ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΙΩΑΝΝΗ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ

Σελίδα 3 από 12 Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ

Δημοσίευση από raimon Δευ Απρ 15, 2013 8:59 am

vas019 έγραψε:Ωραια, απο εκει που προοριζοσουν για βασικος αγωνιστης εναντιον της αναλαμπης, δειχνεις να θελεις να περασεις στο στρατοπαιδο της αναλαμπης.
Ανοιξε λοιπον ενα νημα να την υπερασπιστεις σε στενη επικοινωνια με τον πνευματικο σου. Αλλωστε αφου πολεμισες τοσο καλα την αναλαμπη, θα πρεπει να εμαθες κατι συγκλονιστικο για να αλλαξεις γνωμη..
Αρχισε λοιπον απο τις αναιρεσεις των αναιρεσεων των προφητειων που εχω δημοσιευσει. Τυπωσε τες και δωστες στον πνευματικο σου και οπου αλλου θελεις , στειλτες στην ιερα κοινοτητα Α.Ορους..Για να δουμε..

Το επιχειρημα με τους γεροντες ειναι αναξιοπιστο, οπως και οι πολλοι γεροντες.. Μπορει καλιστα να προερχεται απο "γεροντικη παπαγαλιαση".
Ποιος απο αυτους μυροβλησε η κοιμηθηκε με το χαμογελο τηε ευτυχιας στο προσωπο? Ποιος εχει μαρτυριες για θαυματα? Ποιοι γεροντες το ειπαν , σε ποιους και ποτε? Τι εχεγγυα εχουν αυτοι οι γεροντες περα απο το τυπικο σχημα τους και την υποτιθεμενη αποστολη τους? Θαυματοποιησαν η προφητευσαν εστω σε προσωπικο επιπεδο πετυχημενα?
Μην ακουσω τα πολυσυζητημενα του .Πορφυριου για ανθρωπο του Θεου , ουτε τα του π.Παισιου. Κανεναν καινουργιο εχεις η απλα τις φαντασιοπληκτες ερμηνιες και κατανοησεις του καθε μοναχου η Ιερεα που πρεπει να διεκδικουν δαφνες περι αλανθαστου?

Αληθεια για το νεο βιντεο με τον π.Ι.Βατοπαιδινο και την μαρτυρια περι γενησεως Αντιχριστου απο τον π.Βησσαριων τι λεει ο πνευματικος?

Ενα βιβλιο για την πλανη της Αναλαμπης παντως θα ξεπερνουσε ισως σε πωλησεις αυτο του αντιχριστου...Εδω ειναι η ροδος , εδω και η ..μαγκια Γεωργιε..

Τωρα δικαιολογω τον καημενο τον True...
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ

Δημοσίευση από raimon Δευ Απρ 15, 2013 8:59 am

vas019 έγραψε:Επισης απορω με τοσους γεροντες αλλα και ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟΥΣ αγιους που μιλησαν για αντιχριστο στις μερες μας αλλα και ΤΟΣΑ μα ΤΟΣΑ σημαδια για την ελευση του, πως μερικοι κοιμουνται τον υπνο του δικαιου χριστιανου που ετοιμαζεται για επιγεια βασιλεια και χρυσα κουταλια με την ορθοδοξια κοκκινων χαλιων γηινης εξουσιας.
Κατι τετοια θα ελεγαν και στην Κωσταντινουπολη της παρακμης το 1452..
Οτι ο Θεος θα φυλαξει την Βασιλευουσα, ασχετα με τον οικουμενισμο του Παπα...Φυσικα για τον οικουμενισμο η τον οικουμενικο πατριαρχη , τσιμουδια δεν εβγαλε ο πνευματικος , ετσι? Ολα καλα και αγια?
Θελω να δω , θα βρουν σθενος να μαρτυρησουν και να ομολογησουν η θα σφραγισθουν επειδη δεν ηρθε αναλαμπη...
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ

Δημοσίευση από raimon Δευ Απρ 15, 2013 9:00 am

vas019 έγραψε:
Γιώργος έγραψε:.Αλλά μετά απο αυτή την συζήτηση δεν πιστεύω οτι ο πατέρας Μάξιμος έχει δίκιο...Έχασα την πίστη μου σε αυτόν......Και το χειρότερο πράγμα είναι ο προδωμένος οπαδός.....Γιατί ήμουν οπάδος του πατρός Μαξίμου,δεν το κρύβω...Τώρα όμως όλα αυτά έχουν αλλάξει......

Μα εδω στα φορουμ τοσους μηνες ασταματητα εχουμε ανακαλυψει ενα καρω εγγραφους λογους απο ιερα κειμενα υπερ του πατρος Μαξιμου και ενα καρω Ιερους ανθρωπους και Αγιους που συνηγορουν υπερ της Θεωρειας του.

Μονο ο Μαξιμος νομιζουν οτι ειναι? Ελεος με την πεισματικη και τετυφλωμενη κριση καποιων..Τοσο μυαλο θελει να δεις ΟΤΙ διωκτηκε γιατι λεει την αληθεια και Δεν Δικαιολογηθηκε Θεολογικα και νομοκανομικα ο διωγμος του? Θελει πολυ για να δεις οτι βαδιζει στα χναρια του αγ.Νεκταριου? Η Προχειροτητα μερικων και η επιφανειακη κατακριση τους ειναι ανευ προηγουμενου..
Θα παραδεκτουν οτι ο π.Μαξιμος ειναι ενας σπουδαιος μοναχος του Θεου εαν κανουν λαθος και κατεκριναν εναν καλο υποψηφιο για Αγιο αληθινο?

Θελει πολυ για να δεις οτι η συγχρονη γεροντολαγνεια λογω της διαφημισης του γ.Παισιου εριξε το δηλητηριο της στην συγχρονη ορθοδοξια? Λες και η λαικη γυναικα των 25 ετων δεν μπορει με την αρετη της και την ασκηση της να ξεπερασει δυνητικα τις προφητικες ικανοτητες των αγιοριτων γεροντων...Ποιος τους τα διδαξε αυτα και ξεχασαν τι εγινε με τον πατερα του μοναχισμου...Αγ.Αντωνιο...

Μαλιστα, μερικοι αμφιβολοι γεροντες η ακομα χειροτερα κακες ερμηνειες λογων τους (που αναμασουν την φερομενη ψευτοπροφητεια αποδιδομενη στον Α.Ανδρεα), εναντιον ολων των βασικων προφητων και αναγνωρισμενων Αγιων και συγχρονων κεκοιμημενων υποψηφιων προς αγιοποιηση..

Καποιος μοναχος παντως του αγ.ορους εγραψε βιβλιο ειδικα για την αρρωστεια της συγχρονης γεροντολαγνειας..

Αυτο το γνωστο ολοι πισω , ολοι πλανηθηκαμε μαλλον οι αναλαμπιστες θα το πουν...
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ

Δημοσίευση από raimon Δευ Απρ 15, 2013 9:00 am

vas019 έγραψε:Το θεμα εδω ταιριαζει γαντι παντως...Ολοι οι αναλαμπιστες στρωνουν κοκκινο χαλι για τον αντι...Ουτε να σκεφτονται δεν θελουν διωγμους αλλα δαφνες επιγειες κτλ..

Μα καλα , ολοι αυτοι οι αναλαμπιστες πνευματικοι , γιατι αραγε ποτε δεν μιλουν για τον Δεσποτη που αρνηθηκε την εγκυροτητα του 666 Μπροστα στην καμερα και ηταν προεδρος της επιτροπης των αιρεσεων που καταδικασε συνοπτικα το βιβλιο του π.Μαξιμου?

Σκοταδι και παλι Σκοταδι...ποσο σχεση μπορει να εχει με το Φως?
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ

Δημοσίευση από raimon Δευ Απρ 15, 2013 9:01 am

jm_ac_2018 έγραψε:
Γιώργος έγραψε:Ελάτε και λίγο στην θέση μου,τι να κάνω;;;Λυσσάξανε όλοι να πάω να βρώ πνευματικό και να του μιλήσω για τα εσχατολογικά.Ε,πήγα και εγώ σε έναν απο τους διασημότερους που υπάρχουν...Του είπα για τον πατέρα Μάξιμο και την θεωρεία του 2018,και μου μίλησε για την αναλαμπή!Μου αποσαφήνισε οτι αναλαμπή θα γίνει,διότι το έχουν πει πολλοί γέροντες και όχι μόνο ένας....Το ξέρω βέβαια οτι είναι ένα θεολογούμενο θέμα και δεν οφείλω υπακοή οπωσδήποτε...Αλλά μετά απο αυτή την συζήτηση δεν πιστεύω οτι ο πατέρας Μάξιμος έχει δίκιο...Έχασα την πίστη μου σε αυτόν......Και το χειρότερο πράγμα είναι ο προδωμένος οπαδός.....Γιατί ήμουν οπάδος του πατρός Μαξίμου,δεν το κρύβω...Τώρα όμως όλα αυτά έχουν αλλάξει......

o πνευματικος σου αποδέχεται τον Οικουμενισμό αγαπητέ Γεωργιε?
Υποστηρίζει τις απόψεις του Οικουμενικου Πατριαρχη οι οποίες οδηγουν σε αίρεση την Εκκλησία?
Ψαξε αυτα τα βασικά για να καταλάβεις τι ακριβως πρεσβεύει ο πνευματικός σου..και υστερα συνεχίζουμε..
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ

Δημοσίευση από raimon Δευ Απρ 15, 2013 9:01 am

jm_ac_2018 έγραψε:
Γιώργος έγραψε:vas,jm,raimon,xristofore,batraxe,
με ένα πρόχειρο υπολογισμό που έκανα,το καθαρό κέρδος απο την πώληση των βιβλίων του πατρός Μαξίμου ανέρχεται στα 300.000 ευρώ!Και μιλάμε για καθαρό κέρδος,στην τσέπη!Το ταξίδι στο εξωτερικό το ετοιμάζει για τα μέσα του 2013,τότε που δεν θα τον σηκώνει άλλο να μένει στην Ελλάδα...Έχει φροντίσει απο τώρα να διαφύγει έξω στην υγειά των κορόιδων που πήγαν και αγόρασαν τα βιβλία του!Αν το ήξερα οτι ήταν απάτη,δεν θα υπέγραφα ποτέ να μην πάρω λεφτά....Αλλά αυτός όχι μόνο έκλεψε την ερεύνά μου,αλλά μόστραρε και το όνομα του στο βιβλίο!
Ο λόγος τώρα που μετεστράφηκα 100% απο αυτά που έλεγα πριν,είναι η επίσκεψη μου στον πνευματικό που μου πρότεινε ο Τrue.Μου είπε,περαν πάσης αμφιβολίας,ότι ο Μάξιμος είναι λάθος!Και οτι θα γίνει αναλαμπή το 2013-14!Το βασίζει πάρα πολύ και στον πατέρα Πορφύριο που τον ήξερε προσωπικά και του είπε για τον άνθρωπο του Θεού!΄
Όπως καταλαβαίνετε,απο την στιγμή που το λέει ο πνευματικός μου δεν μπορώ παρά να κάνω υπακοή...

2 πραγματα εχω να σου πω φιλε Γιωργο..

1)Ειναι κατάκριση υψηλου βαθμου, η οποία σε ζημιώνει ψυχικα, αυτα που λες εναντιον του π.Μάξιμου..Ενας που θέλει να κάνει "κονομα" ειναι δυνατον να μην έχει τίποτα στο ονομα του (σπιτι-αυτοκινητο-χρηματα..) οπως έχουμε ολοι μας??Επειδη το εχω ερευνήσει σου λεω οτι ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΑΞΙΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ αλλα ουτε και ΧΡΗΜΑΤΑ...και να ξέρεις οτι ο αντιθετος ΕΧΘΡΟΣ παραμονεύει για να ρίξει τον ΠΙΣΤΟ στην απόγνωση και στην απορια...ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΙΣ ΠΑΓΙΔΕΣ ΤΟΥ ΠΟΝΗΡΟΥ...!!!

2)Επειδη ο Γερων Πορφύριος ζουσε σχετικά κοντα στην περιοχη που μενω, δεν εχω ΚΑΜΜΙΑ ΜΑΡΤΥΡΙΑ που να ΣΥΜΦΩΝΕΙ με το σχετικό περι "ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ"..εδινε συνεχως προσωπικές/οικογενοιακες συμβουλές και δεν ασχολούνταν και πολυ με τον ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ..οπότε αυτο ειναι ΝΕΟ-ΤΑΞΙΤΙΚΟ στα πλαίσια της ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ, μαζι με τα "λεγόμενα" του γερο-Παισιου περι ΑΝΑΛΑΜΠΗΣ της ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ..
Κανουν μεγάλη ζημια οι ΝΕΟ-ΤΑΞΙΤΕΣ και γενικότερα οι υπηρέτες του ΣΚΟΤΟΥΣ χρησιμοποιώντας το στόμα γνωστων γερόντων ωστε να ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΟΥΝ την ΑΛΗΘΕΙΑ...

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ και ευχομαι ο ΠΑΝΑΓΑΘΟΣ ΘΕΟΣ να μας ΦΩΤΙΣΕΙ ωστε να δουμε τον δρόμο της ΑΛΗΘΕΙΑΣ-ΦΩΤΟΣ και να φύγουμε απο τον ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ δρόμο του ΣΚΟΤΟΥΣ....
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ

Δημοσίευση από raimon Δευ Απρ 15, 2013 9:02 am

jm_ac_2018 έγραψε:
vas019 έγραψε:Το θεμα εδω ταιριαζει γαντι παντως...Ολοι οι αναλαμπιστες στρωνουν κοκκινο χαλι για τον αντι...Ουτε να σκεφτονται δεν θελουν διωγμους αλλα δαφνες επιγειες κτλ..

Μα καλα , ολοι αυτοι οι αναλαμπιστες πνευματικοι , γιατι αραγε ποτε δεν μιλουν για τον Δεσποτη που αρνηθηκε την εγκυροτητα του 666 Μπροστα στην καμερα και ηταν προεδρος της επιτροπης των αιρεσεων που καταδικασε συνοπτικα το βιβλιο του π.Μαξιμου?

Σκοταδι και παλι Σκοταδι...ποσο σχεση μπορει να εχει με το Φως?

και το χειρότερο είναι οτι το χαλι..στρώνεται..απο τους ιδιους τους Πνευματικους οι οποίοι επειδή δεν θέλουν να στενοχωρήσουν τα πνευματικοπαίδια τους δεν τους αναφέρουν ΤΙΠΟΤΑ για τις δυσκολίες που έρχονται αλλα και δεν θέλουν να μιλάνε για τον ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ αλλα μονον για τον ΧΡΙΣΤΟ..
Επίσης επειδή υπάρχουν και μοναστήρια που έχουν καλές σχέσεις με Μητροπολιτες/Επισκοπους κτλ και θέλουν να τις διατηρήσουν χωρις να κατηγορηθουν ως ΕΝΑΝΤΙΟΙ ΤΟΥΣ...δεν θέλουν να ασχολούνται με τα θέματα αυτα τα εσχατολογικά καθόλου..παρα τις επίμονες ερωτήσεις τι θα γινει το 2012-2013 τι πρέπει να κάνουμε κτλ κτλ...ασχολούνται μονον με τα επιφανειακα προσωπικά-οικογενοιακα προβλήματα αλλά είναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να μην ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΝ τους πιστους που ρωτουν για το τι θα συμβεί...αν θεωρήσουμε οτι γνωρίζουν με την Θεια Χάρη...
Οταν ο Ορθόδοξος ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ οτι οι απαντήσεις ΔΕΝ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΠΡΟΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΟΙΚΟΔΟΜΗ αλλα ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΛΑΣΤΟΥΝ ΥΠΑΡΧΟΥΣΕΣ ΚΑΛΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ με ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΥΣ τους καλο είναι να αρχίσει το ψάξιμο για άλλο πνευματικό..
Τα γραφω απο δικες μου εμπειρίες ολα αυτα και δεν αποτελούν φαντασίες και εικασίες..
Ειναι αυτο που έχει γραφεί απο πολλούς οτι στα εσχατα χρονια οι κληρικοί θα γίνουν ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ και ΑΣΕΒΕΣΤΕΡΟΙ απο τους λαικους..
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ

Δημοσίευση από raimon Δευ Απρ 15, 2013 9:03 am

vas019 έγραψε:
Γιώργος έγραψε:Ελάτε και λίγο στην θέση μου,τι να κάνω;;;Λυσσάξανε όλοι να πάω να βρώ πνευματικό και να του μιλήσω για τα εσχατολογικά.Ε,πήγα και εγώ σε έναν απο τους διασημότερους που υπάρχουν..

Ο λογος που ειναι διασημος μηως εχει να κανει και με ωραιοποιησεις που γαργαλουν ομορφα τα αυτια? Δικα σου προσφατα σοφα λογια ειναι, τα ξεχασες? Ο δρομος του ασκητικου φρονηματος και της αυταπαρνησης ειναι σκληρος ξερεις..Μηπως πηγες σε εναν απο τους καθαροτερους αναλαμπιστες?

Και πηγες εκει να μιλησεις για εσχατολογικα, μεσα σε εν συντομο διαστημα λιγης ωρας , ενω εσυ ασχολεισαι ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΣ με το θεμα για χρονια?
Και σε επεισε σε ελαχιστο χρονο χωρις να λαβει γνωση των συνολικων δεδομενων, με εναν απλο γενικολογο "ανθρωπος του Θεου"? Ελέος..
Μηπως πεταγε στο αερα η ειδες καποιο αλλο φοβερο σημειο? Γιατι προσωπκα μονο εαν εβλεπα κατι υπερβολικα δυνατο θα με εκανε να τον λαβω σοβαρα υποψη μου. Διαφορετικα αρκουμε σε οσα μεχρι σημερα εχω βιωσει και μαθει που κινουνται σε εντελως αντιθετη κατευθηνση.

Ο λογος που σου λεγαμε αδερφε Γεωργιε να πας σε εναν ουδετερο εστω πνευματικο, και οχι για παραδειγμα στον π.Νεκταριο Μουλατσιωτη, ειναι για να σου φυγει σε προσωπικο επιπεδο η προφητικη οιηση που επεδειξες κατα καιρους οτι σου ειχε αποκαλυφθει εκ Θεου η ακριβη ημερομηνια εμφανισης και η συνεχομενη μανια σου να επιχειρεις δημοσιως να δινεις ημερομηνιες χωρις επιφυλαξη. Ισως να σου εδινε μια μεση συμβουλη να μην ασχολεισαι και πολυ με ημερομηνιες και να ησουν ετοιμος εν παντι καιρο για ολα..

Αλλα εσυ πηγες απευθειας στην πηγη της θεολογουμενης πλανης. Η προσωπικη γνωριμια με εναν διασημο γεροντα και η προβολη αυτης για να κερδηθουν πνευματικοι ποντοι, δημιουργει οιηση ιερατικου βαθμου..
Σο βιβλιο για την γεροντολαγνεια κτλ εξηγειται πως διαφοροι συγχρονοι ασημοι γεροντες ζηλεψαν την δοξα του π.Παισιου και σε ποσα ανορθοδοα κατεφυγαν...Αβυσος η ψυχη του ανθρωπου χωρις το θερμο ζωηφορο πνευμα σε πρωτη προταιρεοτητα να οδηγει τους λογισμους και τις πραξεις μας.

Εν ολιγοις , εαν καποιος κραταει επιθετικη σταση προς τον πατερα ΜΑΞΙΜΟ, οφειλει εγγραφως να αναιρεσει τα γραφομενα του και τις αναγωγες των αγιων που εχουν, δινοντν την σωστη ερμηνεια και διασταση.
ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΟΥΔΕΙΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΚΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.
ΟΥΔΕΙΣ...

Η μετριοπαθη σταση ειναι ανεκτη, οταν ομως βλεπεις επιφανειακοτητες της ταξης του 100% χωρις εξηγηση, τοτε ...
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ

Δημοσίευση από raimon Δευ Απρ 15, 2013 9:04 am

xristoforos έγραψε:πο ρε φιλε...τι σημασια εχει να ειναι διασημος ο ιερωμενος που σε εξομολογει? εχει καμμια απολυτως σημασια για τον ΚΥΡΙΟ ???????????

δηλαδη μονο οι διασημοι ιερεις εξομολογουνε καλα????

ΚΙ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΣΗΜΟΣ....ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΑΣ ΛΕΣ Κ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ? ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΦΟΒΗΘΕΙΣ? ΔΙΑΣΗΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΛΛΟΥ...!!!!!

ΕΔΩ ΔΕΝ ΠΑΡΑΔΕΧΕΣΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΟΤΙ ΕΣΦΑΛΛΕΣ ΜΕ ΤΟ ΨΕΥΔΟ-ΦΟΞ.....!!!!!!
ΟΠΟΤΕ ΤΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΡΕ ΓΙΩΡΓΟ ????
ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ..ΠΑΡΑΔΕΞΟΥ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΙ ΕΚΑΝΕΣ ΛΑΘΟΣ

ΡΕ ΦΙΛΕ ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ Ο ΑΝΤΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΤΟ 1983....
Κ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΤΟ 1982 ( ΚΑΛΛΙΟ ΑΡΓΑ ΠΑΡΑ ΠΟΤΕ )

ΩΡΑΙΑ ΡΕ ΓΙΩΡΓΟ..ΣΟΡΡΥ ΚΙΟΛΑΣ...

ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΔΕΧΕΣΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΛΑΜΠΗ...ΑΚΟΜΑ Κ ΤΗΝ ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΝΑ ΔΕΧΕΣΑΙ.....ΠΑΛΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΦΟΞ

ΒΓΕΣ Κ ΠΕΣ ΟΤΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΦΟΞ ΕΚΑΝΕΣ ΛΑΘΟΣ..ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΑΤΤΕΙΣ? ΓΙΑΤΙ ??

ΔΗΛΑΔΗ Κ Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΟΞ...Κ ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΘΑ ΕΡΘΕΙ? Ε ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΕΣ !!!!


ΚΑΙ ΓΙΝΕΣΑΙ Κ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΚΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΕΝΕΞ ΦΟΞ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΦΟΡΟΥΜ

ΓΙΝΕΣΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΜΕΙΝΕ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΕΝΟΣ ΦΟΡΟΥΜ ΝΑ ΑΝΑΙΡΕΙ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΤΟΝ ΟΥΙΛΛΙΑΜ ΩΣ ΑΝΤΙ..Κ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΕΝΑΝ ΦΕΝΝΕΞ ΦΟΞ ΩΣ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΛΑΘΟΣ ΟΝΟΜΑ...!!!!!

ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕΣ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΕΝΟΣ ΦΟΡΟΥΜ......!!!

ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΔΙΑΒΟΛΙΚΑ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙΣ ... Κ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΤΙΤΛΟ ΦΟΞ.....



ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΩΡΓΟ.... ΜΕΤΑΝΟΗΣΕ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΠΡΙΝ ΣΦΡΑΓΙΣΤΕΙΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΙ ΕΣΥ....


ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΙΑΣΗΜΟΣ ΠΟΥ ΣΕ ΕΞΟΜΟΛΟΓΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ !!!!!!!!!!!!!!!

ΕΤΣΙ ΡΕ ΦΙΛΕ..ΕΧΩ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ..ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΑΛΑΜΠΙΣΤΗΣ...ΚΙ ΑΣ ΣΚΟΤΩΣΕ ΤΗ ΓΑΤΑ Η ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ....
ΠΕΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΣΟΥ..ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ Κ ΥΠΑΚΟΗ ΚΙΟΛΑΣ...ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΛΕΕΟΣ...ΤΙ ΥΠΑΚΟΗ ΚΑΝΕΙΣ ΜΩΡΕ??

ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΛΕΣ??????????????????? ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΖΗΤΗΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΑΚΟΗ?????? ΠΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙΣ Κ ΤΟ 2018 ΔΗΛΑΔΗ Ε????


ΚΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΙ ΠΕΡΙ 2018? ΠΑΝΕ ΣΤΡΑΦΙ ΟΛΑ?? ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ.. ΠΕΣ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΑΚΑ!!! ΠΕΣ..ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ!!
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ

Δημοσίευση από raimon Δευ Απρ 15, 2013 9:04 am

Γιώργος έγραψε:vas,jm,raimon,xristofore,batraxe,
με ένα πρόχειρο υπολογισμό που έκανα,το καθαρό κέρδος απο την πώληση των βιβλίων του πατρός Μαξίμου ανέρχεται στα 300.000 ευρώ!Και μιλάμε για καθαρό κέρδος,στην τσέπη!Το ταξίδι στο εξωτερικό το ετοιμάζει για τα μέσα του 2013,τότε που δεν θα τον σηκώνει άλλο να μένει στην Ελλάδα...Έχει φροντίσει απο τώρα να διαφύγει έξω στην υγειά των κορόιδων που πήγαν και αγόρασαν τα βιβλία του!Αν το ήξερα οτι ήταν απάτη,δεν θα υπέγραφα ποτέ να μην πάρω λεφτά....Αλλά αυτός όχι μόνο έκλεψε την ερεύνά μου,αλλά μόστραρε και το όνομα του στο βιβλίο!
Ο λόγος τώρα που μετεστράφηκα 100% απο αυτά που έλεγα πριν,είναι η επίσκεψη μου στον πνευματικό που μου πρότεινε ο Τrue.Μου είπε,περαν πάσης αμφιβολίας,ότι ο Μάξιμος είναι λάθος!Και οτι θα γίνει αναλαμπή το 2013-14!Το βασίζει πάρα πολύ και στον πατέρα Πορφύριο που τον ήξερε προσωπικά και του είπε για τον άνθρωπο του Θεού!΄
Όπως καταλαβαίνετε,απο την στιγμή που το λέει ο πνευματικός μου δεν μπορώ παρά να κάνω υπακοή...


Λοιπόν Γιώργο με όλα αυτά που γράφεις τόσο καιρό, τη μια μας λες προφητείες πότε θα εμφανιστούν οι προφήτες, πότε θα εμφανιστή ο αντίχριστος πότε το ένα, πότε το άλλο, τώρα αμφισβήτησες και τον π. Μάξιμο, και πίστεψες αυτά που πολεμούσες στο θέμα της αναλαμπής, λοιπόν μετά από όλα αυτά ένα συμπέρασμα βγαίνει, ότι είσαι ένας εγωκεντρικός τύπος που θέλεις όλοι -και σε όλα τα φόρουμ- να ασχολούνται μαζί σου, θέλεις να είσαι το κέντρο των συζητήσεων και να εκπλήσσεις τους πάντες με αυτά που γράφεις έστω και αν είναι ανακρίβειες, και όταν δεν το πετυχαίνεις και ξεχνιέσαι για λίγο τότε γίνεσαι κυκλοθυμικός ισχυρογνώμον και αμετανόητος χαρακτήρας, με αντιφάσεις, μεταπτώσεις, μεταμορφώσεις, και φλυαρίες, λυπάμαι που στα γράφω αυτά αλλά αυτή είναι η αλήθεια.
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ

Δημοσίευση από raimon Δευ Απρ 15, 2013 9:04 am

Γιώργος έγραψε:
Ωραια, απο εκει που προοριζοσουν για βασικος αγωνιστης εναντιον της αναλαμπης, δειχνεις να θελεις να περασεις στο στρατοπαιδο της αναλαμπης.

Δεν δείχνω αυτό....Λέω απλώς αυτό που μου είπε ο πνευματικός....Ο Κώστας τον θεωρεί ισάξιο του γέροντα Πορφυρίου,''ένας άλλος γέροντας Πορφύριος'',έτσι είπε......

Το επιχειρημα με τους γεροντες ειναι αναξιοπιστο, οπως και οι πολλοι γεροντες.. Μπορει καλιστα να προερχεται απο "γεροντικη παπαγαλιαση".

Είναι συντριπτικά περισσότεροι οι γέροντες που μιλάνε για αναλαμπή,από αυτούς που υποστηρίζουν το τέλος του κόσμου το 2018....Όλοι αυτοί είναι πλανεμένοι;;;

Αληθεια για το νεο βιντεο με τον π.Ι.Βατοπαιδινο και την μαρτυρια περι γενησεως Αντιχριστου απο τον π.Βησσαριων τι λεει ο πνευματικος?

Το ότι ο π.Βησσαρίων είχε προφητέψει οτι ο Αντίχριστος γεννήθηκε το 1982,δεν το ήξερε....Γενικά δεν μου φάνηκε πολύ ενημερωμένος στα εσχατολογικά......

Επισης απορω με τοσους γεροντες αλλα και ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟΥΣ αγιους που μιλησαν για αντιχριστο στις μερες μας αλλα και ΤΟΣΑ μα ΤΟΣΑ σημαδια για την ελευση του, πως μερικοι κοιμουνται τον υπνο του δικαιου χριστιανου που ετοιμαζεται για επιγεια βασιλεια και χρυσα κουταλια με την ορθοδοξια κοκκινων χαλιων γηινης εξουσιας.

Όλοι αυτοί δεν λένε οτι ο Αντίχριστος δεν θα έρθει,αλλά οτι θα έρθει μετά απο καποια χρόνια αναλαμπής....Το χρονικό διάστημα που υπολογίζουν είναι 40-50 χρόνια μετά......

Φυσικα για τον οικουμενισμο η τον οικουμενικο πατριαρχη , τσιμουδια δεν εβγαλε ο πνευματικος , ετσι? Ολα καλα και αγια?

Δεν τον ρώτησα......

Ειναι κατάκριση υψηλου βαθμου, η οποία σε ζημιώνει ψυχικα, αυτα που λες εναντιον του π.Μάξιμου

Γιάννη,κατά πάσα πιθανότητα ο Μάξιμος είναι ένας εγκληματικός απατεώνας!Και τέτοιοι απατεώνες δεν αξίζουν τον οίκτο μας!Και ξέρεις που είναι το εγκλημά του;;;Ότι μας έδωσε ψεύτικες ελπίδες!Τα λεφτά που έβγαλε χαλάλι του,αφού μπόρεσε,μαγκιά του!Αλλά εκείνο που δεν του συγχωρώ είναι την ψυχική οδύνη που μας προκάλεσε περιμένοντας το τέλος του κόσμου σε 6 χρόνια απο σήμερα!Εγώ,για παραδειγμα,επειδή τον πίστεψα,πήρα λανθασμένες αποφάσεις στην ζωή μου,όντας σίγουρος για το σύντομο τέλος....Χώρια η δίχρονη αναμονή στις ημερομηνίες που ο ίδιος είχε θέσει (Ιούλιος-Δεκέμβριος 2011,Τέλη 2012).......Ψυχοφθόρες διαδικασίες που θα είχαν αποφευχθεί αν δεν τον είχα πιστέψει......


Επειδη ο Γερων Πορφύριος ζουσε σχετικά κοντα στην περιοχη που μενω, δεν εχω ΚΑΜΜΙΑ ΜΑΡΤΥΡΙΑ που να ΣΥΜΦΩΝΕΙ με το σχετικό περι "ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ

Όχι,το συγκεκριμένο για τον άνθρωπο του Θεού,το είπε....100%....Μου το επιβεβαίωσε ο πνευματικός.......

και το χειρότερο είναι οτι το χαλι..στρώνεται..απο τους ιδιους τους Πνευματικους οι οποίοι επειδή δεν θέλουν να στενοχωρήσουν τα πνευματικοπαίδια τους δεν τους αναφέρουν ΤΙΠΟΤΑ για τις δυσκολίες που έρχονται αλλα και δεν θέλουν να μιλάνε για τον ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ αλλα μονον για τον ΧΡΙΣΤΟ..

Ζητάς ψύλλους στα άχυρα....Αφού ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν πότε θα έρθει ή τι θα γίνει στο μέλλον....Καλύτερα να μην λες τίποτα αν δεν ξέρεις,παρά να λες και να εκτίθεσαι......

Ο λογος που ειναι διασημος μηως εχει να κανει και με ωραιοποιησεις που γαργαλουν ομορφα τα αυτια?

Δεν το ξέρω....Πάντως φαίνεται να έχει πνευματικό χάρισμα να λύνει προβλήματα,εφόσον πολλοί χριστιανοί συρρέουν σε αυτόν....Ο Κώστας μου λέει οτι είναι όλη μερα με ένα κινητό στο χέρι και μιλάει σε ανθρώπους με προβλήματα......

Μηπως πηγες σε εναν απο τους καθαροτερους αναλαμπιστες?

Αν είναι αλήθεια,τότε δεν είναι αναλαμπιστής....Είναι απλώς ένας άνθρωπος που λέει την αλήθεια,πώς δηλαδή τα πράγματα θα συμβούν στο μέλλον...Και αυτό μας ενδιαφέρει,όχι να κολλάμε ταμπέλες σε ανθρώπους......

Και πηγες εκει να μιλησεις για εσχατολογικα, μεσα σε εν συντομο διαστημα λιγης ωρας , ενω εσυ ασχολεισαι ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΣ με το θεμα για
χρονια?

Εδώ θα σου δώσω ένα δίκιο.....Τα εσχατολογικά δεν είναι το φόρτε του,μου το είπε και ο Κώστας...Φάνηκε να μην γνωρίζει πολλές απο τις προφητείες που αναφέρονται στο τέλος του κόσμου,για το 7500 απο Αδάμ δεν το ήξερε,τον Άγιο Νείλο και το 1992 πρώτη φορά το άκουγε.....Αλλά ήξερε για την αναλαμπή και τον Ιωσήφ τον Βατοπαιδινο και τον Εφραιμ της Αριζόνας.......

Ο λογος που σου λεγαμε αδερφε Γεωργιε να πας σε εναν ουδετερο εστω πνευματικο, και οχι για παραδειγμα στον π.Νεκταριο Μουλατσιωτη, ειναι για να σου φυγει σε προσωπικο επιπεδο η προφητικη οιηση που επεδειξες κατα καιρους οτι σου ειχε αποκαλυφθει εκ Θεου η ακριβη ημερομηνια εμφανισης και η συνεχομενη μανια σου να επιχειρεις δημοσιως να δινεις ημερομηνιες χωρις επιφυλαξη. Ισως να σου εδινε μια μεση συμβουλη να μην ασχολεισαι και πολυ με ημερομηνιες και να ησουν ετοιμος εν παντι καιρο για ολα..

Δεν φταίω εγώ για τις ακριβείς ημερομηνίες εμφάνισης που έδινα,βασιζόμουνα στα στοιχεία που είχα μέσα απο τις Γραφές και απο αυτά που μου έλεγε ο πατέρας Μάξιμος....Προσπάθησα να κάνω ένα συνδυασμό και των δύο,αλλά απο ότι φάνηκε ήταν ανεδαφικό,διότι και ο ίδιος ο πατέρας Μάξιμος δεν βασίζεται στις Γραφές για να λέει αυτά που λέει......Αρα,πλέον μας έχει μείνει ο λόγος του ανδρός!Τίποτα άλλο.......

ΚΙ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΣΗΜΟΣ....ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΑΣ ΛΕΣ Κ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ? ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΦΟΒΗΘΕΙΣ

Θα το πω,δεν έχω κανένα πρόβλημα,μάλλον δεν θα ξαναπάω σε αυτόν...Είναι Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΑΡΣΕΝΙΟΣ ΚΩΤΣΟΠΟΥΛΟΣ,ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΦΗΤΗ ΗΛΙΑ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ.....
Και δεν θα ξαναπάω,ακριβώς επειδή μου μίλησε για την αναλαμπή....Αν ήταν ουδέτερος,θα ξαναπήγαινα.......

ΕΔΩ ΔΕΝ ΠΑΡΑΔΕΧΕΣΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΟΤΙ ΕΣΦΑΛΛΕΣ ΜΕ ΤΟ ΨΕΥΔΟ-ΦΟΞ.....!!!!!!

Δεν θα το πιστέψετε,αλλά χθες το βράδυ μου ήρθε καινούργια σκέψη στο μυαλό,και πιστοποίηθηκε 101% ότι το όνομα του Αντιχρίστου θα είναι Φοξ!Ποια ήταν οι σκέψη αυτή;;;Οτι ο Ευαγγελιστής Ιωάννης δεν θα μας έβαζε σε καμία περίπτωση να κάνουμε μαθηματικές πράξεις για να βρούμε το όνομα!Η θα μας το έδινε κανονικά,ή με το τρόπο που μας το έδωσε,δηλαδή σαν ταυτότητα!Στην 6η θέση το ένα γράμμα στο αλφάβητο,στην 15η το δεύτερο,και στην 24η το τρίτο!Τ-Α-Υ-Τ-Ο-Τ-Η-Τ-Α!

Εν κατακλείδι,δεν πιστεύω πια οτι ο Αντίχριστος θα εμφανιστεί σε 8 μήνες απο σήμερα....Δεν πιστεύω όμως ούτε στην αναλαμπή,οτι αυτή θα γίνει το 2013.....Γενικώς,ΤΩΡΑ δεν πιστεύω σε τίποτα!
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ

Δημοσίευση από raimon Δευ Απρ 15, 2013 9:05 am

xristoforos έγραψε:ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
ΚΛΑΙΩ ΑΠΤΑ ΓΕΛΙΑ

ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΕ Ο RAIMON

ΕΙΣΑΙ ΚΥΚΛΟΘΥΜΙΚΟΣ


ΧΤΕΣ ΜΑΣ ΕΛΕΓΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΙΑ ΣΤΟ 2018 Κ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΑΞΙΜΟ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΟΤΕ
Κ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΙΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΛΑΜΠΗ

ΣΗΜΕΡΑ ΞΕΚΙΝΑΣ ΤΟ ΠΟΣΤ ΣΟΥ Κ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΕΩΡΕΙΣ ΕΦΙΚΤΗ ΤΗΝ ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΑΛΛΑ ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΠΟΣΤ ΣΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΕΤΟΣ 2018 ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ....

ΑΛΛΑ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ ΛΑΣΠΗ ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΑΞΙΜΟ ΔΕΝ ΠΑΡΕΛΕΙΨΕΣ....

ΚΑΛΑ ΓΙΩΡΓΟ ΕΧΕΙΣ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ....ΕΝΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ.....

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΤΟΝ ΚΩΣΤΑ?????????? ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ
!!!!!!


ΛΟΙΠΟΝ Ο ΚΩΣΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΦΑΣΙΣΤΑΣ...Κ ΕΞΗΓΩ ΤΟ ΓΙΑΤΙ

ΓΙΑΤΙ ΠΑΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΤΟΥ Κ ΓΡΑΦΩ ΟΤΙ Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΤΟ 1982..Κ ΑΜΕΣΩΣ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΠΟΣΤ ΜΟΥ Κ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑ

ΕΝΩ ΕΔΩ ΕΜΕΙΣ ΤΟΝ ΑΦΗΣΑΜΕ ΤΟΝ ΚΩΣΤΑ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΟΤΙ ΗΘΕΛΕ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΑΡΟΝ ΑΡΟΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΕΙ , ΛΟΓΙΚΟ ΑΦΟΥ ΑΓΙΟΠΑΤΕΡΙΚΑ Κ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΑΠΟΣΤΟΜΩΘΗΚΕ ΟΠΩΣ Κ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΑΛΑΜΠΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΤΙΝΟΣ ΓΙΩΡΓΟ ΚΙ ΕΣΥ ΠΟΛΕΜΟΥΣΕΣ !
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ

Δημοσίευση από raimon Δευ Απρ 15, 2013 9:05 am

xristoforos έγραψε:ΠΗΓΕΣ ΚΙ ΕΧΑΨΕΣ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΕΝΟΣ ΑΡΧΙΜΑΝΔΡΙΤΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΧΑΨΕΙ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΕΥΦΡΑΙΜ ΤΗΣ ΑΡΙΖΟΝΑΣ.....
ΩΡΑΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΓΙΩΡΓΟ ΕΥΓΕ....
ΕΧΕΤΕ ΑΝΑΓΑΓΕΙ ΤΟΝ ΕΥΦΡΑΙΜ ΤΗΣ ΞΕΝΙΤΙΑΣ ΤΟΝ ΑΡΙΖΟΝΙΤΗ ΣΕ ΣΟΥΠΕΡ ΝΤΟΥΠΕΡ ΠΡΟΦΗΤΑΡΑ....ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ Κ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ?
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ

Δημοσίευση από raimon Δευ Απρ 15, 2013 9:06 am

vas019 έγραψε:
Γιώργος έγραψε: Δεν δείχνω αυτό....Λέω απλώς αυτό που μου είπε ο πνευματικός....

Μα απο την στιγμη που εσυ εισαι πιο διαβασμενος στα εσχατολογικα απο αυτον, θα επρεπε να τον περιορισεις στις συμβουλες για την ψυχη σου και οχι στο να δεχτεις αδιαμαρτυρητα την αναποδεικτη , ατεκμηριωτη και εκ των πραγματων ημιμαθεστατη γνωμη του.
Θα μπορουσες να του δωσεις υλικο να μελετησει η να τον καλεσεις σε μερικα νηματα που εχεις γραψει και εσυ. Στην ορθοδοξια δεν διεκδικει κανεις δεσποτης η πιστος και ολοι οι ενδιαμεσοι το αλαθητο , αλλα ψαχνουμε την μεση οδο βασιζομενοι και σε πληροφοριες αιωνων .
Δεν αποκοβουμε ποτε τις παλαιες προφητιες και πληροφοριες αναγνωρισμενων αγιων για να ακολουθησουμε (εαν τους ερμηνευσουμε σωστα) μια χουφτα συγχρονους γεροντες , εστω και αν ειναι αγιοι ανεπισημα.

Ο Κώστας τον θεωρεί ισάξιο του γέροντα Πορφυρίου,''ένας άλλος γέροντας Πορφύριος'',έτσι είπε......

Κατι ειπες τωρα..Καταρχας ηλικιακα και μονο εχει να φαει πολλα ψωμια ακομα για να τον φτασει, ετσι δεν ειναι? Επισης οταν υπηρετεις σε μια ενορια σε ενα μεγαλο αστικο κεντρο και αποσπασαι με τοσο κοσμο, δεν μπορεις να φτασεις ευκολα πνευματικα τον γεροντα Πορφυριο στα τελευταια μεγιστα του στο τροχοσπιτο..
Περα απο αυτο, για να εχει αντικειμενικη βαση ο ισχυρισμος του Κωστα και του καθε Κωστα, θα πρεπει να το βεβαιωσει παρα πολυς κοσμος και να μαρτυρησουν αδολως μεγαλα θαυματα, δηλαδη την Θεικη συγκαταβαση σε ολο αυτο...Διαφορετικα ετσι οπως το διατυπωνεις παραμενει μια υποκειμενικη γνωμη χωρις φαινομενικη καν εστω αληθοφανεια.
Αντιθετα ο δικος μου πνευματικος για παραδειγμα, τον οποιο εχω δειξει και σε φωτογραφια στον Κωστα, ειναι αληθινα σε υψηλα μετρα οσον αφορα την διαγνωση της ψυχης και των αμαρτιων. Παρολα αυτα λογω του ελαχιστου χρονου του δεν συζητω εσχατολογικα μαζι του, αλλα ανεπισημα μου δινει την συγκαταβαση του στον οποιο αγωνα μου. Μιλαμε για ικανοτητα να ξερει τι ροπες ειχα απο μικρος και να ξερει τις υπολοιπες αμαρτιες μου πριν καν προλαβω να τις πω, να μου τις λεει μονος του..
Μιλαμε για την αισθηση οτι δεν μιλας με ανθρωπο αλλα με την προσωποιημενη αγαπη του Θεου. Πληθος κοσμου συρρεει και με την καλη μαρτυρια για προορατικο σε επιπεδο ψυχων και ειναι φυσικα ιερομοναχος σε μονη. Το να συζητησω ομως θεολογουμενα εσχατολογικα θεματα μεσα σε 5 λεπτα , δεν το θεωρω αρμοζων αλλα και ανεπιτρεπτο οταν η αναμονη ειναι μεγαλη. Ισως ενα βιβλιο να βοηθουσε περισσοτερο....

Είναι συντριπτικά περισσότεροι οι γέροντες που μιλάνε για αναλαμπή,από αυτούς που υποστηρίζουν το τέλος του κόσμου το 2018..

Το 2018 ειναι ενα θεολογικο λιθαρακι του π.Μαξιμου, που εχει κατα τον ισχυρισμο του και εξ ανωθεν αποκαλυψεως δυναμικη, περα απο την ορθοδοξη γραπτη τεκμηριωση με Πατερικη βαση.
Ομως στην συλλογη μας στο αναλογο νημα εχουμε αρκετους πιστευω ΑΓΙΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟΥΣ και γεροντες που μιλουν για την συντομη ελευση του ΑΝΤΙ και δεν κανουν την παραμικρη αναφορα σε ΑΝΑΛΑΜΠΕΣ...Κανεις αναγνωρισμενος αγιος δεν εχει κανει κατι τετοιο απο οσο ξερω. Μονο μερικοι συγχρονοι..γεροντες ...ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΔΕΝ ΑΠΔΥΚΝΕΙΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΣΥΓΚΡΟΥΕΤΑΙ ΜΕ ΠΟΛΛΟΥς ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ..
Επισης που ειναι οι πολλοι? Οι φιλοι μας οι αναλαμπιστες στο αλλο φορουμ γιατι δεν μας τους ειπαν? Για πες τους εσυ εαν εχεις τιποτα νεους..
Μην πεις ομως τα χιλιοσυζητημενα ουτε τους ανθρωπους του Θεου, ΕΛΕΟΣ..
Εχει χιλιοεξηγηθει αυτο...ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΟΙ ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΤΟ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ ΠΟΙΟΝ ΤΟΥΣ?
Αναμενω να ανοιξει νημα να τους συγκεντρωσει μαζι με τα ΕΠΙΣΗΜΑ λογια τους και οχι τις παρερμηνιες και διαστρευλωσεις απο καθε ανεξελεγχτο πνευματικοπαιδι...

..Όλοι αυτοί είναι πλανεμένοι;;;

Θα σου απαντησω ρητορικα για την ωρα..Ηταν πλανεμενος εσχατολογικα ο γ.Ι.Βατοπαιδινος στην περιφημη εκεινη ηχογραφηση μπροστα σε μοναχες πριν πολλα χρονια η ΟΧΙ? Οποτε αφου ξερεις τν απαντηση , τι εμποδιζει την ιδια πλανη να εχει εισχωρηση σε αλλους. Αναμενω ομως το πληθος και τους λογους...
Καποιοι ομως πρεπει να βγουν πλανεμενοι ετσι η αλλιως Γεωργιε..
Η μερικοι αναγνωρισμενοι αγιοι και συχρονοι μυροβλητες Γεροντες μαζι με τον π.Μαξιμο και ολους εμας που τον πιστευουμε και επαυξανουμε γιατην μαρτυρια του, η μερικοι αναλαμπιστες γεροντες..χωρις υποστηριξη απο αναγνωρισμενος αγιους περα απο την γνωστη ψευτοπροφητεια φερομενη απο του Αγ.Ανδρεα..

Το ότι ο π.Βησσαρίων είχε προφητέψει οτι ο Αντίχριστος γεννήθηκε το 1982,δεν το ήξερε....Γενικά δεν μου φάνηκε πολύ ενημερωμένος στα εσχατολογικά......

Και εσυ του εδωσες βαση με τον ...ανθρωπο του Θεου..ΕΛΕΟΣ...
Της παρερμηνειας το αναγνωσμα..Λες και εαν ισχυε αυτο και ηθελε ο Θεος να διαδωθει μεσω του γ.Πορφυριου η αληθεια της αναλαμπης , δεν θα μπορουσε να του δωσει μια καθαρη προφητεια , καθοτι κατα πασα πιθανοτητα τηρουσε τις καρδιακες προυποθεσεις για προφητης..

Όλοι αυτοί δεν λένε οτι ο Αντίχριστος δεν θα έρθει,αλλά οτι θα έρθει μετά απο καποια χρόνια αναλαμπής....Το χρονικό διάστημα που υπολογίζουν είναι 40-50 χρόνια μετά......

Μα τοτε τα σημαδια γιατι εχουν κατακλυσει το συμπαν απο τωρα?
Να θυμηθουμε τι απο αυτα τα σημεια και ποσο υπηρχαν πριν 40 η 50 χρονια? Δηλαδη θα παιξει ο Θεος μαζι μας? Αφησε τα σημαδια του αντι και ολα τα υπολοιπα μαζι να δενουν τοσο μα τοσο καλα, και μετα θα τα αναιρεσει για 40 χρονια για να γινει αναλαμπη του "οικουμενσμου", καθωτι η αληθινη ορθοδοξια βρισκετι υπο διωγμο υπο του οικουμενικο πατριαρχειου..?Δεν νομιζω να κανει τετοια ο Θεος. Τον ωρισμενο καιρο σε φοβερα γεγονοτα δεν αναιρει τιποτε σε γενικο επιπεδο , οσες προσευχες και να κανουν μερικοι. Το μονο κερδος ειναι σε τοπικο η προσωπικο επιπεδο και οχι παγκοσμιο..
Ποια αναλαμπη να γινει? Η διασπορα της παναιρεσης ολα καλα και ολα ωραια? Τολμω να πω οτι η πλανη των σημερινων γεροντων και ειδικα των πνευματικοπαιδων που διαστρεβλωνουν λογια ειναι ανευ προηγουμενου, οπως εχει προφητευτει αλλωστε..
Βλεπεις εσυ να υπαρχουν οι προυποθεσεις οι πνευματικες για αναλαμπη?
Στο αναλογο πνευματικο χαλι ειχε περιελθει και η Πολη πριν την αλλωση..
Φυσικα οι ταγοι της ορθοδοξιας τοτε δεν το εβλεπαν..

vas019 έγραψε:Φυσικα για τον οικουμενισμο η τον οικουμενικο πατριαρχη , τσιμουδια δεν εβγαλε ο πνευματικος , ετσι? Ολα καλα και αγια?

Δεν τον ρώτησα......
Δεν ρωτησες την βασικοτερη ερωτηση σε εναν μισθωτο (ακομα) ιερεα που ανηκει στην αρχιεπισκοπη Αθηνων...Τι κριμα..
Γενικα τωρα, πολυ θα ηθελα να δω ομως εναν αγωνιστη μη οικουμενιστη που να πιστευει στην αναλαμπη..

Γιάννη,κατά πάσα πιθανότητα ο Μάξιμος είναι ένας εγκληματικός απατεώνας!Και τέτοιοι απατεώνες δεν αξίζουν τον οίκτο μας!
Κοιτα σε σωνει λιγο που εβαλες την πιθανοτητα και ολοι εμεις ξερουμε οτι οι δικες σου πιθανοτητες δεν βγαινουν σχεδον ποτε..

!Αλλά εκείνο που δεν του συγχωρώ είναι την ψυχική οδύνη που μας προκάλεσε περιμένοντας το τέλος του κόσμου σε 6 χρόνια απο σήμερα!

Ειδες την θεωρια του να μην ισχυει? Περασε το 2013? Ακομα και το 2014 στις αρχες ισως υπαρχουν μερικοι που να γελανε οταν θα τους λες οτι σε μερικους μηνες ο ταδε θα γινει παγκοσμιος αρχοντας..
Επισης πως ξερεις οτι γινει δεν γινει το 2018, εσυ θα υπαρχεις σε αυτον τον κοσμο το 2016 για παραδειγμα?
Επισης δεν σου φταιει κανεις αλλα εσυ που παραασχοληθηκες. Θα μπορουσες να το εχεις στο πισω μερος του μυαλου σου και να ελεγες ειδωμεν (οπως κανουν πολλοι), θα δειξουν τα γεγονοτα την εποχη που ειπε ο μοναχος , δηλαδη φετος και του χρονου..αλλα και τα επομενα 2 χρονια δηλαδη 14 και 15, ενθρονιση και διωγμος..Οποτε η αληθεια θα εχει λαμψει αναμφισβητητα τουλαχιστον 3 χρονια πριν το 18..
Ενω εσυ παρασχοληθηκες δειχνοντας προκλητικη συμπεριφορα με ημερομηνιες και ερμηνιες που δεν κατειχες..

Εγώ,για παραδειγμα,επειδή τον πίστεψα,πήρα λανθασμένες αποφάσεις στην ζωή μου,όντας σίγουρος για το σύντομο τέλος....
Κατα ενα σημειο ολοι λιγο πολυ επηρεαστηκαμε λιγο η πολυ. Το θεμα ομως ειναι οτι ακομα δεν εχει αποδεικτει οτι ηταν λαθος..Αλλωστε για κατι που διακυβεβεται το αιωνιο μελλον , καλυτερα το ετοιμοι εν παντι καιρο..
Οτι και να κανεις εδω αλλωστε, ματαιοτητα ειναι και μπορει να μπλεξεις και να σου στερησει την σωτηρια..
Απο την αλλη , εαν δεν δεις μεχρι το καλοκαιρι του 14 τις προυποθεσεις για ενθρονιση καποιου, εισαι ελευθερος να συνεχισεις τα πλανα σου..
Αλλωστε κακα τα ψεματα, στην ελλαδα του 2012 ζεις κι βλεπεις τι γινεται γυρω σου και ειναι μονο η κορυφη του παγοβουνου..
Δες και τι καταφεραν και πολλοι αλλοι που δεν εκαναν κανενα υπολογισμο για τελη του κοσμου αλλα ουτε και για το τελος της υλικης ευημεριας εν ελευθερια που ηδη εφτασε...Δουλευαν χρονια πολλα για να τα χασουν σε μικρο χρονικο διαστημα και μερικοι εχασαν την ψυχη τους αυτοκτονωντας..

Χώρια η δίχρονη αναμονή στις ημερομηνίες που ο ίδιος είχε θέσει (Ιούλιος-Δεκέμβριος 2011,Τέλη 2012).......Ψυχοφθόρες διαδικασίες που θα είχαν αποφευχθεί αν δεν τον είχα πιστέψει......

Υπολογισμους και εικασιες εκανε και εκεινος οπως και συ. Δεν ειναι κακο αυτο, σε πολλα σημεια οι προφητειες φωτιζονται αφου εχουν γινει γεγονοτα. Ολα καλα μεχρι εδω...Και καλυτερα που μειωνεται ο ανθρωπινος χρονος της εντονης παρουσιας και εξουσιας του αντι, πολυ καλυτερα δοξα τον Θεο στην τελικη να λεμε.

Όχι,το συγκεκριμένο για τον άνθρωπο του Θεού,το είπε....100%....Μου το επιβεβαίωσε ο πνευματικός.......

Μα εχει χιλιοεξηγηθει αυτο με τον ανθρωπο του Θεου,,,Χαλια με τον Τρθε εχουν γραφτει και εδω αλλα κυριως στο παλιο φασιστικο φορουμ..
Σοβαροτης καμια σε αυτον τον λογο που εχει διαστρευλωθει σε τεραστιο βαθμο..

Ζητάς ψύλλους στα άχυρα....Αφού ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν πότε θα έρθει ή τι θα γίνει στο μέλλον....Καλύτερα να μην λες τίποτα αν δεν ξέρεις,παρά να λες και να εκτίθεσαι......

Οποτε τι το συζητας μαζι τους? Θα επερεπε να τον ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙΣ ..
Και επισης να τον ρωτησεις γιατι δεν πηγε στον δημοσιο διαλογο με τον μοναχο να συζητησει τις αποψεις του? Γιατι φερθηκε υπεροπτικα και αφησε τοσα "θυματᨨ του Μαξιμου στο σκοταδι? Γιατι ΑΝΕΝΤΙΜΑ εκμεταλευεται την θεση του και διαδιδει τις ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΠΛΑΝΕΣ του χωρις αντιλογο?
Γιατι δεν φροντιζει να αποκαταστησει την αληθεια. Γιατι δεν εγραψε βιβλιο η ομιλια για να αναλυσει αυτο με τον ανθρωπο του Θεου και την αναλαμπη?

Δεν το ξέρω....Πάντως φαίνεται να έχει πνευματικό χάρισμα να λύνει προβλήματα,εφόσον πολλοί χριστιανοί συρρέουν σε αυτόν....Ο Κώστας μου λέει οτι είναι όλη μερα με ένα κινητό στο χέρι και μιλάει σε ανθρώπους με προβλήματα......
Ακομα και εαν ειναι ακριβως ετσι και καλυτερα , ακομα και αν ειναι αγιος , δεν ειναι αυτοματα και αξιος εσχατολογικος ερμηνευτης η προφητης.
Ο Θεος εχει πολλους τυπους αγιων οπως ξερουμε ολοι.

Αν είναι αλήθεια,τότε δεν είναι αναλαμπιστής....Είναι απλώς ένας άνθρωπος που λέει την αλήθεια,πώς δηλαδή τα πράγματα θα συμβούν στο μέλλον...Και αυτό μας ενδιαφέρει,όχι να κολλάμε ταμπέλες σε ανθρώπους......
Πως να ειναι αληθεια , οταν ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα στοιχεια , που πολλα αγνοει ειναι εναντιον αυτου που υποστηριζει? Η ταμπελα αναλαμπιστης η μαξιμικος δεν ειναι δα και καδρο της κατακρισης, αναφερεται σε πιστη ενος θεολογουμενου θεματος και ενος πλαισιου συμπεριφορας και οχι μιας κλασικης αμαρτιας..Τετοιες ταμπελες π.χ "Καντιωτικος" ειναι γνωστεςγια την ιδεολογικη συνοψιση μιας συγκεκριμενης ομαδας στον ορθοδοξο χωρο..

Εδώ θα σου δώσω ένα δίκιο.....Τα εσχατολογικά δεν είναι το φόρτε του,μου το είπε και ο Κώστας...Φάνηκε να μην γνωρίζει πολλές απο τις προφητείες που αναφέρονται στο τέλος του κόσμου,για το 7500 απο Αδάμ δεν το ήξερε,τον Άγιο Νείλο και το 1992 πρώτη φορά το άκουγε.....
Τοτε γιατι δεν του ειπες , πατερ εδω ηρθα να εξομολογηθω τις ατελειες , αδυναμιες και αμαρτιες μου. Ας αφησουμε την συζητηση αφου πρωτα ενημερωθειτε..?

Αλλά ήξερε για την αναλαμπή και τον Ιωσήφ τον Βατοπαιδινο και τον Εφραιμ της Αριζόνας......
.

Για τον Βατοπαιδινο ηξερε για το τελευταιο βιντεο?
Για τον εφραιμ της αριζονας υπαρχει ηχητικο ντοκουμεντο?
Τι ακριβως ηξερε και τι μας κανει να πιστευουμε οτι ενας εφραιμ που δεν μυροβλησε και δεν ανακυρηχτηκε αγιος ακομα, μπορει να ερχεται σε αντιθεση με αποδεδειγμενα ιερους πλεον ανθρωπους?

Δεν φταίω εγώ για τις ακριβείς ημερομηνίες εμφάνισης που έδινα,βασιζόμουνα στα στοιχεία που είχα μέσα απο τις Γραφές και απο αυτά που μου έλεγε ο πατέρας Μάξιμος....Προσπάθησα να κάνω ένα συνδυασμό και των δύο,αλλά απο ότι φάνηκε ήταν ανεδαφικό,
Η ανεδαφικοτητα εγκειτε στην απλοικη ερμηνευτικη σου προσπαθεια που ειναι ανεπαρκής. Κανεις δεν μπορει μονος του να τα ξερει η να τα κατανοησει ολα. Θελει συνεργασια βημα βημα και λιθαρακια, ειδικα στο δυσκολοτερο μερος της Θεολογιας μας..που οι περισσοτεροι διαχρονικα δεν το συζητουν καν..

διότι και ο ίδιος ο πατέρας Μάξιμος δεν βασίζεται στις Γραφές για να λέει αυτά που λέει......Αρα,πλέον μας έχει μείνει ο λόγος του ανδρός!Τίποτα άλλο.......
Πλακα μας κανεις τωρα? Ποιος βασιζεται δηλαδη στις γραφες και σε προηγουμενους αγιους, ο ..Εφραιμ της Αριζονας η ο ..αρχιεπισκοπος Αμερικης στον Λευκο οικο? Δουλευομαστε τωρα?
Η ερμηνεια του καθε αναλαμπιστη - οικουμενιστη ειναι λογος του ανδρος και μερικες φορες ουτε καν ανδρος...
Αντιθετα ο σοφος Θεος διαλεξε εναν διασημο και ταπεινο μοναχο, ωστε η κατηγορια του οτι το κανει για διασημοτητα να ειναι ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ..
Η προηγουμενη διασημοτητα και ανεση του στην κοινωνια αγαπης υπεστη πληγμα. Ο π.Μαξιμος μονο με ΕΞ ΑΝΩΘΕΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΘΑ ΚΑΤΕΣΤΡΕΦΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΤΙΣΕΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ..
ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΔΙΑΤΑΧΤΗΚΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟΝ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΠΙΓΕΙΟ...ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΟ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΙ ΑΜΕΤΡΗΤΟΙ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΟΙ ΕΠΙΚΡΙΤΕΣ ΤΟΥ...

Θα το πω,δεν έχω κανένα πρόβλημα,μάλλον δεν θα ξαναπάω σε αυτόν...Είναι Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΑΡΣΕΝΙΟΣ ΚΩΤΣΟΠΟΥΛΟΣ,ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΦΗΤΗ ΗΛΙΑ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ.....
Η συγκεκριμενη εκκλησια εδιωξε πριν λιγα χρονια με ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΛΥ πιστο φιλο μου και συνεργατη μου, υποψηφιο μοναχο στο αγιο ορος πλεον, με μεγαλη παραγωγη βιντεο και καναλι θεολογικου περιεχομενου στο youtube. Και αυτο διοτι ελεγξε μεσα στον ναο οικουμενιστικη εκδηλωση η αναλογο ΜΕΓΑΛΟ ατοπημα...
Αλλο ενα στοιχειο υποψιας για το πνευματικο ποιον των προισταμενων του ναου..Βλεπεις εαν υιοθετηθει η θεωρια για το τελος του κοσμου , ο κοσμος θα αποστρεφεται την ενορια ακομη περισσοτερο, ενω τωρα ελπιζουν να ζησουν καλυτερα στο επιγειο μελλον..Ο π.Παισιος το εθεσε στην σωστη βαση..

Και δεν θα ξαναπάω,ακριβώς επειδή μου μίλησε για την αναλαμπή....Αν ήταν ουδέτερος,θα ξαναπήγαινα.......
Χμ, ομολογω οτι αυτο ειναι ενα καλο κριτηριο...

Δεν θα το πιστέψετε,αλλά χθες το βράδυ μου ήρθε καινούργια σκέψη στο μυαλό,και πιστοποίηθηκε 101% ότι το όνομα του Αντιχρίστου θα είναι Φοξ!Ποια ήταν οι σκέψη αυτή;;;Οτι ο Ευαγγελιστής Ιωάννης δεν θα μας έβαζε σε καμία περίπτωση να κάνουμε μαθηματικές πράξεις για να βρούμε το όνομα!...
Μην συνεχιζεις, οι αγιοι πατερες σε διαψευδουν, δεν εχεις υποστηριξη απο αυτους. ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΟΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΤΑΙ Η ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ...

Εν κατακλείδι,δεν πιστεύω πια οτι ο Αντίχριστος θα εμφανιστεί σε 8 μήνες απο σήμερα....Δεν πιστεύω όμως ούτε στην αναλαμπή,οτι αυτή θα γίνει το 2013.....Γενικώς,ΤΩΡΑ δεν πιστεύω σε τίποτα!

Εισαι σε πληρη συγχηση ..καταλαβε οτι η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΑΝΟΜΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ...
Υπομονη και ο γνωστος κλεινει τα 30 νωριτερα απο τους 8 μηνες..
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ

Δημοσίευση από raimon Δευ Απρ 15, 2013 9:06 am

jm_ac_2018 έγραψε:Γιωργος-->"Εν κατακλείδι,δεν πιστεύω πια οτι ο Αντίχριστος θα εμφανιστεί σε 8 μήνες απο σήμερα....Δεν πιστεύω όμως ούτε στην αναλαμπή,οτι αυτή θα γίνει το 2013.....Γενικώς,ΤΩΡΑ δεν πιστεύω σε τίποτα!"

Φιλε Γιωργο,θα σου πρότεινα να στραφείς στην προσευχή και στην κάθαρση της ψυχης σου ωστε λαμβάνοντας ΘΕΙΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ να ΕΝΝΟΗΣΕΙΣ τι ακριβως συμβαίνει αλλα και που βρισκόμαστε ΧΡΟΝΙΚΑ..Ειναι ο μονος σιγουρος δρόμος αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ ΘΕΛΕΙ γιατι δουλεύουν και οι ΕΧΘΡΟΙ μας παράλληλα...ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ ειναι το οπλο που τους αφοπλίζει..να το έχεις ΠΑΝΤΑ στο μυαλο σου...

καλον αγωνα αδερφε και ευχομαι για εσένα οπως και για ολο τον κόσμο να μας ΦΩΤΙΣΕΙ ο ΘΕΟΣ ωστε να ΕΝΝΟΗΣΟΥΜΕ τι συμβαίνει γυρω μας...
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ

Δημοσίευση από raimon Δευ Απρ 15, 2013 9:07 am

vas019 έγραψε:Υποψην αδερφε Γεωργιε, αυτο το σοφο που σου λεει ο JM επιβεβαιωνεται απο τους αγιους Πατερες σχετικα με την αναγνωριση του αντιχριστου.

Ειναι αλλωστε ο μονος σιγουρος δρομος για την σωτηρια..
Αντε ξερω μερικους προτεσταντες στο ιντερνετ που ξερουν εδω και 15 χρονια οτι πλησιαζει ο αντι και το τελος και ξερουν πολυ περισοτερα σε κοσμικο επιπεδο για το τι παιζεται εσχατολογικα παγκοσμιως απο ΟΛΟΥΣ σχεδον τους Γεροντες του α.Ορους..Και τι με αυτο...??? Σωνονται ακομα και αν αναγνωρισουν τον αντι και το τελος? Εδω σε θελω... Ισως με μαρτυριο εαν τους δοθει...

Οι περισσοτεροι που δεν θα εχουν διαβασει εμας και τον π.Μαξιμο, θα τον καταλαβαινουν με την Χαρι του Θεου, με εσωτερικη πληροφoρια στην καρδια και τον Λογισμο τους..

Οι αλλοι δεν θα καταλαβαινουν και πολλα η τιποτα απολυτως...
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ

Δημοσίευση από raimon Δευ Απρ 15, 2013 9:07 am

Γιώργος έγραψε:
Μα απο την στιγμη που εσυ εισαι πιο διαβασμενος στα εσχατολογικα απο αυτον, θα επρεπε να τον περιορισεις στις συμβουλες για την ψυχη σου και οχι στο να δεχτεις αδιαμαρτυρητα την αναποδεικτη , ατεκμηριωτη και εκ των πραγματων ημιμαθεστατη γνωμη του.

O σκοπός που πήγα εκεί ήτανε να του μιλήσω για τα εσχατολογικά και μόνο.Μου έδωσε όμως το τηλεφωνό του για να ξανασυναντηθούμε για θέματα της ψυχής μου.....Όμως μάλλον θα ψάξω για άλλο πνευματικό....Δεν μου άρεσε η τοποθέτηση περί αναλαμπής που έκανε.....Θα προτιμούσα να ήταν ουδέτερος.......

Το να συζητησω ομως θεολογουμενα εσχατολογικα θεματα μεσα σε 5 λεπτα , δεν το θεωρω αρμοζων αλλα και ανεπιτρεπτο οταν η αναμονη ειναι μεγαλη. Ισως ενα βιβλιο να βοηθουσε περισσοτερο....

Η γνώμη μου είναι οτι πρέπει να συζητήσεις για τα εσχατολογικά με τον πνευματικό σου....Να του πεις την γνώμη σου για τον Ουίλλιαμ,να δούμε αν συμφωνεί ή όχι....Είναι ένα πρόσωπο υπαρκτό,και άμεσα κρινόμενο......
Θα μπορέσει να σου πει αν είναι αυτός ο Αντίχριστος,ή όχι.......

Κανεις αναγνωρισμενος αγιος δεν εχει κανει κατι τετοιο απο οσο ξερω

Κάνεις λάθος!Ο Άγιος Νείλος μιλάει καθαρά για την 8η Οικουμενική Σύνοδο,η οποία θα γίνει μετά τον μεσασμό του 8ου αιώνος......Και αν υποθέσουμε οτι ο μεσασμός είναι το 2018,τότε θα γίνει μετά το 2018.........

Επισης που ειναι οι πολλοι? Οι φιλοι μας οι αναλαμπιστες στο αλλο φορουμ γιατι δεν μας τους ειπαν? Για πες τους εσυ εαν εχεις τιποτα νεους..

Απ'οτι ανάρτησαν και στο άλλο φόρουμ,το christian-orthodox,πολλοί γεροντάδες στο Άγιο Όρος περιμένουν τον Γ'Π'Π το 2013!Είναι φιξ-χρονιά!

Θα σου απαντησω ρητορικα για την ωρα..Ηταν πλανεμενος εσχατολογικα ο γ.Ι.Βατοπαιδινος στην περιφημη εκεινη ηχογραφηση μπροστα σε μοναχες πριν πολλα χρονια η ΟΧΙ?

Δεν το ξέρουμε αν ήταν πλανεμένος ή όχι....Ο Κώστας μου είπε οτι το απόσπασμα για την πολιτειακή ανωμαλία και την απόσυρση του κεφαλαίου το έδωσε το 2000-2001!10 και χρόνια πίσω δηλαδή,τότε που δεν προμηνύονταν τίποτα στον ορίζοντα!Απο αυτό και μόνο,τείνω να πιστεύω οτι ο γέροντας είχε το προφητικό χάρισμα!

Η μερικοι αναγνωρισμενοι αγιοι και συχρονοι μυροβλητες Γεροντες μαζι με τον π.Μαξιμο και ολους εμας που τον πιστευουμε και επαυξανουμε γιατην μαρτυρια του, η μερικοι αναλαμπιστες γεροντες..χωρις υποστηριξη απο αναγνωρισμενος αγιους περα απο την γνωστη ψευτοπροφητεια φερομενη απο του Αγ.Ανδρεα..

Δεν είναι μόνο ο Άγιος Ανδρέας,είναι και ο Αγιος Μεθόδιος Πατάρων,ο Λεόντας ο Σοφός,ο Ανώνυμος,ο Εμμανουηλ Παλαιολογος.....Είναι πολλοί αυτοι που μιλούν για την αναλαμπή....Αλλα το τρωτό τους σημείο είναι οτι μπλέκουν και τις φιάλες της Αποκάλυψης μέσα....Γενικώς,αχταρμάς!

Και εσυ του εδωσες βαση με τον ...ανθρωπο του Θεου..ΕΛΕΟΣ...

Εδώ δεν μπορείς να πεις πολλά πράγματα....Είτε ο γεροντας Πορφύριος ήταν Άγιος,και το είπε σωστά,είτε δεν ήταν και το είπε λάθος....Ποιός ο σκοπός να αναφέρει συγκεκριμένα το επίμαχο σημείο;;;
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ

Δημοσίευση από raimon Δευ Απρ 15, 2013 9:08 am

Γιώργος έγραψε:
Μα τοτε τα σημαδια γιατι εχουν κατακλυσει το συμπαν απο τωρα?

Ποιά σημάδια;Δεν έχουμε τίποτα χειροπιαστό στα χέρια μας (εκτός απο την παγκόσμια χρηματοπιστωτική κρίση) οτι ο Αντίχριστος θα εμφανιστεί τώρα,ή οτι έχει εμφανιστεί ήδη....Δυστυχώς,αυτή είναι η αλήθεια....Ακόμα και η κάρτα του πολίτη αργεί ακόμα,μεχρι να επιβληθεί παγκόσμια,θα περάσουν πολλά χρόνια....Οπότε,μια διακοπή,για εξάπλωση του Ευαγγελίου σε όλο τον κόσμο,είναι εφικτή.......


Κοιτα σε σωνει λιγο που εβαλες την πιθανοτητα και ολοι εμεις ξερουμε οτι οι δικες σου πιθανοτητες δεν βγαινουν σχεδον ποτε..

Κοίτα,δεν το έχω αποκλείσει τελείως να λέει ο Μάξιμος την αλήθεια....Απλώς τώρα δεν το πιστεύω.....Δεν μπορώ για παράδειγμα να δεχτώ,οτι θα είναι 1,5 χρόνος η πρώτη περίοδος του Αντιχρίστου....Είναι χοντροκομμένο,πώς να το κάνουμε;

Ειδες την θεωρια του να μην ισχυει? Περασε το 2013? Ακομα και το 2014 στις αρχες ισως υπαρχουν μερικοι που να γελανε οταν θα τους λες οτι σε μερικους μηνες ο ταδε θα γινει παγκοσμιος αρχοντας

Τι να την κάνω μια θεωρεία που δεν βασίζεται στις Γραφές;Που βασίζεται ΜΟΝΟ στο λόγο του μοναχού και πουθενά αλλού;;;Εμείς δεν ευαγγελιζόμαστε οτι πρέπει όλα να σύμφωνουν με τους πατέρες της Εκκλησίας και τις Άγιες Γραφές;;;Ε,αυτά που λέει ο Μάξιμος ΔΕΝ συμφωνούν!Όπως και να κάνουμε,όπως και να το δούμε........

Επισης δεν σου φταιει κανεις αλλα εσυ που παραασχοληθηκες. Θα μπορουσες να το εχεις στο πισω μερος του μυαλου σου και να ελεγες ειδωμεν (οπως κανουν πολλοι), θα δειξουν τα γεγονοτα την εποχη που ειπε ο μοναχος , δηλαδη φετος και του χρονου..αλλα και τα επομενα 2 χρονια δηλαδη 14 και 15, ενθρονιση και διωγμος..Οποτε η αληθεια θα εχει λαμψει αναμφισβητητα τουλαχιστον 3 χρονια πριν το 18..

Εδώ έχεις δίκιο....Παραασχολήθηκα.....Δεν έπρεπε να το είχα κάνει,έπρεπε να κρατάω πιο συντηρητική στάση.....Όμως το πίστεψα!Είδικά μέχρι τον περσινό Δεκέμβριο και την ημερομηνία που είχε θέσει ο Νικόλαος Βλάχος,δεν δεχόμουν οτι μπορεί να έκανε λάθος!

Υπολογισμους και εικασιες εκανε και εκεινος οπως και συ. Δεν ειναι κακο αυτο, σε πολλα σημεια οι προφητειες φωτιζονται αφου εχουν γινει γεγονοτα. Ολα καλα μεχρι εδω...Και καλυτερα που μειωνεται ο ανθρωπινος χρονος της εντονης παρουσιας και εξουσιας του αντι, πολυ καλυτερα δοξα τον Θεο στην τελικη να λεμε
.

Το ότι έκανε υπολογισμούς και είκασίες,και μου είπε εκείνο το αμύθητο περι 3 χρόνων πρώτης περιόδου,σημαίνει οτι δεν είχε την θεία Φώτιση απο την αρχή.....Και το γεγονός οτι παραδέχτηκε οτι το 1983 ήταν λάθος και το 1982 το σωστό,δείχνει οτι ο μοναχός δεν είχε θεία πληροφόρηση.....

Πως να ειναι αληθεια , οταν ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα στοιχεια , που πολλα αγνοει ειναι εναντιον αυτου που υποστηριζει?

Σου είπα,δεν είναι ειδικευμένος στα εσχατολογικά και στις θεωρείες που υπάρχουν γύρω απο αυτά.....Αυτός είναι και ο λόγος (η ελλιπής ενημέρωση) που δεν θα πάω να τον ξαναδώ....Δεν έχει ουσία,αφού δεν ξέρει βασικά πράγματα.....

Τοτε γιατι δεν του ειπες , πατερ εδω ηρθα να εξομολογηθω τις ατελειες , αδυναμιες και αμαρτιες μου. Ας αφησουμε την συζητηση αφου πρωτα ενημερωθειτε..?

Μπορεί να μην έχει την διάθεση να το κάνει....Ίσως να μην το θεωρεί προτεραιότητα στην ζωή του......


Η ανεδαφικοτητα εγκειτε στην απλοικη ερμηνευτικη σου προσπαθεια που ειναι ανεπαρκής.

Όχι,δεν το δέχομαι αυτό....Η ερμηνευτική μου δυνατότητα είναι αυξημένη.....Απλώς βρίσκω ασυμφωνία ανάμεσα στον μοναχό και τις Γραφές...Και είναι τεράστια.......

Μην συνεχιζεις, οι αγιοι πατερες σε διαψευδουν, δεν εχεις υποστηριξη απο αυτους. ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΟΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΤΑΙ Η ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ...

Αυτό πάω να σου πω,τόσο καιρό,ότι δεν είναι αριθμός,είναι Ταυτότητα!Απλώς επειδή το όνομα ήταν στην αγγλική (μητρική) γλώσσα,δεν μπορούσε παρα να το δώσει μέσω λεξάριθμου!Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα μας έβαζε να κάνουμε αριθμητικές πράξεις,όπως χρειάζεται με τον Ουίλλιαμ να γίνουν....(η και με οποιοδήποτε άλλο όνομα.....)
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ

Δημοσίευση από raimon Δευ Απρ 15, 2013 9:08 am

jm_ac_2018 έγραψε:
Γιώργος έγραψε:

Τι να την κάνω μια θεωρεία που δεν βασίζεται στις Γραφές;Που βασίζεται ΜΟΝΟ στο λόγο του μοναχού και πουθενά αλλού;;;Εμείς δεν ευαγγελιζόμαστε οτι πρέπει όλα να σύμφωνουν με τους πατέρες της Εκκλησίας και τις Άγιες Γραφές;;;Ε,αυτά που λέει ο Μάξιμος ΔΕΝ συμφωνούν!Όπως και να κάνουμε,όπως και να το δούμε........


Γιωργο,ειναι πολλα τα σημεία των καιρών που επαληθεύονται στις ημέρες μας οπως επίσης και το ΣΗΜΕΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΚΙΑ ειναι το αδιαμφισβήτητο ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ που δείχνει το 2018 μαζι με τον συν-εορτασμό ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ-ΠΑΣΧΑ (με το πατριο ημερολογιο)...Και φυσικά οι εξελίξεις γυρω μας δείχνουν οτι παμε σε ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΑΝΑΤΑΡΑΧΗ-ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΟΛΕΜΟ που θα "τερματιστεί" απο κάποιον ΕΙΡΗΝΟΠΟΙΟ-ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΗΓΕΤΗ....Δες τα γεγονότα γυρω σου ΒΟΟΥΝ οτι κάτι ετοιμάζεται ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ...
ο πατέρας Μάξιμος στηρίζεται στις Γραφές , στο βιβλίο του έχει παραπομπή για κάθε θέμα που αναλύει σε Πατέρες/Γραφη, πουθενά δεν αναφέρει κατι δικο του που να μην είναι τεκμηριωμένο...
Επαναλαμβάνω και παλι ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ γιατι ο Εχθρος παραμονεύει, απλωνει δικτυα παντου και αυτοι που πεφτουν ειναι οσοι κυριευονται απο απόγνωση/ταραχη/αμφισβητηση...Με την προσευχη (καλο ειναι να κάνεις και μια καλή εξομολόγηση ωστε να ΑΝΕΒΕΙΣ ΨΥΧΙΚΑ) θα δεις οτι θα γαληνεύσεις θα φυγουν ολοι αυτοι οι λογισμοι που έχεις,οπως φεύγει το σύννεφο και ερχεται η Λιακαδα και τότε σιγουρα θα λάβεις Πληροφορία και θα είσαι σιγουρος για τα γεγονότα αλλα και για το σημείο που βρισκόμαστε..θα διαλυθουν οι απορίες/αμφισβητήσεις και γενικότερα την ταραχη-απογνωση θα αντικαταστήσει η γαληνη-ηρεμια.....

Θα περιμένω νεα σου αδελφε..
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ

Δημοσίευση από raimon Δευ Απρ 15, 2013 9:08 am

Γιώργος έγραψε:
jm_ac_2018 έγραψε:
Γιώργος έγραψε:

Τι να την κάνω μια θεωρεία που δεν βασίζεται στις Γραφές;Που βασίζεται ΜΟΝΟ στο λόγο του μοναχού και πουθενά αλλού;;;Εμείς δεν ευαγγελιζόμαστε οτι πρέπει όλα να σύμφωνουν με τους πατέρες της Εκκλησίας και τις Άγιες Γραφές;;;Ε,αυτά που λέει ο Μάξιμος ΔΕΝ συμφωνούν!Όπως και να κάνουμε,όπως και να το δούμε........


Γιωργο,ειναι πολλα τα σημεία των καιρών που επαληθεύονται στις ημέρες μας οπως επίσης και το ΣΗΜΕΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΚΙΑ ειναι το αδιαμφισβήτητο ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ που δείχνει το 2018 μαζι με τον συν-εορτασμό ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ-ΠΑΣΧΑ (με το πατριο ημερολογιο)...Και φυσικά οι εξελίξεις γυρω μας δείχνουν οτι παμε σε ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΑΝΑΤΑΡΑΧΗ-ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΟΛΕΜΟ που θα "τερματιστεί" απο κάποιον ΕΙΡΗΝΟΠΟΙΟ-ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΗΓΕΤΗ....Δες τα γεγονότα γυρω σου ΒΟΟΥΝ οτι κάτι ετοιμάζεται ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ...
ο πατέρας Μάξιμος στηρίζεται στις Γραφές , στο βιβλίο του έχει παραπομπή για κάθε θέμα που αναλύει σε Πατέρες/Γραφη, πουθενά δεν αναφέρει κατι δικο του που να μην είναι τεκμηριωμένο...
Επαναλαμβάνω και παλι ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ γιατι ο Εχθρος παραμονεύει, απλωνει δικτυα παντου και αυτοι που πεφτουν ειναι οσοι κυριευονται απο απόγνωση/ταραχη/αμφισβητηση...Με την προσευχη (καλο ειναι να κάνεις και μια καλή εξομολόγηση ωστε να ΑΝΕΒΕΙΣ ΨΥΧΙΚΑ) θα δεις οτι θα γαληνεύσεις θα φυγουν ολοι αυτοι οι λογισμοι που έχεις,οπως φεύγει το σύννεφο και ερχεται η Λιακαδα και τότε σιγουρα θα λάβεις Πληροφορία και θα είσαι σιγουρος για τα γεγονότα αλλα και για το σημείο που βρισκόμαστε..θα διαλυθουν οι απορίες/αμφισβητήσεις και γενικότερα την ταραχη-απογνωση θα αντικαταστήσει η γαληνη-ηρεμια.....

Θα περιμένω νεα σου αδελφε..

Γιάννη,ας το δεχτούμε οτι η συκιά είναι ένα σημείο-κλειδί για να αναγνωρίσουμε το τέλος των καιρών...Ας βάλουμε και το 1948 που συστήθηκε το κράτος του Ισραήλ ώς σημείο εκκίνησης.....Γιατί όμως να πάρουμε μια γενιά 70 χρόνια,και να μην την πάρουμε 120;Αντί να πούμε 1948+70=2018,να πούμε 1948+120=2068!Αρα,μέσα σε αυτά τα 56 χρόνια χωράει η αναλαμπή μια χαρά!(αρκεί να ξεκινήσει σύντομα,όχι μετά απο 20 χρόνια)
Δεν νομίζω οτι μπορεί να δοθεί τέτοια πληροφορία...Βλέπεις βρισκόμαστε σε ένα περιβάλλον έντονης αβεβαιότητας και σύγχυσης....Οι μισοί λένε έτσι ,οι άλλοι μισοί αλλιώς....Δεν ξέρεις ποιόν να πιστέψεις....Ετσι λοιπόν και εγώ αποφάσισα να κρατάω στάση αναμονής και να συμπεριλάβω στην έρευνά μου όλα τα ενδεχόμενα,όλα μα όλα!Αφήνω ανοικτό παράθυρο για τα πάντα,και με διευρυμένους ορίζοντες φτιάχνω μια κλίμακα.....Σε λίγες μέρες πιστεύω θα είναι ετοιμη και θα την δημοσιοποιήσω στο φόρουμ.......
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ

Δημοσίευση από raimon Δευ Απρ 15, 2013 9:09 am

Πασχάλης έγραψε:Ακούστε παιδιά,
ο έχω γράψει και στο Φορουμ του Αντώνη (Αγκαλιά της Παναγιάς) πριν από καιρό:

Η αναλαμπή, δηλαδή η παγκόσμια αποδοχή της αλήθειας δεν μπορεί να γενήσει τον Αντίχριστο.

Και : Στην Αγία Γραφή λέει : Το μυστ΄ληριο της ΑΝΟΜΙΑΣ είδη ενεργείται.
Στην περίπτωση της Αναλαμπής θα σήμεναι αυτό: Η αλήθεια έχει νικίσει την ανομία, δεν υπάρχει μυστήριο της ανομίας. Και εάν γινόταν κάτι τέτοιο, τότε αυτό, θα ήταν ΤΟ ΜΕΓΑ ΣΗΜΕΙΟ ΤΩΝ ΚΑΙΡΩΝ !!!!!!!

Μην μπρεδευτείτε όμως με το εξής: Όταν θα λέγουν ότι υπάρχει Ειρήνη, ... Διότι αυτή η φαινομενικη ειρήνη δεν θα είναι αληθηνή. Και στην περίπτωση της Αναλαμπής όμως θα ήταν αληθηνή.

ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΛΑΜΠΗ.

Πιστεύω να με καταλάβατε, σωστά;
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ

Δημοσίευση από raimon Δευ Απρ 15, 2013 9:10 am

jm_ac_2018 έγραψε:
Γιώργος έγραψε:

Γιάννη,ας το δεχτούμε οτι η συκιά είναι ένα σημείο-κλειδί για να αναγνωρίσουμε το τέλος των καιρών...Ας βάλουμε και το 1948 που συστήθηκε το κράτος του Ισραήλ ώς σημείο εκκίνησης.....Γιατί όμως να πάρουμε μια γενιά 70 χρόνια,και να μην την πάρουμε 120;Αντί να πούμε 1948+70=2018,να πούμε 1948+120=2068!Αρα,μέσα σε αυτά τα 56 χρόνια χωράει η αναλαμπή μια χαρά!(αρκεί να ξεκινήσει σύντομα,όχι μετά απο 20 χρόνια)

το εχουμε αναλύσει πολλές φορές..στο ιδιο Ευαγγελικό κεφάλαιο ο Κυριος αναφέρει και ως άλλο σημείο-ΚΛΕΙΔΙ το γκρέμισμα του Ναου του Σολομώντος, ο οποίος και έγινε το 70 μΧ..επίσης η γενια με βαση την γενεαλογια του Ευαγγελίου προκύπτει οτι είναι 70 χρόνια περίπου..το ιδιο λέει και ο Δαβιδ σε εναν απο τους ψαλμους του..
Οπότε από ολα αυτά προκύπτει το οτι 1 ΓΕΝΙΑ= 70 ΧΡΟΝΙΑ και το 1948+70..
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ

Δημοσίευση από raimon Δευ Απρ 15, 2013 9:10 am

jm_ac_2018 έγραψε:
Πασχάλης έγραψε:Ακούστε παιδιά,
ο έχω γράψει και στο Φορουμ του Αντώνη (Αγκαλιά της Παναγιάς) πριν από καιρό:

Η αναλαμπή, δηλαδή η παγκόσμια αποδοχή της αλήθειας δεν μπορεί να γενήσει τον Αντίχριστο.

Και : Στην Αγία Γραφή λέει : Το μυστ΄ληριο της ΑΝΟΜΙΑΣ είδη ενεργείται.
Στην περίπτωση της Αναλαμπής θα σήμεναι αυτό: Η αλήθεια έχει νικίσει την ανομία, δεν υπάρχει μυστήριο της ανομίας. Και εάν γινόταν κάτι τέτοιο, τότε αυτό, θα ήταν ΤΟ ΜΕΓΑ ΣΗΜΕΙΟ ΤΩΝ ΚΑΙΡΩΝ !!!!!!!

Μην μπρεδευτείτε όμως με το εξής: Όταν θα λέγουν ότι υπάρχει Ειρήνη, ... Διότι αυτή η φαινομενικη ειρήνη δεν θα είναι αληθηνή. Και στην περίπτωση της Αναλαμπής όμως θα ήταν αληθηνή.

ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΛΑΜΠΗ.

Πιστεύω να με καταλάβατε, σωστά;

σωστο αυτο που λες φιλε Πασχάλη..
Το σενάριο της ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΑΝΑΛΑΜΠΗΣ καταρρίπτεται με μια μονον λέξη του Ευαγγελίου που ειναι "ευθυς"..είναι ο χρονικός προσδιορισμός που συνδέει το περας των 3,5 ετων της ΜΕΓΑΛΗΣ ΘΛΙΨΗΣ - ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ του Αντιχρίστου με την Β'Παρουσια του Κυριου μας και τα γεγονότα που θα συμβουν..Αν θα υπήρχε καποιου ειδους ΑΝΑΛΑΜΠΗ μετα την Κυριαρχια του Αντιχρίστου πιστεύετε οτι δεν θα αναφερόταν στο συγκεκριμένο σημείο με λεπτομέρειες??
Τα "εσχατολογικά" αυτα ευαγγελικά κεφάλαια η ΘΕΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ τα έχει τοποθετήσει ωστε να μην μπορέσουμε να ΠΛΑΝΗΘΟΥΜΕ απο οσα λέγονται γυρω μας που πολλές φορές ειναι ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ-ΑΛΛΟΙΩΣΕΙΣ λογων Αγιων Γερόντων μας που γίνονται απο τις ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ...και επειδη ο χαρακτηρισμος των ΕΧΘΡΩΝ μας ειναι "ο πονηρος" θα πρέπει να είμαστε αρκετά ΕΞΥΠΝΟΙ ωστε να μην πέφτουμε στις παγίδες του..

Τωρα το οτι θα προσπαθήσει το ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ να προβάλλει ενα ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΕΙΡΗΝΗΣ-ΕΥΗΜΕΡΙΑΣ κτλ κτλ (στο διαστημα 2013-2014)ωστε να μπορέσει να γίνει αγαπητος απο τις μάζες και να τους πλανήσει ο Αντίχριστος (ωστε και οι χλιαροι Χριστιανοι να λένε οτι δεν έχει σχέση με τον Αντίχριστο και οτι είναι καποιος ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ..) ειναι τελείως διαφορετικό απο την ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ που παρουσιάζεται απο τους Αναλαμπιστες..
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ

Δημοσίευση από raimon Δευ Απρ 15, 2013 9:10 am

Γιώργος έγραψε:
Πασχάλης έγραψε:Ακούστε παιδιά,
ο έχω γράψει και στο Φορουμ του Αντώνη (Αγκαλιά της Παναγιάς) πριν από καιρό:

Η αναλαμπή, δηλαδή η παγκόσμια αποδοχή της αλήθειας δεν μπορεί να γενήσει τον Αντίχριστο.

Και : Στην Αγία Γραφή λέει : Το μυστ΄ληριο της ΑΝΟΜΙΑΣ είδη ενεργείται.
Στην περίπτωση της Αναλαμπής θα σήμεναι αυτό: Η αλήθεια έχει νικίσει την ανομία, δεν υπάρχει μυστήριο της ανομίας. Και εάν γινόταν κάτι τέτοιο, τότε αυτό, θα ήταν ΤΟ ΜΕΓΑ ΣΗΜΕΙΟ ΤΩΝ ΚΑΙΡΩΝ !!!!!!!

Μην μπρεδευτείτε όμως με το εξής: Όταν θα λέγουν ότι υπάρχει Ειρήνη, ... Διότι αυτή η φαινομενικη ειρήνη δεν θα είναι αληθηνή. Και στην περίπτωση της Αναλαμπής όμως θα ήταν αληθηνή.

ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΛΑΜΠΗ.

Πιστεύω να με καταλάβατε, σωστά;

Και θα σου απαντούσε κάποιος οτι θα γίνει ένα μικρό διάλειμμα,να ευαγγελιστεί όλος ο κόσμος και όλοι να γνωρίσουν τον Χριστό....Η ουσία είναι μία:Δεν έχουμε ενδείξεις ή αντενδείξεις μέσα απο τον προφητικό,διαχρονικό λόγο του Θεού,αν θα γίνει η αναλαμπή ή όχι....Είναι θέμα που δεν καλύπτεται απο τις Γραφές,και δεν μπορούμε να το αποκλείσουμε ή να το αποδεχτούμε....
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΒΙΒΛΙΟ: ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ

Δημοσίευση από raimon Δευ Απρ 15, 2013 9:26 am

xristoforos έγραψε:Η ΧΡΟΝΙΚΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΜΙΑΣ ΓΕΝΙΑΣ

ποσα χρονια ομως ζει μια γενια ? συμφωνα με τα ισχυοντα δεδομενα ΠΕΡΙΠΟΥ 70 χρονια.προσθεστε τωρα τα 70 χρονια στο 1948 και εχουμε και παλι μπροστα μας το ετος 2018
τωρα οσον αφορα τη σιγουρη ενσταση πολλων ( βλεπε γιωργοςκπ) για την ερμηνεια της λεξεως γενεα γιατι εδω δηλαδη η γενεα να σημαινει 70 ετη και οχι 80,100,1000 ετη ή ολη την παρουσα ζωη ή κατι αλλο,εχουμε να απαντησουμε τα εξης
ΠΡΩΤΟΝ αποκλειεται οτιδηποτε πανω απο 100 ετη διοτι τοτε δε θα ηταν σημειο για τους ζωντες και βλεποντες ολα αυτα αφου ολοι αυτοι που θα εβλεπαν τη συκια να ξαναβγαζει φυλλα, εν τω μεταξυ θα ειχαν ΠΕΘΑΝΕΙ δεκαδες εκατονταδες ή χιλιαδες χρονια πριν αναλογα με το πως καποιος θα οριοθετουσε μια γενεα
αρα κατι τετοιο δε θα μπορουσε να ειναι σημειο για ολους αυτους αφου θα ειχαν πεθανει
ουτε βεβαια θα μπορουσε να εννοει ολοκληρη την παρουσα ζωη του κοσμου και τη γενεα ολου του ανθρωπινου γενους γιατι αυτο αφενος μεν δεν ειναι προφητεια και αφετερου δε δε θα ταιριαζε στον Κυριο μας
Μαλιστα εαν συνεβαινε κατι τετοιο αυτο θα ειχε σαν αποτελεσμα καποιοι να οδηγηθουν στο βλασφημο συμπερασμα οτι ο Θεος δεν επαληθευτηκε ή οτι δε μπορει να γνωριζει επακριβως ποτε θα συμβει κατι ή οτι με τον τροπο αυτο ο Θεος οχι μονο δε βοηθαει τους δικους Του ανθρωπους αλλα τους ξεγελαει και τους μπερδευει περισσοτερο !!!!

ΔΕΥΤΕΡΟΝ

Ως γνωστον τα λογια του Κυριου μας στο ΚΔ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΟΥ ΜΑΤΘΑΙΟΥ
και στο ΚΑ ΤΟΥ ΛΟΥΚΑ ειναι απαντηση στη διπλη ερωτηση των Μαθητων Του για το ποτε θα καταστραφει ο Ναος του Σολωμοντος και για το ποτε θα γινει η Δευτερα Ελευση Του ( ματθ ΚΔ , 3 )
αναφερονται λοιπον σαυτα τα 2 γεγονοτα
Α) Η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΝΑΟΥ ΤΟΥ ΣΟΛΟΜΩΝΤΟΣ
Β) ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Ο Κυριος μας,ποτε αναφερεται στην καταστροφη του ναου ποτε στο τελος του κοσμου και ποτε και στα δυο αυτα γεγονοτα ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ

Το συγκεκριμενο χωριο λοιπον αναφερεται ταυτοχρονα και ως προφητεια στους εβραιους για την καταστροφη του ναου τους

εκει λοιπον βλεπουμε να αναφερεται σαφως οτι η ιερουσαλημ θα πολιορκηθει και θα κυριευθει απο τους ρωμαιους ,οτι ο ναος του σολομωντα θα καταστραφει ολοσχερως και δε θα μεινει πετρα επανω στην πετρα και οτι ο εβραικος λαος αφου περασει τα πανδεινα στη συνεχεια θα αιχμαλωτιστει και θα διασκορπιστει σε ολα τα κρατη της γης
αυτα δε ολα ο Κυριος μας τους ειχε πει ΠΡΟΦΗΤΙΚΩΣ οτι θα συναιβεναν προτου περασει η γενεα εκεινη που ζουσε τοτε.
και πραγματι,οτι ειπε ο Κυριος και Θεος μας πραγματοποιηθηκε με την πιο παραμικρη λεπτομερεια το ετος 70 μΧ επι Τιτου του Ρωμαιου στρατηγου
αφου λοιπον εκει ο Θεος με τη λεξη γενεα εννοουσε την τοτε παρουσα γενεα,γιατι εδω να εννοει κατι αλλο????
αφου μαλιστα αναφερεται σε ΓΕΓΟΝΟΤΑ που σχετιζονται και που αποδεκτες εχουν τον τοτε λαο του Θεου ? (δλη τους εβραιους κ το νυν λαο του Θεου δηλ τους Χριστιανους )

ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑΝ ΑΠΟ ΤΗ ΒΑΒΥΛΩΝΕΙΟ ΑΙΧΜΑΛΩΣΙΑ ΚΑΙ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΞΑΝΑ ΤΑ ΤΕΙΧΗ ΤΗΣ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ ΚΑΙ ΤΟ ΝΑΟ ΤΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΠΕΡΑΣΑΝ 70 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΤΩΝ ( ΔΑΝΙΗΛ Θ 24 )

απο τοτε που γεννηθηκε ο Χριστος μεχρι τοτε που καταστραφηκαν τα ιεροσολυμα και ο ναος τους ΠΕΡΑΣΑΝ ΠΑΛΙ ΑΚΡΙΒΩΣ 70 ΧΡΟΝΙΑ

και απο οτι φαινεται ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ/ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΞΑΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ ΤΟ 1948 ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΨΕΙ ΝΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΤΟ 2018 ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΚΡΙΒΩΣ 70 ΧΡΟΝΙΑ

Μαλιστα σχεδον στη μεση των πρωτων 70 ετων το 33 μΧ ''φευγει'' ο Κυριος μας ενω σχεδον στη μεση των τελευταιων 70 ετων γεννιεται/ερχεται ο αντιχριστος
με αλλα λογια τα τελευταια 70 ετη αφορουν την περιοδο που οι εβραιοι ξαναιδρυσαν το κρατος τους και ξεκινα η μετρηση τους απο το 1948
στο μεσον λοιπον αυτων των 70 ετων εχουμε τη γεννηση του αντιχριστου 1948 + 34 = 1982

και στο υπολοιπο μισο εχουμε και τη Δευτερα Παρουσια 1982+36=2018

και ακομη εαν προσθεσουμε τα χρονια που εζησε ο Χριστος και τα χρονια που θα ζησει ο αντιχριτος ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ 70 ΕΤΗ ( 33,5 + 36,5 )

ΤΡΙΤΟΝ
στο ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΤΟΥ ΛΟΥΚΑ ( Γ 23-38) ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ Η ΓΕΝΕΑΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ..ΕΑΝ ΜΕΤΡΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΓΕΝΕΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΔΑΜ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ 77 ΓΕΝΕΕΣ
''αριθμησε λοιπον απο τον αδαμ μεχρι της παρουσιας του Χριστου τας γενεας και συμφωνα με την γενεαλογιαν του Λουκα,θα ευρης οτι ο Κυριος εγεννηθη κατα την ΕΒΔΟΜΗΚΟΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΗΝ ΔΙΑΔΟΧΗΝ''

Ο ΚΥΡΙΟΣ ΜΑΣ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΤΟ ΕΤΟΣ 5508 ΑΠΟ ΑΔΑΜ
ΕΑΝ ΔΙΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ 5508 ΜΕ ΤΟ 77 ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΠΗΛΙΚΟ 71,5 ΕΤΗ
ΑΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΜΙΑ ΓΕΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 70 ΕΤΗ


ΤΕΤΑΡΤΟΝ

Ο ΠΡΟΦΗΤΑΝΑΞ ΔΑΥΙΔ ΣΤΟΥΣ ΨΑΛΜΟΥΣ ΤΟΥ ΟΜΟΛΟΓΕΙ ΟΤΙ ΜΙΑ ΓΕΝΕΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 70 ΤΟ ΠΟΛΥ 80 ΧΡΟΝΙΑ
''ΑΙ ΗΜΕΡΑΙ ΤΩΝ ΕΤΩΝ ΗΜΩΝ ΕΝ ΑΥΤΟΙΣ ΕΒΔΟΜΗΚΟΝΤΑ ΕΤΗ,ΕΑΝ ΔΕ ΕΝ ΔΥΝΑΣΤΕΙΑΙΣ,ΟΓΔΟΗΚΟΝΤΑ ΕΤΗ,ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΕΙΟΝ ΑΥΤΩΝ ΚΟΠΟΣ ΚΑΙ ΠΟΝΟΣ,ΟΤΙ ΕΠΗΛΘΕ ΠΡΑΟΤΗΣ ΕΦ ΗΜΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΕΥΘΗΣΟΜΕΘΑ''

ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΜΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΙΑΣ ΓΕΝΕΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ Ή ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΑΛΛΑ ΜΙΛΗΣΕ ΑΟΡΙΣΤΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΓΕΝΕΑ Η ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΜΕΣΟΝ ΟΡΟ ΑΠΟ 70 ΩΣ 80 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ ΑΦΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΤΕΙΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΩΣ ΔΕΚΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΟΝ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΜΑΣ,ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΜΩΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΙΑ !!!!

ΤΙ ΜΑΣ ΤΟΝΙΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΜΑΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΣΤΙΧΟ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΚΙΑ?

ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΝΑ ΔΙΑΣΤΡΕΨΕΙ Κ Α Ν Ε Ι Σ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΗ ΝΟΜΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΔΕ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ
ΟΧΙ
Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ΚΑΙ Η ΓΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΛΘΟΥΝ ΑΛΛΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΟΧΙ
ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ Κ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΙΥΝ ΟΛΑ ΣΤΟ ΑΚΕΡΑΙΟ

<< Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ΚΑΙ Η ΓΗ ΠΑΡΕΛΕΥΣΟΝΤΑΙ ΟΙ ΔΕ ΛΟΓΟΙ ΜΟΥ ΟΥ ΜΗ ΠΑΡΕΛΘΩΣΙ >>

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ Η ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΚΑΡΠΟΥΣ Η ΣΥΚΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙ ΣΤΟΝ ΑΛΗΘΙΝΟ ΘΕΟ
ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 2018.ΑΚΡΙΒΩΣ 70 ΕΤΗ ΜΕ ΤΟ ΕΤΟΣ 1948 ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ( ΕΠΑΝΑΠΑΤΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥΣ )
ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΗΛΑΔΗ 70 ΧΡΟΝΙΑ ΟΣΑ ΗΤΑΝ Κ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑΝ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥΣ,ΑΠΟ ΤΗ ΒΑΒΥΛΩΝΕΙΟ ΑΙΧΜΑΛΩΣΙΑ


ΒΙΒΛΙΟ ΠΑΤΡΟΣ ΜΑΞΙΜΟΥ ''Η ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ'' ΣΕΛΙΔΕΣ 173 ΩΣ 176



ΓΙΩΡΓΟ ΤΙ ΕΓΙΝΕ? ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΧΕΙΣ ΤΟ ΝΕΟ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟ Ή ΟΧΙ ?????
ΑΝ ΤΟ ΧΕΣ ΔΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΣΑ ΕΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΓΕΝΙΑ !!
ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΛΕΓΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ? ΤΙ ΕΠΑΘΕΣ? ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ?
ΝΑ ΡΩΤΟΥΣΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΕ ΝΙΚΝΕΙΜ ΦΕΝΕΞΦΟΞ ΟΚ..ΑΛΛΑ ΚΙ ΕΣΥ?
ΚΙ ΕΣΥ??

ΗΜΑΡΤΟΝ !
raimon
raimon

Αριθμός μηνυμάτων : 9043
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 12 Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης