια με την ελλαδικη, (και που επικαλουνται μερικοι για τις επισκοπικες χειροτονιες ζηλωτων) ειναι πλανεμενοι...
Αν ειναι ποτε δυνατον η αληθινη του Χριστου εκκλησια να ειναι τοσο περιορισμενη...Θα ειχαν ηδη προβλημα οι προφητειες...
Αυτοκαταρριψη σε πολλα και εθελοτυφλωτισμος...Δυστυχως..
Τα αναχρονιστικα που λες για καταδικες μονο επιβεβαιωση φερνει στους γνωριζοντες για το ποσο μακρυα φτανει η πλανη απο το γραμμα του νομου και τις ερμηνειες κατα βουληση..

Αλλα δεν ανοιξες θεμα, γιατι ειναι υπερκαλυμενο κατα την γνωμη μου απο αλλους..Και γνωριζεις οτι εχουμε επιγνωση του οικουμενισμου και των λαθων απο καποιους λειτουργους του Υψιστου.

Αν και βασικος συντελεστης της δημιουργιας του ιστοτοπου, ζητω ταπεινα συγνωμη απο τους ενεργους διαχειριστες για την εκτος θεματος παρεμβαση. Δεν θα ακολοθησω με την σειρα μου αλλο, και ελπιζω εαν υπαρξει διαθεση απο οποιαδηποτε πλευρα, να μεταφερθει σε νεο νημα.

EDIT:

Χαιρομαι ομως ιδιαιτερα, που στο θεμα διαβλεπεις καθαροτερα τον κοινο μας αντιπαλο που βρυχαται...
Ισως η κοινη μαρτυρικη πορεια να ξεπλυνει πιθανες αμαρτιες και πιθανες παρεκλισεις στην ορθη πιστη, σκεψη και πραξη ολων μας..
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίχριστος και Σφράγισμα Empty Απ: Αντίχριστος και Σφράγισμα

Δημοσίευση από raimon Κυρ Απρ 07, 2013 10:29 am

omg έγραψε:
vas019 έγραψε:OMG,

Οι πληροφοριες που δινεις με τα Link εχουν προαπαντηθει με το site που παρεθεσα..
Σε προκαλεσα οτι εαν σε ενδιαφερει το παλαιοημερολογητικο ζητημα, να ανοιξεις νημα...
Μην τα μπερδευεις με τα του αντιχριστου...
Εαν σε ενδιαφερει μπορω να καλεσω και πρωην παλαιοημερολογητη φιλο μου με πληρη εξειδικευση στις αναλογες πλανες, που ειναι στο αγιο ορος και πλεον ειναι αντιπαλος του Λαζακη και αλλων που διαδιδουν ψευδη και κουτοπονηρες αποφασεις με ουκ κατ επιγνωση ζηλο..
Εξ εμπειριας και μονο καταθετω, οτι ολοι οι ισχυρισμοι σου για το νεο ημερολογιο περι μυστηριων ειναι ακυροι και οτι τα μυστηρια ειναι ΕΓΚΥΡΟΤΑΤΑ για την ωρα..Εαν θες με πιστευεις..
Εαν κορυφωθει η αποστασια, τοτε η πνευματικη επικοινωνια κατα το πρωτυπο της οσιας ΜΑΡΙΑΣ Αιγυπτιας θα δωσει τον ρυθμο της σχεσης πιστου και Θεου..
Για την ωρα οι περισσοτερες, για να μην πω ολες, οι παλαιοημερολογητικες ομαδες βρισκονται εκτος αληθους εκλησιαστικης πραγματικοτητας..Εκτος και ανα θεωρεις οτι η ρωσικη εκκλησια που ειναι σε κοινωνια με την ελλαδικη, (και που επικαλουνται μερικοι για τις επισκοπικες χειροτονιες ζηλωτων) ειναι πλανεμενοι...
Αν ειναι ποτε δυνατον η αληθινη του Χριστου εκκλησια να ειναι τοσο περιορισμενη...Θα ειχαν ηδη προβλημα οι προφητειες...
Αυτοκαταρριψη σε πολλα και εθελοτυφλωτισμος...Δυστυχως..
Τα αναχρονιστικα που λες για καταδικες μονο επιβεβαιωση φερνει στους γνωριζοντες για το ποσο μακρυα φτανει η πλανη απο το γραμμα του νομου και τις ερμηνειες κατα βουληση..

Αλλα δεν ανοιξες θεμα, γιατι ειναι υπερκαλυμενο κατα την γνωμη μου απο αλλους..Και γνωριζεις οτι εχουμε επιγνωση του οικουμενισμου και των λαθων απο καποιους λειτουργους του Υψιστου.

Αν και βασικος συντελεστης της δημιουργιας του ιστοτοπου, ζητω ταπεινα συγνωμη απο τους ενεργους διαχειριστες για την εκτος θεματος παρεμβαση. Δεν θα ακολοθησω με την σειρα μου αλλο, και ελπιζω εαν υπαρξει διαθεση απο οποιαδηποτε πλευρα, να μεταφερθει σε νεο νημα.

EDIT:

Χαιρομαι ομως ιδιαιτερα, που στο θεμα διαβλεπεις καθαροτερα τον κοινο μας αντιπαλο που βρυχαται...
Ισως η κοινη μαρτυρικη πορεια να ξεπλυνει πιθανες αμαρτιες και πιθανες παρεκλισεις στην ορθη πιστη, σκεψη και πραξη ολων μας..

Κοίτα και εγώ (αν και με το παλαιό) είμαι γεννημένος ανάμεσα στο παλιό και το νέο ημερολόγιο (μισοι-μισοί). Και εγώ έχω άτομο γνωστό που ήταν με το Νέο και άλλαξε και έγινε με το παλαιό και τώρα όχι μόνο είναι με το παλιό αλλά έγινε και Παπάς και είναι μοναχός στο Αγ. Όρος (αντίστοιχα με εσένα δηλαδή με τον δικό σου γνωστό) και είναι πολέμιος του Νέου Ημερολογίου.

Εν πάση περιπτώση όμως, ας σταματήσουμε το χάλασμα του συγκεκριμένου Thread, είτε έχουμε δικειο είτε άδικο. Δεν είναι εδώ το κατάλληλο μέρος για ανάπτυξη επιχειρηματολογίας γύρω από αυτό το θέμα.
(ούτε έχουμε πάντα τον χρόνο να ασχολούμαστε με τέτοια θέματα και "κόντρες". Καλύτερα να καθόμαστε να προσευχόμαστε παρά να κοντραρόμαστε, εγώ αυτό κατάλαβα από την ενασχόλησή μου με το θέμα παλαιού και νέου στο ίντερνετ. Ο καθένας είναι υπεύθυνος για την ψυχή του και ας κάνει ο,τι τον φωτίζει ο Θεός. Εγώ πάντως ξέρω οτι ΔΕΝ άλλαξα κάτι από αυτά που μας παρέδωσαν οι πατέρες μας...!!! "Άλλοι" τα άλλαξαν...!!!! Συνεπώς δεν γίνεται να είμαι εγώ ο λάθος επειδή κάθισα στα αυγά μου και δεν αποδέχομαι την αλλαγή επειδή έτσι μας πρόσταξαν οι πατέρες μας με τις τρείς πανορθόδοξους συνόδους. Τεσπά.)

Στο θέμα μας λοιπόν...!!!! Στόπ εδώ τα περι παλαιού και νέου γιατί θα θυμώσω και θα πάρω τον "πλάστη" (που έχουμε για τις πίτες). Razz :-) χεχε
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίχριστος και Σφράγισμα Empty Απ: Αντίχριστος και Σφράγισμα

Δημοσίευση από raimon Κυρ Απρ 07, 2013 10:30 am

jm_ac_2018 έγραψε:OMG--->
Καλύτερα να καθόμαστε να προσευχόμαστε παρά να κοντραρόμαστε...

και να προσπαθούμε να ξεριζώσουμε τα πάθη απο τις ψυχες μας γιατι αν δεν το κάνουμε αυτο δινουμε δικαιώματα στον ΑΝΤΙΘΕΤΟ να μας κάνει οτι θέλει....
ΕΙΡΗΝΗ ΥΜΙΝ.....
Ο ΕΧΘΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΟΣ ,ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΝΑ ΑΝΤΙΜΑΧΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥΣ ΑΔΕΛΦΟΥΣ ΜΑς....
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίχριστος και Σφράγισμα Empty Απ: Αντίχριστος και Σφράγισμα

Δημοσίευση από raimon Κυρ Απρ 07, 2013 10:31 am

dimioan έγραψε:καλώς σας βρήκα.

Μια μικρή παρατήρηση μόνο.

Αλλό θα είναι το Σφράγισμα, Αποκάλυψη Κεφάλαιο 7, και άλλο το Χάραγμα που θα επιβαλλει ο αντίχριστος, Αποκάλυψη Κεφάλαιο 13.
vas019 έγραψε:Αυτο ειναι μια καινουργια παρατηρηση που θελει συζητηση και Πατερικη ερευνα..Παντως πρεπει να ειναι ενα το σφραγισμα που εαν ειναι τελικα τυπος τατουαζ, γινεται ενα ειδος χαραγματος..και ισως αυτο διευκρινιζεται, οτι δεν θα ειναι μια απλη σφραγιδα της εποχης μελανιου αλλα ουτε και σφραγιδα με καυτο σιδερο..
Δεν εχω δει καποιον αγιο η αλλον να κανει διαχωρισμο σε δυο, και εκ των πραγματων δεν στεκει...Ολοι για ενα και σφραγισμα μιλουν...
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίχριστος και Σφράγισμα Empty Απ: Αντίχριστος και Σφράγισμα

Δημοσίευση από raimon Κυρ Απρ 07, 2013 10:32 am

dimioan έγραψε:το Χάραγμα θα γίνει από τον αντίχριστο (ή τον ψευδοπροφητη) Κεφαλαιο 13

το Σφράγισμα θα γίνει από τους αγγέλους, στους εκλεκτούς του Θεού.
Κεφάλαιο 7
1Ύστερα απ’ αυτό είδα τέσσερις αγγέλους να στέκονται στις τέσσερις άκρες της γης και να εμποδίζουν τους τέσσερις ανέμους της γης, ώστε να μη φυσά άνεμος μήτε στη στεριά μήτε στη θάλασσα μήτε σε κανένα δέντρο.
2Eίδα κατόπιν έναν άγγελο ν’' ανεβαίνει από εκεί που ανατέλλει ο ήλιος, ο οποίος είχε τη σφραγίδα του Zωντανού Θεού. Kαι έκραξε με δυνατή φωνή στους τέσσερις αγγέλους, στους οποίους είχε δοθεί η εξουσία να χτυπήσουν τη στεριά και τη θάλασσα, 3λέγοντάς τους: “Mη χτυπήσετε τη στεριά μέχρι που να σφραγίσουμε τους δούλους του Θεού μας στα μέτωπά τους”.
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίχριστος και Σφράγισμα Empty Απ: Αντίχριστος και Σφράγισμα

Δημοσίευση από raimon Κυρ Απρ 07, 2013 10:32 am

Το σφράγισμα στο κεφ.7 είναι του Θεού, που περιμένει όσοι είναι να επιστρέψουν κοντά του και πιστεύουν στο μυστήριο έργο της σωτηρίας του ανθρώπου, ο Θεός σφραγίζει τους δικούς Του αοράτος μεν με το μυστήριο του βαπτίσματος, και που θα είναι πλέων γραμμένοι στο βιβλίο της ζωής. Smile

Tο ίδιο θα κάνει και ο αντίχριστος θα σφραγίσει θα χαράξει του δικούς του εμφανώς με χάραγμα, αυτούς που είναι προορισμένοι να πάνε στην απώλεια μαζί του, εξού και <<ο υιός της απώλειας>> Twisted Evil
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίχριστος και Σφράγισμα Empty Απ: Αντίχριστος και Σφράγισμα

Δημοσίευση από raimon Κυρ Απρ 07, 2013 10:33 am

vas019 έγραψε:Ομως πολλες φορε το σφραγισμα αντικαθιστα το χαραγμα σαν ορολογια, ισως κακως..Το χαραγμα βεβαια μοιαζει ενοιολογικα σε σχεση με το ολο θεμα σαν ανεξιτηλο σφραγισμα , σαν μονιμη σφραγιδα,,,
Περισσοτερο μοιαζει με τατουαζ με ιδιοτητες RFID..
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίχριστος και Σφράγισμα Empty Απ: Αντίχριστος και Σφράγισμα

Δημοσίευση από raimon Κυρ Απρ 07, 2013 10:33 am

dimioan έγραψε:
vas019 έγραψε:Ομως πολλες φορε το σφραγισμα αντικαθιστα το χαραγμα σαν ορολογια, ισως κακως..

αυτό ήθελα να πω.
Οτι κακώς μπερδευουμε, το χάραγμα και το αποκαλούμε σφράγισμα σαν ορολογία.
Στην Αποκάλυψη κεφ.13 αναφέρεται ξεκάθαρα σαν Χάραγμα και όχι Σφράγισμα.

Ισως παίζουμε με τις λέξεις, αλλά καλό είναι να το ξεκαθαρίσουμε αυτό.
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης