ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΙΩΑΝΝΗ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

<<εν πνεύματι των Προφητών>>

+5
Efimeros
Γιώργοςκπ
xristoforos
jm_ac_2018
raimon
9 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

<<εν πνεύματι των Προφητών>>  - Σελίδα 2 Empty Απ: <<εν πνεύματι των Προφητών>>

Δημοσίευση από raimon Παρ Δεκ 27, 2013 9:20 am

Όχι Γιώργο δεν πιστεύω και δεν θα πει τέτοιο πράγμα ο π. Μάξιμος, ότι έκαναν λάθος οι Άγιοι, θα το επισημάνει το λάθος η τα λάθει σε ποιο σημείο βρίσκονται, αν βγει λάθος δεν το ξέρουμε πιθανόν να βγει αληθινός ο π. Μάξιμος.
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

<<εν πνεύματι των Προφητών>>  - Σελίδα 2 Empty Απ: <<εν πνεύματι των Προφητών>>

Δημοσίευση από raimon Παρ Δεκ 27, 2013 9:29 am

Στα παραπάνω ποστ απαντήσεις δεν πήρα, δεν πειράζει,..
όμως από το λάπτοπ και το youtube θα γίνει η πληροφόρηση του κόσμου; δεν θα βγείτε έξω στον κόσμο???
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

<<εν πνεύματι των Προφητών>>  - Σελίδα 2 Empty Απ: <<εν πνεύματι των Προφητών>>

Δημοσίευση από Γιώργοςκπ Παρ Δεκ 27, 2013 9:32 am

raimon έγραψε:Όχι Γιώργο δεν πιστεύω και δεν θα πει τέτοιο πράγμα ο π. Μάξιμος, ότι έκαναν λάθος οι Άγιοι, θα το επισημάνει το λάθος η τα λάθει σε ποιο σημείο βρίσκονται, αν βγει λάθος δεν το ξέρουμε πιθανόν να βγει αληθινός ο π. Μάξιμος.

raimon,και εγω αυτο περιμένω απο αυτόν,να έχει τα guts να παραδεχτει το λάθος του και να μην δώσει νέα παράταση ουτε για 3-4 μήνες!Εξάλλου τι έχει να κερδίσει απο το να δωσει παράταση μερικους μήνες ακόμα;Λες και θα εμφανιστεί ο Αντίχριστος μέσα σε αυτους;

Γιώργοςκπ

Αριθμός μηνυμάτων : 871
Ημερομηνία εγγραφής : 31/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

<<εν πνεύματι των Προφητών>>  - Σελίδα 2 Empty Απ: <<εν πνεύματι των Προφητών>>

Δημοσίευση από raimon Παρ Δεκ 27, 2013 9:39 am

Γιώργο άσχετα αν γίνει η Δ.Π. Το 2018 (αν γίνει τότε) δεν έχει σημασία πότε θα εμφανιστεί ο αντίχριστος,αφού δεν μπορούμε να ξέρουμε η να καταλάβουμε το μυστήριο των κολοβωμένων ημερών και πόσο θα διαρκέσουν αυτές
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

<<εν πνεύματι των Προφητών>>  - Σελίδα 2 Empty Απ: <<εν πνεύματι των Προφητών>>

Δημοσίευση από xristoforos Παρ Δεκ 27, 2013 10:15 am

αρχικως ναι απτα λαπτοπ και το youtube...στη συνεχεια ισως και στις περιοχες που παει και μιλαει ο σνοουντεν? δεν ξερω! τι να σου πω?
παντως γραφικους θα τους ανεβαζουνε,γραφικους θα τους κατεβαζουνε τους 2 προφητες!
αυτο τι σημαινει? οτι δε θα λενε την αληθεια επειδη η πλειοψηφια θα τους απορριπτει?

xristoforos

Αριθμός μηνυμάτων : 1840
Ημερομηνία εγγραφής : 26/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

<<εν πνεύματι των Προφητών>>  - Σελίδα 2 Empty Απ: <<εν πνεύματι των Προφητών>>

Δημοσίευση από jm_ac_2018 Παρ Δεκ 27, 2013 1:32 pm

raimon έγραψε:Στα παραπάνω ποστ απαντήσεις δεν πήρα, δεν πειράζει,..
όμως από το λάπτοπ και το youtube θα γίνει η πληροφόρηση του κόσμου; δεν θα βγείτε έξω στον κόσμο???

ο ΘΕΟΣ γνωρίζει αγαπητε μου....."Γεννηθήτω το θέλημα σου" δεν λέμε στην Προσευχή μας???
Οπότε ας αφήσουμε τον ΘΕΟ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ, ΝΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕΙ-ΦΩΤΙΣΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ και εμείς να κάνουμε προσευχή ωστε να γινουμε ΠΙΟ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟΙ.....
jm_ac_2018
jm_ac_2018

Αριθμός μηνυμάτων : 1211
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

<<εν πνεύματι των Προφητών>>  - Σελίδα 2 Empty Απ: <<εν πνεύματι των Προφητών>>

Δημοσίευση από raimon Τετ Ιαν 01, 2014 11:42 am

xristoforos έγραψε:Γιαννη μετα απο αυτο που ανεβασε ο Στεφανος....νομιζω οτι μπορει να ειναι και αυτος ο ενας απο τους 3 προφητες...(αν ειναι 3 οι προφητες δηλαδη Ενωχ,Ηλιας,Ιωαννης και μαρτυρησουν οι 2 απο τους 3)
το κανω σα σκεψη....συμφωνεις ή διαφωνεις?
επισης γνωριζεις παρα πολλα πραγματα Γιαννη..δεν ηξερα οτι εισαι μετεωρολογος...σας εχει δωσει πολλα χαρισματα ο Θεος...σας προικισε πραγματικα!!! και ετσι πρεπει να ειναι οι προφητες..ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ!!!
εκτιμηση μου ειναι βεβαια ολα αυτα....δεν ξερω αν οσα λεω ευσταθουν!!τελοσπαντων.
Χριστόφορε θέλω σε παρακαλώ να μου πεις ειλικρινά,τα πιστεύεις αυτά που λες 100% η έχεις έστω και μια μικρή αμφιβολία μέσα σου.

Αν έχεις έστω και την παραμικρή αμφιβολία τότε γιατί τα γράφεις?????

xristoforos έγραψε:ειναι πασιφανες...οτι αμφιβολια για τον Γιαννη δεν εχω....για το δευτερο προσωπο εχω πει οτι ισως ειναι ο Νικολαος...αν τελικα ειναι 3 οι προφητες τοτε σοβαρος υποψηφιος ειναι και ο Στεφανος και ο Βασιλης...αλλιως μενουμε στους 2!!

Για αυτή την ιδέα γνώμη, θέλω να πάρουν θέση όλα τα μέλη του φόρουμ, δεν θέλω να εκτίθεμαι συνεχώς και να παίρνω αυτή την αρνητική στάση.

Να πουν παρακαλώ όλα τα μέλη την γνώμη τους.
<<Είναι απο τα μελη του φορουμ εδω οι προφητες??ναι,η όχι?>>
Και για τα μέλη που αναφέρετε ο Χριστόφορος αν αποδέχονται αυτό τον τίτλο, και τα υπόλοιπα μέλη αν συμφωνούν.
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

<<εν πνεύματι των Προφητών>>  - Σελίδα 2 Empty Απ: <<εν πνεύματι των Προφητών>>

Δημοσίευση από Efimeros Τετ Ιαν 01, 2014 11:58 am

Για αυτή την ιδέα γνώμη, θέλω να πάρουν θέση όλα τα μέλη του φόρουμ, δεν θέλω να εκτίθεμαι συνεχώς και να παίρνω αυτή την αρνητική στάση.

Να πουν παρακαλώ όλα τα μέλη την γνώμη τους.
<<Είναι απο τα μελη του φορουμ εδω οι προφητες??ναι,η όχι?>>
Και για τα μέλη που αναφέρετε ο Χριστόφορος αν αποδέχονται αυτό τον τίτλο, και τα υπόλοιπα μέλη αν συμφωνούν.

Ειλικρινά, χρειάζεσαι απάντηση;

Efimeros

Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

<<εν πνεύματι των Προφητών>>  - Σελίδα 2 Empty Απ: <<εν πνεύματι των Προφητών>>

Δημοσίευση από amnos Τετ Ιαν 01, 2014 12:48 pm

raimon έγραψε:
Για αυτή την ιδέα γνώμη, θέλω να πάρουν θέση όλα τα μέλη του φόρουμ, δεν θέλω να εκτίθεμαι συνεχώς και να παίρνω αυτή την αρνητική στάση.

Να πουν παρακαλώ όλα τα μέλη την γνώμη τους.
<<Είναι απο τα μελη του φορουμ εδω οι προφητες??ναι,η όχι?>>
Και για τα μέλη που αναφέρετε ο Χριστόφορος αν αποδέχονται αυτό τον τίτλο, και τα υπόλοιπα μέλη αν συμφωνούν.

Δεν μπορώ ν'απαντήσω για κάτι που δεν γνωρίζω. Μπορώ όμως ν'απαντήσω για κάτι που πιστεύω: στην παρούσα χρονική φάση, όπου δεν έχει ξεκινήσει την ενεργό δράση με τα μεγάλα σημεία πλάνης ο αντίχριστος είναι παρακινδυνευμένο και ΑΚΑΙΡΟ να χρίζουμε ως προφήτη/μάρτυρα της Αποκάλυψης όχι μόνο κάποιο μέλος του forum αλλά και οποιονδήποτε άνθρωπο ρασοφόρο ή μη. Ελπίζω να μην εκλάβεις αυτή την απάντηση ως διπλωματική υπεκφυγή. Είναι η αλήθεια όπως ακριβώς την νιώθω.
amnos
amnos

Αριθμός μηνυμάτων : 1146
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

<<εν πνεύματι των Προφητών>>  - Σελίδα 2 Empty Απ: <<εν πνεύματι των Προφητών>>

Δημοσίευση από xristoforos Τετ Ιαν 01, 2014 1:13 pm

πολυ ευστοχη η απαντηση του amnoy η οποια πιστευω πως με καλυπτει..δεν εχω την ικανοτητα να γραφω οπως ο αμνος και να τα εξηγω ετσι τοσο ομορφα....αλλα κατι παρομοιο θα απαντουσα!!!!
επισης...τι θα πει πιστευω και δεν πιστευω? αφου εγραψα οτι ειναι δικη μου εκτιμηση....
νομιζω πως εχω σιγουρευτει για τον Γιαννη....και τωρα ο αλλος προφητης λογικα ειναι ο Νικολαος....επειδη ομως βλεπω μαχιμο τον Στεφανο και ανθρωπο ΠΟΥ ΔΕ ΦΟΒΑΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΝΟΟΥΝΤΕΝ/ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ!....εβαλα ενα : μηπως ειναι ΚΑΙ αυτος προφητης και τελικα εχουμε 3 προφητες....στο τελος ομως θα μαρτυρησουνε δηλαδη θα σκοτωθουνε οι 2 συμφωνα με το Ευαγγελιο...!

xristoforos

Αριθμός μηνυμάτων : 1840
Ημερομηνία εγγραφής : 26/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

<<εν πνεύματι των Προφητών>>  - Σελίδα 2 Empty Απ: <<εν πνεύματι των Προφητών>>

Δημοσίευση από laste Τετ Ιαν 01, 2014 1:19 pm

Τι έγινε αδέλφια όπου καιινα κοιτάξω το μόνο που βλέπω είναι χολή και κατηγοριες ο ένας τον άλλον  κλπ. Λοιπόν ας σταματήσει αυτό σας παρακαλώ πολύ και ας τηρήσουμε σιγή ιχθύος για το θέμα των δυο προφητών.Σίγουρα αυτοί που θα βγούν μπροστά για να τους δουν όλοι και να καταδεικνύουν τον άνομο σίγουρα θα είναι και οι Προφήτες.Αυτοί που δεν θα λέγονται laste,raimon,student κλπ αλλά αυτοί που θα έχουν ονοματεπώνυμο και πρόσωπο.Πρόσωπο όχι φοβισμένο αλλά θαρραλέο που δεν θα φοβούνται αν τους κάνει κακό ο άνομος ή αν τους κατηγορήσουν για παλαβούς οι άλλοι.
Ναι αν τους δω αυτούς τους παραπάνω θα πω ναι είναι οι Προφήτες 2 ή 3 δεν έχει σημασία.Μπορεί να είναι ο Στέφανος, ο Διονύσιος ο Χριστόφορος ο Γιάννης, ο π.Μάξιμος ο π.Μουλατσιώτης.Δεν θα έχει σημασία γιατί για να έχουν το θάρρος να το κάνουν αυτό σίγουρα λειτουργούν μέσα από το Άγιο Πνέυμα.
Και φίλε μου raimon μην βγάζεις τέτοια χολή με τα πρόσωπα γιατί μπορεί να είσαι και εσύ ένας από τους Προφήτες.Το ξέρεις αυτό;Δεν το ξέρεις.Ο Θεός πάιρνει όποιον θέλει αυτός και τον κάνει στρατιώτη του.Και μη μου πεις όχι.Όλοι είμαστε αμαρτωλοί και σκουλίκια.Εμείς θα πούμε στον Θεό ποιον θα διαλέξει για Προφήτη του;Φυσικά και όχι.
Εγώ προσωπικά όπως είπε και πιο πάνω αυτοί που θα βγουν με πρόσωπο και ονοματεπώνυμο έξω για να καταδείξουν τον αντίχριστο χωρίς να φοβούνται τότε αυτοί είναι οι Προφήτες.

Για αυτό ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ας τηρήσουμε ΣΙΓΗ ΙΧΘΥΟΣ. Ευχαριστώ.
laste
laste

Αριθμός μηνυμάτων : 231
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

<<εν πνεύματι των Προφητών>>  - Σελίδα 2 Empty Απ: <<εν πνεύματι των Προφητών>>

Δημοσίευση από xristoforos Τετ Ιαν 01, 2014 1:20 pm

εν τω μεταξυ......θα δουμε κατα ποσον εμμενει να υποθετει πως ο αντιχριστος ειναι ο Ουιλλιαμ, αμα τη επιτροφη του,ο Βασιλειος.....(πιστευω πως θα συμβαδισει μαζι μας ομως....)
αφηνουμε λοιπον,ανοιχτο το παραθυρακι...μηπως και υπαρχει περιπτωση ο Βασιλης ως ανθρωπος να αποτελεσει την εκπληξη και γινει τελικα αυτος προφητης....
δηλαδη εχουμε 4 υποψηφιους για 3 θεσεις...αλλα στο τελος παντα να ξερετε οτι θα πεθανουνε 2!!!
με τα μεχρι τωρα δεδομενα...εχουμε Γιαννη,Στεφανο,Νικολαο και Βασιλη!!!!!
ισως το διδυμο Γιαννης-Στεφανος μα ισως και το διδυμο Γιαννης-Νικος θα ειναι αυτο που θα διαταξει ο αντιχριστος να σκοτωθει/βγει απτη μεση!

xristoforos

Αριθμός μηνυμάτων : 1840
Ημερομηνία εγγραφής : 26/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

<<εν πνεύματι των Προφητών>>  - Σελίδα 2 Empty Απ: <<εν πνεύματι των Προφητών>>

Δημοσίευση από Panossl4 Τετ Ιαν 01, 2014 1:25 pm

Υπομονή ,επιμονή κ προσευχή....το σχέδιο του θεού βγαίνει κατα γράμμα...εμεις ειμαστε ανυπόμονοι....
Panossl4
Panossl4

Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ημερομηνία εγγραφής : 28/09/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

<<εν πνεύματι των Προφητών>>  - Σελίδα 2 Empty Απ: <<εν πνεύματι των Προφητών>>

Δημοσίευση από raimon Τετ Ιαν 01, 2014 2:02 pm

laste έγραψε:Τι έγινε αδέλφια όπου καιινα κοιτάξω το μόνο που βλέπω είναι χολή και κατηγοριες ο ένας τον άλλον κλπ. Λοιπόν ας σταματήσει αυτό σας παρακαλώ πολύ και ας τηρήσουμε σιγή ιχθύος για το θέμα των δυο προφητών.Σίγουρα αυτοί που θα βγούν μπροστά για να τους δουν όλοι και να καταδεικνύουν τον άνομο σίγουρα θα είναι και οι Προφήτες.Αυτοί που δεν θα λέγονται laste,raimon,student κλπ αλλά αυτοί που θα έχουν ονοματεπώνυμο και πρόσωπο.Πρόσωπο όχι φοβισμένο αλλά θαρραλέο που δεν θα φοβούνται αν τους κάνει κακό ο άνομος ή αν τους κατηγορήσουν για παλαβούς οι άλλοι.
Ναι αν τους δω αυτούς τους παραπάνω θα πω ναι είναι οι Προφήτες 2 ή 3 δεν έχει σημασία.Μπορεί να είναι ο Στέφανος, ο Διονύσιος ο Χριστόφορος ο Γιάννης, ο π.Μάξιμος ο π.Μουλατσιώτης.Δεν θα έχει σημασία γιατί για να έχουν το θάρρος να το κάνουν αυτό σίγουρα λειτουργούν μέσα από το Άγιο Πνέυμα.
Και φίλε μου raimon μην βγάζεις τέτοια χολή με τα πρόσωπα γιατί μπορεί να είσαι και εσύ ένας από τους Προφήτες.Το ξέρεις αυτό;Δεν το ξέρεις.Ο Θεός πάιρνει όποιον θέλει αυτός και τον κάνει στρατιώτη του.Και μη μου πεις όχι.Όλοι είμαστε αμαρτωλοί και σκουλίκια.Εμείς θα πούμε στον Θεό ποιον θα διαλέξει για Προφήτη του;Φυσικά και όχι.
Εγώ προσωπικά όπως είπε και πιο πάνω αυτοί που θα βγουν με πρόσωπο και ονοματεπώνυμο έξω για να καταδείξουν τον αντίχριστο χωρίς να φοβούνται τότε αυτοί είναι οι Προφήτες.

Για αυτό ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ας τηρήσουμε ΣΙΓΗ ΙΧΘΥΟΣ. Ευχαριστώ.

Τι έγινε αδέλφια όπου καιινα κοιτάξω το μόνο που βλέπω είναι χολή και κατηγοριες ο ένας τον άλλον έγραψε:
Χολή? αν αυτό κατάλαβες laste από μένα? λυπάμαι!

Λοιπόν ας σταματήσει αυτό σας παρακαλώ πολύ και ας τηρήσουμε σιγή ιχθύος έγραψε:
Αυτό λέω και εγω με τον τρόπο μου τόσο καιρό για αυτό το θέμα, δεν ξέρω πως θα το παίρνατε αν πριν από 8 μήνες που δειλά δειλά πετάξαμε την ιδέα ότι οι προφήτες θα μπορούσαν να είναι οι πατέρες Νεκτάριος και Μάξιμος , δεν ξέρω επαναλαμβάνω πως θα σας φαινόταν αν σας έλεγα πριν 8-10 μηνες ότι, ακούστε με εγώ είναι ένας από τους προφήτες και λαλώ εν πνεύματι των προφητών! τι θα λεγατε???...τωρα τι εγηνε? επειδή δηλαδη καλλιεργήσαμε την ιδέα αυτή στο μυαλό μας γιαυτό δεν μας κάνει εντύπωση; εσείς δηλαδή πως αποδέχεστε αυτήν την ιδέα τώρα με τον Γιάννη και τον Ν. Βλαχο? μα είναι ποτέ δυνατόν να γράφονται τέτοια πράγματα;

Και φίλε μου raimon μην βγάζεις τέτοια χολή με τα πρόσωπα γιατί μπορεί να είσαι και εσύ ένας από τους Προφήτες. έγραψε:
Σε αυτό το σημείο θα σου απαντήσω laste με αυτό του πατρός Μάξιμου, μακριά από μένα τέτοιες σκέψεις.
Για αυτό ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ας τηρήσουμε ΣΙΓΗ ΙΧΘΥΟΣ. Ευχαριστώ έγραψε:
Αυτό πρέπει να τηρηθεί πρώτα από τον Χριστόφορο και Γιάννη για να μην υπάρχουν και απαντήσεις.


raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

<<εν πνεύματι των Προφητών>>  - Σελίδα 2 Empty Απ: <<εν πνεύματι των Προφητών>>

Δημοσίευση από jm_ac_2018 Τετ Ιαν 01, 2014 11:41 pm

Εκκλ. 3,1 Τοῖς πᾶσι χρόνος καὶ καιρὸς τῷ παντὶ πράγματι ὑπὸ τὸν οὐρανόν.
Εκκλ. 3,7 καιρὸς τοῦ ῥῆξαι καὶ καιρὸς τοῦ ῥάψαι, καιρὸς τοῦ σιγᾶν καὶ καιρὸς τοῦ λαλεῖν,


jm_ac_2018
jm_ac_2018

Αριθμός μηνυμάτων : 1211
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

<<εν πνεύματι των Προφητών>>  - Σελίδα 2 Empty Απ: <<εν πνεύματι των Προφητών>>

Δημοσίευση από Γιώργοςκπ Πεμ Ιαν 02, 2014 4:29 am

Aν είναι τόσο σίγουροι και οι 2 οτι ο Αντίχριστος είναι ο Σνοουντεν (δειτε νεα αναρτηση Νικολάου Βλάχου εδω:http://wwwhanukah2011.blogspot.gr/2010/10/blog-post.html?showComment=1388664413827#c9109512413169660473)
τοτε ας αφήσουν στην ακρη τους υπολογιστές και το ιντερνετ και να βγουν στον κόσμο δημόσια να το κηρύττουν!Εξάλλου,αυτη την στιγμή που μιλάμε,οι 2 προφήτες δεν έχουν εμφανιστεί...)

Γιώργοςκπ

Αριθμός μηνυμάτων : 871
Ημερομηνία εγγραφής : 31/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

<<εν πνεύματι των Προφητών>>  - Σελίδα 2 Empty Απ: <<εν πνεύματι των Προφητών>>

Δημοσίευση από jm_ac_2018 Πεμ Ιαν 02, 2014 4:54 am

ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ κεφ 3ο

1 Ἐν δὲ ταῖς ἡμέραις ἐκείναις παραγίνεται Ἰωάννης ὁ βαπτιστὴς κηρύσσων ἐν τῇ ἐρήμῳ τῆς Ἰουδαίας
2 καὶ λέγων· Μετανοεῖτε· ἤγγικεν γὰρ ἡ βασιλεία τῶν οὐρανῶν.
3 οὗτος γάρ ἐστιν ὁ ῥηθεὶς διὰ Ἠσαΐου τοῦ προφήτου λέγοντος· Φωνὴ βοῶντος ἐν τῇ ἐρήμῳ, Ἑτοιμάσατε τὴν ὁδὸν Κυρίου, εὐθείας ποιεῖτε τὰς τρίβους αὐτοῦ.
4 Αὐτὸς δὲ ὁ Ἰωάννης εἶχεν τὸ ἔνδυμα αὐτοῦ ἀπὸ τριχῶν καμήλου καὶ ζώνην δερματίνην περὶ τὴν ὀσφὺν αὐτοῦ, ἡ δὲ τροφὴ ἦν αὐτοῦ ἀκρίδες καὶ μέλι ἄγριον.
5 τότε ἐξεπορεύετο πρὸς αὐτὸν Ἱεροσόλυμα καὶ πᾶσα ἡ Ἰουδαία καὶ πᾶσα ἡ περίχωρος τοῦ Ἰορδάνου,
6 καὶ ἐβαπτίζοντο ἐν τῷ Ἰορδάνῃ ποταμῷ ὑπ' αὐτοῦ ἐξομολογούμενοι τὰς ἁμαρτίας αὐτῶν.
7 Ἰδὼν δὲ πολλοὺς τῶν Φαρισαίων καὶ Σαδδουκαίων ἐρχομένους ἐπὶ τὸ βάπτισμα αὐτοῦ εἶπεν αὐτοῖς· Γεννήματα ἐχιδνῶν, τίς ὑπέδειξεν ὑμῖν φυγεῖν ἀπὸ τῆς μελλούσης ὀργῆς;
8 ποιήσατε οὖν καρπὸν ἄξιον τῆς μετανοίας·

9 καὶ μὴ δόξητε λέγειν ἐν ἑαυτοῖς, Πατέρα ἔχομεν τὸν Ἀβραάμ· λέγω γὰρ ὑμῖν ὅτι δύναται ὁ Θεὸς ἐκ τῶν λίθων τούτων ἐγεῖραι τέκνα τῷ Ἀβραάμ.
10 ἤδη δὲ ἡ ἀξίνη πρὸς τὴν ῥίζαν τῶν δένδρων κεῖται· πᾶν οὖν δένδρον μὴ ποιοῦν καρπὸν καλὸν ἐκκόπτεται καὶ εἰς πῦρ βάλλεται.
11 ἐγὼ μὲν ὑμᾶς βαπτίζω ἐν ὕδατι εἰς μετάνοιαν· ὁ δὲ ὀπίσω μου ἐρχόμενος ἰσχυρότερός μού ἐστιν, οὗ οὐκ εἰμὶ ἱκανὸς τὰ ὑποδήματα βαστάσαι· αὐτὸς ὑμᾶς βαπτίσει ἐν Πνεύματι ἁγίῳ καὶ πυρί·
12 οὗ τὸ πτύον ἐν τῇ χειρὶ αὐτοῦ, καὶ διακαθαριεῖ τὴν ἅλωνα αὐτοῦ, καὶ συνάξει τὸν σῖτον αὐτοῦ εἰς τὴν ἀποθήκην, τὸ δὲ ἄχυρον κατακαύσει πυρὶ ἀσβέστῳ.
13 Τότε παραγίνεται ὁ Ἰησοῦς ἀπὸ τῆς Γαλιλαίας ἐπὶ τὸν Ἰορδάνην πρὸς τὸν Ἰωάννην τοῦ βαπτισθῆναι ὑπ' αὐτοῦ.
14 ὁ δὲ Ἰωάννης διεκώλυεν αὐτὸν λέγων· Ἐγὼ χρείαν ἔχω ὑπὸ σοῦ βαπτισθῆναι, καὶ σὺ ἔρχῃ πρός με;
15 ἀποκριθεὶς δὲ ὁ Ἰησοῦς εἶπεν πρὸς αὐτόν· Ἄφες ἄρτι· οὕτω γὰρ πρέπον ἐστὶν ἡμῖν πληρῶσαι πᾶσαν δικαιοσύνην. τότε ἀφίησιν αὐτόν·
16 καὶ βαπτισθεὶς ὁ Ἰησοῦς ἀνέβη εὐθὺς ἀπὸ τοῦ ὕδατος· καὶ ἰδοὺ ἀνεῴχθησαν αὐτῷ οἱ οὐρανοί, καὶ εἶδεν τὸ Πνεῦμα τοῦ Θεοῦ καταβαῖνον ὡσεὶ περιστερὰν καὶ ἐρχόμενον ἐπ' αὐτόν·
17 καὶ ἰδοὺ φωνὴ ἐκ τῶν οὐρανῶν λέγουσα· Οὗτός ἐστιν ὁ υἱός μου ὁ ἀγαπητός, ἐν ᾧ εὐδόκησα.
jm_ac_2018
jm_ac_2018

Αριθμός μηνυμάτων : 1211
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

<<εν πνεύματι των Προφητών>>  - Σελίδα 2 Empty Απ: <<εν πνεύματι των Προφητών>>

Δημοσίευση από raimon Πεμ Ιαν 02, 2014 5:41 am

Δεν καταλαβαίνω Γιάννη τι υπονοείς με το χωρίο αυτό που ανάρτησες δεν μπορώ να ξέρω τι σκέπτεται το μυαλό σου.
Eν πάση περιπτώσει ο Νικ. Βλάχος τα λέει πολύ καλά στο μπλοκ του πλην όμως θα δούμε στο μέλλον αν είναι τελικά ο Σνόουντεν ο αντίχριστος.
Όμως!! Για τους προφήτες ποτέ δεν υπονοεί ούτε τον εαυτό του ούτε κανένα άλλο λαϊκό ούτε κανένα κληρικό και καλώς πράττει, ανακοινώνει την σύντομη έλευση του αντιχρίστου που όπως λέει κανείς δεν μπορεί να του στερήσει αυτό το δικαίωμα σαν ορθόδοξος χριστιανός όπως και έχει χρέος ο κάθε χριστιανός να μιλάει, σε κανένα σημείο δεν αναφέρει ούτε τον εαυτό του ούτε κανένα άλλο όπως είπα για προφήτη, η εκκλησία μας όλους τους αιώνες με τους Άγιους της μιλούν για δυο Προφήτες Ηλία Ενώχ, για αυτούς μιλάει και ο Ν. Βλάχος παρερμηνείες στην αποκάλυψη δεν χωρούν, εκτός και αν εμείς είμαστε πιο φωτισμένοι από τον Ιωάννη τον Χρυσόστομο και άλλους μεγάλους πατέρες.
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

<<εν πνεύματι των Προφητών>>  - Σελίδα 2 Empty Απ: <<εν πνεύματι των Προφητών>>

Δημοσίευση από xristoforos Πεμ Ιαν 02, 2014 1:05 pm

δηλαδη θα πρεπει να γραψει ο Νικος, ''εγω ειμαι ο προφητης'' και τοτε αμεσως θα πειστεις Οδυσσεα? τι λογικη ειναι αυτη ?

xristoforos

Αριθμός μηνυμάτων : 1840
Ημερομηνία εγγραφής : 26/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

<<εν πνεύματι των Προφητών>>  - Σελίδα 2 Empty Απ: <<εν πνεύματι των Προφητών>>

Δημοσίευση από raimon Πεμ Ιαν 02, 2014 1:48 pm

Καλά ο Ν.Βλάχος δεν το λέει αυτό και ούτε θα έχει περάσει από το μυαλό του κάτι τέτοιο,εμείς όμως εδώ γιατί αυτοανακηρυχτήκαμε προφήτες????
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

<<εν πνεύματι των Προφητών>>  - Σελίδα 2 Empty Απ: <<εν πνεύματι των Προφητών>>

Δημοσίευση από xristoforos Πεμ Ιαν 02, 2014 1:53 pm

raimon έγραψε:Καλά ο Ν.Βλάχος δεν το λέει αυτό και ούτε θα έχει περάσει από το μυαλό του κάτι τέτοιο,εμείς όμως εδώ γιατί αυτοανακηρυχτήκαμε προφήτες????
ε 2 ειναι.....ο ενας ειναι ο Νικολαος που εχει δικο του μπλογκ αλλα ειναι κι εδω σε εμας μελος!!!
και ο αλλος ειναι ο Γιαννης ο οποιος δεν αυτοανακυρηχτηκε προφητης...απλα κανει μπαμ (τουλαχιστον σε εμενα) οτι ειναι ΠΡΟΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ ΧΡΙΣΤΟΥ ΕΛΕΥΣΕΩΣ!!!
θα με ρωτησεις τωρα...''γιατι Χριστοφορε στην αρχη υπεθετες τους πατερα Νεκταριο και Μαξιμο?''
υπεθετα αυτους αλλα δεν τον υπεδειξαν οι 2 σεβαστοι πατερες!!! ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΤΟ 1983,2013 ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ ΜΑΞΙΜΟΥ...ΔΕ ΘΑ ΔΡΟΥΣΑΝ ΟΙ 2 ΠΡΟΦΗΤΕΣ ΣΗΜΕΡΑ!!! Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΑΞΙΜΟΣ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΕ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΩΝ ΔΥΟ ΠΡΟΦΗΤΩΝ ΠΟΥ ΑΝΑΛΑΒΑΝΕ ΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ 2013 ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ!!!
ΟΠΩΣ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΜΒΟΛΗ ΣΤΗΝ ΕΥΡΕΣΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ ΕΙΧΑΝ Η ΕΡΕΥΝΑ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΗ ΓΙΑ ΟΥΙΛΛΙΑΜ ΚΑΙ Η ΜΗ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΑΠΟ ΠΑΤΕΡΑ ΜΑΞΙΜΟ ΓΙΑ ΟΥΙΛΛΙΑΜ (ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΟΜΩΣ...ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΑΥΤΑ!!!)

xristoforos

Αριθμός μηνυμάτων : 1840
Ημερομηνία εγγραφής : 26/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

<<εν πνεύματι των Προφητών>>  - Σελίδα 2 Empty Απ: <<εν πνεύματι των Προφητών>>

Δημοσίευση από raimon Πεμ Ιαν 02, 2014 2:02 pm

Να σε ρωτήσω Χριστόφορε κάτι, και πότε θα ανακοινώσετε στον Ν Βλάχο τα νέα ότι,είναι ο ένας από τους προφήτες να δούμε τι θα σας πει και πως θα αντιδράσει??
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

<<εν πνεύματι των Προφητών>>  - Σελίδα 2 Empty Απ: <<εν πνεύματι των Προφητών>>

Δημοσίευση από Panossl4 Πεμ Ιαν 02, 2014 2:24 pm

Μιλάω καθημερινά με το Νικόλαο...εχω πολυ καλές σχέσεις.ειναι σοβαρό άτομο με επίπεδο ,ταπεινός κ αγωνιστής.τα μυαλά του δε φουσκωνουνε...θέλει να μάθει ο κόσμος οτι ο snowden ειναι το θηρίο...ειναι σίγουρος.
Panossl4
Panossl4

Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ημερομηνία εγγραφής : 28/09/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

<<εν πνεύματι των Προφητών>>  - Σελίδα 2 Empty Απ: <<εν πνεύματι των Προφητών>>

Δημοσίευση από xristoforos Πεμ Ιαν 02, 2014 2:27 pm

χωρις να μιλαω με τον Νικολαο....συμφωνω οτι ο συγκεκριμενος ανθρωπος,ειναι ολα αυτα που ανεφερε ο Πανος...!!!!
αστρο λαμπρο οδηγει Νικολαο και Ιωαννη.....μπορει να ειμαι φολα αμαρτωλος αλλα τουλαχιστον παρατηρω τι συμβαινει γυρω μου!

xristoforos

Αριθμός μηνυμάτων : 1840
Ημερομηνία εγγραφής : 26/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

<<εν πνεύματι των Προφητών>>  - Σελίδα 2 Empty Απ: <<εν πνεύματι των Προφητών>>

Δημοσίευση από raimon Πεμ Ιαν 02, 2014 2:36 pm

Panossl4 έγραψε:Μιλάω καθημερινά με το Νικόλαο...εχω πολυ καλές σχέσεις.ειναι σοβαρό άτομο με επίπεδο ,ταπεινός κ αγωνιστής.τα μυαλά του δε φουσκωνουνε...θέλει να μάθει ο κόσμος οτι ο snowden ειναι το θηρίο...ειναι σίγουρος.
Όλα αυτά καλά,όμως μέχρι εκεί, αν και βιάζετε κατ΄εμε για το ποιός είναι ο αντίχριστος, φοβάμαι μήπως καταλήξει όπως το τέλος του 2011 που θα εμφανιζόταν ο αντ. εγώ πάντως εύχομαι με όλη μου την καρδιά να είναι Σνόουντεν και να βγει αληθινός ο Νικόλαος και να μην είναι κανένα πυροτέχνημα όπως αυτά που είδαμε αυτές τις ημέρες και χαθεί και ξεχαστεί από την επικαιρότητα.
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης